نسخه چاپی

عراقی‌ها بازار مشهد را رونق دادند

كاهش ارزش پول ملی كشورمان در ماه‌های اخیر باعث كاهش قدرت خرید مردم و افزایش قدرت خرید مسافران خارجی شده است كه این امر كسب و كار واحدهای صنفی و تولیدی شهرهای مسافر پذیر را رونق داده است.

به گزارش نما، اینجا بازارهای اطراف حرم امام هشتم شیعیان در مشهد در تاریخ 22 مهر ماه سال 1397 است. از اولین ساعات صبح جمعیت زیادی را در پیاده روهای این بازارها میبیند، به طوری که اگر عجله داشته باشید و بخواهید با سرعت بیشتری حرکت کنید باید از حاشیه خیابان بگذرید هر چند که با این کار نیز باید خطر تصادف با وسایل نقلیه را به جان خرید.

درمیان مردمی که در بازارهای اطراف حرم رضوی هستند حضور زائران خارجی بسیار پررنگ است به طوری که اگر بخواهیم به صورت حدودی میانگین بگیریم بیش از 30 درصد آنها ایرانی نیستند حضور مسافرانی از دیگر کشورها به ویژه عراق، افغانستان، بحرین و غیره بسیار پررنگ است.

حال در صورتیکه مدتی در یکی از این فروشگاههای پرتردد تأمل کنید، مشاهده می‌کنید که میزان مراجعه مشتریان خارجی بسیار بیشتر از ایرانی‌ها است و باعث رونق کسب و کار اصناف منطقه شده است.

بنابراین گزارش، یکی از فروشندگان کفش و صندل میگوید که میزان مراجعه مشتریان غیر ایرانی بسیار بیشتر از مشتریان ایرانی است و اگر نبودند در این شرایطی که قدرت خرید مردم خودمان کاهش یافته است ما با مشکلات زیادی روبه رو بودیم.

وی می افزاید: این مسافران علاوه برخرید برای خود، برای اقوام خود برای بستگان خود نیز کالا خریداری میکنند و از طریق شبکه‌های اجتماعی تصاویر آن را برای خانواده خود ارسال می‌کنند.

اگر عراقی‌ها نبودند کسب و کار ما تعطیل شده بود

یکی از فروشندگان صنایع دستی خراسان رضوی که اقدام به فروش محصولاتی مانند البسه تولید شده با پوست و چرم گوسفندی می‌کند در این ارتباط می‌گوید: تورم باعث شده است که مردم اجناس ما را که جز اولویت های اولیه زندگی نیست، خریداری نکنند.

وی می‌افزاید که محصولات ما با قیمت سال قبل به فروش میرسد اما باز هم خریداری وجود ندارد، اما مسافران و زائران خارجی استقبال خوبی از محصولات ما به ویژه بعد از افزایش نرخ ارز دارند و باعث شده اند که بتوانیم به تولیدات خود ادامه دهیم.

بنابراین گزارش، این فعال بخش خصوصی با اشاره به اینکه درکارگاهش پنج نفر کار می‌کنند، میگوید: اگر همین خریداران خارجی که بیشتر آنها نیز عراقی هستند نبودند، اکنون کارگاه و کسب و کارما تعطیل شده بود.

حضور دلار فروشان افغانی در بازار ارز مشهد

بنابراین گزارش، در بازار مشهد به ویژه مناطقی که مسافران خارجی بیشتر مراجعه می‌کنند، شاهد درج دو قیمت به فارسی و عربی هستیم که در برخی از موارد قیمت خرید برای مشتریان خارجی، بیشتر تعیین شده است.

برخی از افراد نیز یک دسته پول 10 هزار تومانی و 50 هزار تومانی دست خود گرفته اند و زمانی که زائران خارجی در اطراف بازارهای حرم تردد می‌کنند، آن را تکان داده و جملاتی را به زبان عربی می‌گویند.

البته وضعیت بازار ارز مشهد به همینجا ختم نمیشود، در صورتی که سری به مرکز خرید و فروش ارز مشهد بزنید، می توانید جمعیت زیادی را بینید که در ساعات مختلف روز در حال خرید و فروش هستند که از نکات جالب در این میان، فروش ارز توسط افغان‌ها است.

بنابراین گزارش، کاهش ارزش پول ملی کشورمان در ماه‌های اخیر باعث کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قدرت خرید مسافران خارجی شده است که این امر باعث رونق کسب و کار واحدهای صنفی و تولیدی محلی شده و از طرفی میزان صادرات کالاهای غیر نفتی را به ویژه به کشورهای همسایه را افزایش داده است.

در کنار این گزارش امید بخش باید توجه داشت که مراجعه عراقی‌ها در مناطق مرزی برای خرید بیش از اندازه مواد غذایی و کالاهاس اساسی و مصرفی مردم منطقه اتفاق خوبی به حساب نمی‌آید و باعث کمبود و گرانی کالا در آن منطقه شده است و باید مسئولان توجه و نظارت بیشتری در این ارتباط داشته باشند، اما تقاضای خارجی در شهرهای دیگری مانند مشهد باعث رنق کسب و کار کسبه و تولید کنندگان استان و حتی سایر استان‌ها شده است که کالاهای خود را به دلیل وجود بازار مناسب به این شهر زائر پذیر می‌فرستند.

۱۳۹۷/۷/۲۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...