نسخه چاپی

احتمال حضور 7 میلیون گردشگر خارجی در ایران

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از پیش‌بینی ورود 7میلیون گردشگر خارجی به كشور تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش نما، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در نشست صمیمانه با فعالان، میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در شهرستان نطنز اظهارداشت: با توجه به روند روبه‌رشد ورود گردشگران خارجی به کشور تا پایان امسال به رقم 7میلیون گردشگر خارجی به کشور دست خواهیم یافت، در شش ماهه اول امسال شاهد رشد 51درصدی ورود گردشگران خارجی به کشور هستیم و این رشد بسیار فزاینده‌ای است.

وی در این نشست با اشاره به رونق گردشگری سلامت در ایران گفت: آمارها و بررسی‌ها نشان می‌دهد که گردشگری سلامت در کشور رشد یافته است و برخی از بیمارستان‌های ما میزبان گردشگران سلامت هستند.

مونسان در ادامه به وجود خانه مسافر در کشور اشاره کرد و گفت: خانه مسافر موضوعی قدیمی است، متأسفانه بسیاری از خانه مسافرها غیرمجاز است و به ناجا نیز اعلام کرده‌ایم که این موضوع را پیگیری کنند، به همکاران خود در معاونت گردشگری نیز اعلام کرده‌ام که با خانه مسافرهای غیرمجاز برخورد کنند.

وی ادامه داد: در گفت‌وگو با افرادی که تورهای خارجی می‌آورند اذعان دارند که تورهای خارجی اقبال کمی برای اسکان در خانه مسافرها دارند و بسیاری از این‌ها در هتل‌ها اقامت می‌کنند. در سفری که چندی پیش به مشهد داشتم مشاهده کردم که بسیاری از ظرفیت‌های هتل‌های مشهد تکمیل است و گردشگران ورودی در مراکز اقامتی ما ازجمله هتل‌ها اقامت می‌کنند و ظرفیت‌ها را تکمیل می‌کنند.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: اسامی خانه مسافرهای غیرمجاز باید به اداره امور مالیاتی ارائه شود.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ادامه با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها برای شناخت کشورهای هدف برای جذب گردشگران خارجی گفت: یکی از این کشورها چین است، چین دارای 121میلیون گردشگر خروجی است که اگر موفق به جذب یک‌درصد آن‌ها شویم 25درصد به رشد گردشگری ورودی به کشور کمک می‌کند. چندی پیش نیز مصوبه لغو روادید یک‌طرفه با عمان را در جلسه هیئت دولت مطرح و مصوب کردیم و با مجموعه اقداماتی که در حال انجام است، شاهد رشد گردشگران ورودی از کشورهای منطقه هستیم. در این میان حتی کشورهایی مانند افغانستان نیز دارای اهمیت است چراکه طبقه مرفه افغان برای تحصیل، تجارت و نیز درمان به ایران سفر می‌کنند.

مونسان در ادامه این نشست و پس از شنیدن صحبت‌های یکی از مسئولان روستای هدف گردشگری ابیانه در خصوص ثبت جهانی این روستا گفت: ما سالانه یک سهمیه داریم، کشور ما یک کشور تاریخی است و آثار فراوانی دارد، در آخرین پرونده‌ای که ثبت جهانی شد، در ابتکاری که به خرج دادیم در قالب یک پرونده صد کیلومتر محور ساسانی را ثبت جهانی کردیم. البته اقدام برای ثبت جهانی ابیانه آغاز شده است و پرونده آن به‌زودی تهیه می‌شود.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه گفت: گردشگری در کشور اهمیت بسیار بالایی دارد و در هر استان اگر استانداری می‌خواهد کارش دیده شود و بتواند به توسعه استان خود کمک کند، باید از گردشگری بهره ببرد.

وی افزود: در استانی مثل اصفهان و شهر نطنز با توجه به وجود اماکنی مانند روستای زیبا ابیانه باید بتوانیم این جاذبه‌ها را به‌خوبی با هدف جذب گردشگر معرفی کنیم که در همین ارتباط پیشنهاد می‌دهم این جاذبه‌ها در پورتال جامع گردشگری ایران به آدرس www.visitiran.ir بیش‌ازپیش معرفی شود. این پورتال در آینده مجهزتر خواهد شد و بخش‌های مختلف دیگری به آن اضافه می‌شود.

معاون رئیس جمهور در ادامه به اشاره به اهمیت صنعت گردشگری در رونق اقتصادی کشور گفت: گردشگری باعث می‌شود تا سایر بخش‌ها نیز به تحرک واداشته شود و به رونق اقتصادی در بخش‌های دیگر کشور نیز کمک خواهد کرد.»

مونسان در ادامه این نشست و در پاسخ به صحبت‌های یکی از فعالان در خصوص سافاری نیز گفت: این موضوع را به مدیرعامل کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی اعلام کرده‌ام و در دستور کار این اداره قرار دارد.

در این نشست،همچنین محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی، پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی ، تعدادی از مدیران سازمان میراث‌فرهنگی، فریدون الله یاری مدیرکل میراث‌فرهنگی استان اصفهان، مرتضی صفاری نطنزی نماینده مردم نطنز در مجلس، یوسف حسنی فرماندار این شهرستان و جمعی از مسئولان استان اصفهان و شهر نطنز حضور داشتند.

فعالان، حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و نیز تعدادی از مسئولان محلی شهر نطنز نیز در این نشست صمیمانه به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در حضور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پرداختند.

۱۳۹۷/۷/۱۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: