نسخه چاپی

نوبخت: درآمدی از افزایش نرخ ارز نصیب دولت نشد

رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام كرد: درآمدی از افزایش نرخ ارز نصیب دولت نشد.

به گزارش نما، ​محمدباقر نوبخت در پاسخ به این شائبه که درآمد کلانی از افزایش نرخ ارز نصیب دولت شده که صرف پرداخت بدهی‌ها کرده است، اظهار داشت: گزارشی در تاریخ دوم مهرماه سال جاری از سوی خزانه داده شد که همه دریافتی‌ها و پرداخت‌ها به دولت باید وارد خزانه شود و خزانه هم هر هفته گزارشی از درآمدها و هزینه ها ارائه می‌کند.

وی افزود: بر این اساس تاکنون درآمدهایی که دولت کسب کرده در شش ماه اول سال 150 هزار میلیارد تومان است در حالی که در بودجه کل کشور درآمدهای حاصل از مالیات، فروش نفت و فروش اوراق 386 هزار میلیارد تومان مصوب شده است. بنابراین درآمدهای 6 ماهه اول سال 77 درصد از آنچه است که باید تحصیل می شد، گرچه همه این اعداد نسبت به پارسال رشد قابل توجهی دارد.

نوبخت با بیان اینکه همین عدد 150 هزار میلیارد تومان نسبت به سال گذشته 148 درصد رشد داشته است گفت: ارقام در شش ماهه اول نشان می‌دهد نسبت به پارسال وضع ما بهتر است اما نسبت به برنامه عقب هستیم چراکه بودجه طرح های عمرانی 3.5 برابر و هزینه‌های جاری 16 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

رییس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: از ما به تفاوت نرخ ارز درآمدی نصیب دولت نشده است، چراکه ما ارز دولتی را برای تامین کالاهای اساسی با ارز 4200 تومان صرف می‌کنیم و این ارزها در بازار ثانویه و بازار آزاد عرضه نمی‌شود.

وی در مورد اسناد خزانه اسلامی نیز گفت: تاکنون اصل و سود این اسناد را در زمان سررسید پرداخت کرده‌ایم و حتی اجازه داده‌ایم که به محض رسیدن سررسید٬ مبالغ اسناد را پرداخت کنند.
رییس سازمان برنامه و بودجه همچنین خاطرنشان کرد: دو بسته در مورد بنگاه‌های تولیدی و پیمانکاران هنوز بخشنامه نشده و بعد از توافق با بخش خصوصی این بخش نامه ها را ابلاغ می‌کنیم.


۱۳۹۷/۷/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: