نسخه چاپی

آمریكا به دنبال سرنگونی اردوغان و مادورو

تحلیل‌گر مشهور آمریكایی می‌گوید واشنگتن به دنبال تغییر نظام در تركیه و ونزوئلا است.

به گزارش نما، «جیمز پتراس»، استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مشهور آمریکایی، در گفتگو با شکبه تلویزیونی «پرس‌تی‌وی» در خصوص تنش اخیر آمریکا و ترکیه و همچنین ترور نافرجام رئیس‌جمهور ونزوئلا اظهار کرد واشنگتن تلاش دارد به شیوه‌های مختلف دولت‌های ترکیه و ونزوئلا را سرنگون کند.

وی در این‌باره تصریح کرد: کاملا روشن است که آمریکا نسبت به بهبود روابط ترکیه با روسیه و ایران و همچنین موضع نسبتاً مستقل آنکارا در تحولات سوریه، بسیار ناراضی است. آمریکا تصور می‌کند اردوغان در حال خروج از مدار نفوذ آمریکاست، به همین دلیل موضوع آزادی مبلغان مذهبی (اندرو برانسون) را مطرح کرده که به اتهام نقش‌آفرینی در کودتای نافرجام 2016 در ترکیه زندانی هستند.

آمریکا چهارشنبه گذشته وزیران کشور و دادگستری ترکیه را به دلیل حبس اندرو برانسون، در فهرست تحریم قرار داد. مجلس سنای آمریکا نیز روز پنج‌شنبه لایحه تاخیر به مدت 90 روز در تحویل جنگنده‌های اف-۳۵ به ترکیه را تصویب کرد. این اقدام واشنگتن با واکنش تند مقامات ترکیه و احزاب این کشور روبرو شد.

اندرو برانسون، کشیش آمریکایی از حدود بیست سال پیش در ترکیه زندگی می‌کند و از دو سال قبل به اتهام همکاری با کودتاگران و جاسوسی سیاسی و نظامی در حبس خانگی بسر می‌برد.

پتراس در ادامه افزود: به نظرم آمریکا اقداماتی برای تضعیف دولت اردوغان در پیش گرفته است تا سرانجام او را سرنگون کند.

همچنین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز جمعه با ارسال پیامی در صفحه توئیتر خود ضمن ابراز خرسندی تلویحی از کاهش ارزش پول ترکیه نوشت: «به تازگی مجوز افزایش دو برابری تعرفه (واردات) فولاد و آلومینیوم را در خصوص ترکیه صادر کردم، این در شرایطی است که ارزش پول آنها، لیر ترکیه، در برابر دلار بسیار قدرتمند ما به سرعت رو به کاهش است! اکنون ( تعرفه واردات) آلومینیوم 20 درصد و فولاد 50 درصد خواهد بود. روابط ما با ترکیه در حال حاضر خوب نیست!»

جیمز پتراس در خصوص دلیل مداخله آمریکا در ونزوئلا تأکید کرد: آمریکا هم‌اکنون درحال همکاری با دولت کلمبیا و دیگر دولت‌های راستگرای افراطی منطقه برای سرنگونی دولت نیکلاس مادورو است؛ زیرا دولت ونزوئلا دولتی ضدامپریالیسم و سرشار از منابع نفتی است که واشنگتن در پی دست‌اندازی به آنهاست.

یکشنبه گذشته یک هواپیمای بدون سرنشین حامل مواد منفجره وارد محل سخنرانی نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، شد ولی با اقدامات زود هنگام محفظان او، عملیات این پهپاد برای ترور مادورو شکست خورد. یک گروه شورشی ناشناخته موسوم به «جنبش ملی سربازان تی‌شرت پوش» از طریق ارسال پیام‌هایی در شبکه‌های اجتماعی، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. دولت ونزوئلا، آمریکا، کلمبیا، و رهبر مخالفان را طراح و مجری عملیات ترور نافرجام مادورو اعلام کرد.

پتراس هدف آمریکا از سرنگونی دولت ترکیه را انزوای روسیه و ایران و سرنگونی دولت مادورو را تضعیف حمایت ونزوئلا از کوبا می‌داند.
ثبت: ۱۳۹۷/۵/۲۱

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 
آخرین اخبار...