نسخه چاپی

"روحانی" فردا به مجلس می‌رود

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: اگر نمایندگان فردا از توضیحات رئیس‌جمهور قانع نشوند، سؤال به قوه‌قضائیه ارسال می‌شود.

به گزارش نما، اکبر رنجبرزاده، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه حجت‌السلام حسن روحانی رئیس‌جمهور فردا (سه‌شنبه 6شهریور) برای پاسخ به سوال نمایندگان در مجلس حضور می‌یابد، گفت: طرح سؤال از رئیس‌جمهور پس از اعلام وصول در صحن علنی قوه مقننه، بلافاصله از سوی رئیس مجلس به رئیس جمهوری ارسال شد. آقای روحانی نیز طی نامه‌ای به لاریجانی اعلام کرد که فردا در مجلس حضور می‌یابد.

وی با بیان اینکه رئیس‌جمهور در جلسه فردا یک ساعت زمان برای پاسخ به سوالات نمایندگان دارد، افزود: نمایندگان سوال‌کننده نیز 30 دقیقه زمان دارند که توضیحات خود را بیان کنند.

عضو هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: طرفین می‌توانند وقت خود را به دو بخش تقسیم کنند. در این صورت همه سؤالات و پاسخ‌ها در بخش اول وقت هر یک از دو طرف بیان می‌شود و در بخش دوم ابهامات سؤال‌کنندگان و پاسخ‌های رئیس‌جمهوری مطرح می‌‌شود.

رنجبرزاده با بیان اینکه طرح سوال از رئیس‌جمهور در 5 محور تدوین شده است، تصریح کرد: درباره پاسخ رئیس‌جمهور به هر یک از سؤالات از نظر قانع‌کننده بودن به صورت جداگانه رأی‌گیری می‌شود. بنابراین در جلسه سوال از آقای روحانی نیز برای هر سوال به صورت جداگانه رای‌گیری می‌شود تا نمایندگان نظر نهایی خود را اعلام کنند.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس در همین راستا اضافه کرد: چنانچه اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه از پاسخ رئیس جمهور به سؤالی قانع نشده باشند و موضوع مورد سؤال، نقض قانون و یا استنکاف از قانون محسوب شود، آن سؤال به قوه قضائیه ارسال می‌شود.

به گزارش تسنیم، محور‌های سوال از رئیس‌جمهور عبارت است از:

1.چرا دولت در کنترل قاچاق که یکی از مهم‌ترین عوامل فلج تولید ملی است موفق نبوده است؟

2. علت استمرار تحریم‌های بانکی با گذشت بیش از 2 سال و علی‌رغم اجرای همه تعهدات برجامی ایران چیست؟

3. چرا دولت نسبت به کاهش بیکاری مفرط اقدام شایسته‌ای ندارد؟

4. علت رکود اقتصادی شدید چندین ساله علی‌رغم وعده‌ها و اعلام‌های مکرر عبور از رکود چیست؟

5. علت افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی چیست؟

اواخر سال گذشته 80 نماینده با امضای طرحی که دارای 5 محور بود خواستار حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در مجلس برای پاسخ‌گویی درباره سئوالات خود شدند. این طرح پس از آن تهیه شد که بیش از 55 نماینده امضای خود را از طرح سوال از رئیس‌جمهور پس گرفته بودند.

طرح اولیه سؤال از رئیس‌جمهور 130 امضاء داشت که درباره مشکلات موسسات مالی – اعتباری و ندادن پول سپرده‌گذاران از سوی این موسسات بود. نمایندگان برای اینکه طرح سوال از رئیس‌جمهور کلاً منتفی نشود، طرح جدید را تهیه کردند.

۱۳۹۷/۶/۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...