نسخه چاپی

قاسمی: در بخش‌های زیادی به تفاهم با اروپا، روسیه و چین نزدیك شده‌ایم

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید روند مذاكرات با اروپا و چین و روسیه ادامه دارد و نهایتا در بخش‌های زیادی به سازوكارهای مشخص و تفاهماتی نزدیك شدیم.

به گزارش نما، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدای این نشست خبری، فاجعه تروریستی اهواز را تسلیت گفت و این اقدام جنایتکارانه را شدیدا محکوم کرد.

قاسمی گفت: بحث تروریسم نیاز به اقدام جهانی دارد و همه کشورها به جد باید با این پدیده مقابله کنند و برخورد جدی کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که دلارهای نفتی و زد و بندهای سیاسی و اقتصادی مانع مقابله جهانی با این پدیده نشود.

قاسمی همچنین از مقامات و کشورهای خارجی که همدردری خود را با دولت و ملت ایران ابراز داشتند، تقدیر کرد.

قاسمی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره سازوکار ویژه مالی اروپا گفت: روند مذاکرات با اروپا و چین و روسیه ادامه دارد و نهایتا در بخشهای زیادی به سازوکارهای مشخص و تفاهماتی نزدیک شدیم.

او اضافه کرد: بعد از نشست نیویورک قرار شد کارها تکمیل شود. به دلایل خاص و فشار آمریکا تا حدود زیادی ساز‌وکارهای ما و مذاکرات بین ما و اروپا خیلی علنی و آشکار نشده و نخواهد شد، به دلایل مصالح ملی و معاندانی که وجود دارند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران همچنین تصریح کرد: اظهارنظرهایی که در خصوص این سازوکار مطرح می‌شود خیلی دقیق نیست و بحث نفت در برابر غذا و تعابیر دیگر را رد می‌کنم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین ابراز امیدواری کرد که با تفاهماتی صورت می‌گیرد، استمرار برجام حفظ شود ولی اگر اروپا و دیگر شرکا نتوانند تضمین‌های لازم و ضمانت‌های مورد نیاز ایران را برآورده کنند، این امر می‌تواند در تصمیم ایران تاثیرگذار باشد. در این صورت ایران تصمیمات مقتضی را اخذ کرده و راهی را که به مصلحت کشور خواهد بود، دنبال می‌کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره پیام‌های حمله موشکی بامداد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به مقرهای تروریست‌ها در شرق فرات، گفت: هر اقدامی و حرکتی چه توسط بخشهای نظامی و چه توسط سیاست‌مداران بدون پیام نیست، ولی آنچه بشود به عیان نام برد عزم راسخ ایران در مبارزه‌ای مستمر، پایدار و جدی علیه کانون‌های پرورش، تولید، تسلیح و آموزش تروریست است که این عزم و اراده را بامداد امروز دیدیم.

قاسمی همچنین ابراز امیدواری کرد که دولت جدید عراق در روزهای آینده براساس خواست مردم شکل بگیرد و این کشور بتواند با اقتدار بیشتری در جهت تثبیت امنیت، ثبات و توسعه اقتصادی خود حرکت کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات لاوروف مبنی بر آمادگی روسیه برای میانجی‌گری بین ایران و رژیم صهیونیستی گفت: ایشان لطف دارد ولی فکر می‌کنم همگان می‌دانند که موضع جمهوری اسلامی نسبت به این رژیم و نامشروع بودن آن چگونه است.

وی در پاسخ به سوالی درباره صادرات نفت ایران به اروپا عنوان کرد که مذاکرات خوبی در این زمینه داشتیم و پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم، گام‌ها رو به جلو بوده و سازوکارها تا حدود زیادی نهایی شده است و این یکی از مباحثی است که خوب پیش رفته است.

قاسمی قطعنامه صادره توسط مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر ادعای همکاری ایران با جبهه پولیساریو را اقدامی نسنجیده و غلط افرادی خواند که نه از پولیساریو و نه از جمهوری اسلامی اطلاع ندارند. وی این اقدام را به لابی های مشخص در مجلس نمایندگان آمریکا از جمله لابی مراکش نسبت داد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره رای دادگاهی در آلمان در موافقت با درخواست استرداد دیپلمات ایرانی بازداشت شده در آلمان به بلژیک گفت: این موضوع توسط وزارت خارجه و سفارتخانه های ایران در وین، برلین و بروکسل دنبال شده و می شود و امیدواریم دولت آلمان به واقعیتها وقوف کامل پیدا کند و دیپلمات مزبور تبرئه و به ایران عودت داده شود.

سخنگوی وزارت خارجه گفت که درخواست رسمی مشخصی در نیویورک برای دیدار با مقامات ایرانی صورت نگرفته است.

۱۳۹۷/۷/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: