نسخه چاپی

مقام دولت بوش: پیشنهاد ترامپ برای مذاكره با ایران، از موضع ضعف بود

یك مقام دفاعی سابق دولت آمریكا پیشنهاد رئیس جمهور این كشور برای مذاكره با ایران را اظهار نظری از موضع ضعف ارزیابی كرد.

به گزارش نما، «جد بابین»، جانشین معاون وزیر دفاع آمریکا در دولت جورج دبلیو بوش طی یادداشتی در روزنامه واشنگتن تایمز نوشت: دولت چین از تاثیرات کوتاه مدت اقتصادی تعرفه های ترامپ نگرانی ندارد. اتحادیه اروپا از هیچ چیزی نگران نیست. کشورهای عضو این اتحادیه به خاطر یک مشت دلار در کنار تروریستی‌ترین رژیم جهان و علیه کشوری قرار گرفته اند که از سال ١٩٤٥ محافظ آنها بوده است.

وی افزود: اتحادیه اروپا ناامیدانه تلاش می‌کند تا روابط خود را با ایران با وجود حقایق و رویدادهای ماه ژوئیه و اوت حفظ کند.

بابین نوشت: رئیس جمهور روحانی – که بسیاری او را میانه رو تصور می کنند – در اوایل ماه ژوئیه تهدید کرد اگر امریکا به اعمال دوباره تحریم های اقتصادی اقدام کند، ایران تنگه هرمز را خواهد بست. ترامپ پس از مبادله تهدیدات با زمامداران ایران، پیشنهاد دیدار بی قید و شرط با هر فرد ایرانی در هر زمان دلخواه آنان را مطرح کرد - پیشنهادی که اوباما نیز درخلال رقابت های انتخاباتی سال 2008 داده بود.

این مقام سابق آمریکایی نوشت: هر دو پیشنهاد اوباما و ترامپ برای مذاکرات بدون پیش شرط، اظهاراتی از موضع ضعف بودند. پس از پیشنهاد ترامپ برای مذاکره، ایران به سرعت آن را رد کرد و در نخستین هفته از ماه اوت به رزمایش دریایی در تنگه هرمز پرداخت.

این یادداشت افزود: سه شنبه گذشته ، اتحادیه اروپا مقررات مسدود کننده را با هدف مصونیت از تحریم های امریکا صادر کرد. این اتحادیه در سال ١٩٩٦ نیز با صدور چنین مقرراتی، شرکت های اروپایی را از همراهی با تحریم های امریکا علیه کوبا منع کرد و از پذیرش احکام دادگاه در رابطه با اعمال چنین تحریم هایی سرباز زد. رئیس جمهور کلینتون در واکنش به این اقدام، عقب نشست و اتحادیه اروپا را از تحریم ها معاف کرد.

بابین ادامه داد: شرکت های امریکایی اغلب به علت توجه بیش از اندازه به سود جویی و نادیده گرفتن آینده، مورد انتقاد قرار دارند، ولی کشورهای عضو اتحادیه اروپا بسیار کوته نگر تر از آنها هستند و اولویت اصلی را به کسب پول به بهای فدا کردن امنیت ملی خود و ما داده اند.

گزارش فوق نوشت: مقررات مسدود کننده تحریم های آمریکا که اروپایی ها به کار گرفته اند تصمیم شرم آوری است که نشان دهنده مسئولیت ناشناسی آنها در کمک به ما در دفاع از آنهاست.

مقام دولت بوش در پایان یادداشت خود نوشت: چین متحد ایران و هر دو بزرگترین خصم و رقبای تجاری ما هستند. چین از فشار ما مصون است بنابراین، ترامپ باید راه دیگری برای توقف حمایت آنها از ایران بیابد.

۱۳۹۷/۵/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: