نسخه چاپی

چه كسانی مشمول بسته حمایتی دولت می‌شوند

طرح بسته حمایتی دولت در آبان ماه از سوی دولت مطرح شد و مقرر شد تا در مرحله اول افراد تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی و در مرحله بعدی كارمندان و بازنشستگان با درآمد كمتر از ۳ میلیون تومان در ماه مشمول دریافت این بسته شوند.

به گزارش نما، طرح حمایت غذایی از گروه‌های کم درآمد جامعه در اوایل آبان ماه از سوی دولت مطرح شد که براساس آن سازمان برنامه و بودجه کشور مجاز است به منظور حمایت از گروه‌های کم درآمد جامعه و تامین بسته‌های حمایتی برای گروه‌های تحت پوشش، در قالب واریز به حساب سرپرست خانوار از طریق حساب بانکی متصل به یارانه‌های نقدی اقدام کند.

در این راستا هئیت وزیران به پیشنهاد مشترک وزارت تعاون و سازمان برنامه و بودجه بسته حمایتی دولت را تصویب و به دستگاه‌های اجرایی مربوطه ابلاغ کردند.

بر این اساس سازمان برنامه و بودجه موظف است تا سقف مبلغ ۹۰ هزار میلیارد ریال از منابع بند ۴ را صرف اجرای تصویب نامه و مازاد بر سقف یاد شده را صرف حمایت از تولید، اشتغال و قرارداد‌های پیمانکاری کند.

همچنین در این طرح نیمی از جمعیت ایران مشمول بسته حمایتی می‌شوند و اگر جمعیت ایران را حدود ۸۰ میلیون نفر در نظر بگیریم با در نظر گرفتن اینکه حدود ۴۰ میلیون نفر مشمول این طرح خواهند شد تا پایان سال سهم هر نفر از این بسته حمایتی ۲۲۵ هزار تومان می‌شود.

نکته قابل توجه اینجاست که طبق اعلام وزارت کار تمامی کارمندان و بازنشستگانی که حقوق ماهیانه آن‌ها کمتر از ۳ میلیون تومان است مشمول دریافت بسته حمایتی می‌شوند و براساس این مصوبه سازمان برنامه و بودجه مجاز است برای کارکنان رسمی، پیمانی کشوری و لشکری، کارکنان قراردادی و شرکتی و مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری، لشکری و بازنشستگان شرکت فولاد و سایر صندوق‌ها که مجموع پرداختی آن‌ها کمتر از ۳۰ میلیون ریال در ماه است، کمک جبرانی از طریق حساب بانکی مرتبط با حقوق و دستمزد آن‌ها واریز شود.

به علاوه منابع مالی مورد نیاز این مصوبه دولت در خصوص طرح حمایت غذایی از گروه‌های کم درآمد تامین خواهد شد.

در این میان شریعتمداری وزیر جدید کار و رفاه اجتماعی درباره بسته حمایتی دولت گفت: در اولین فرصت ممکن نیمی از جمعیت ایران از آن بهره‌مند می‌شوند، اطلاعات لازم برای توزیع بسته حمایتی احصا شده است، تاکنون اطلاعات بخشی از افراد تحت پوشش بهزیستی و کارمندان مشمول شناسایی شده است.

متن ابلاغیه طرح حمیت غذایی به شرح زیر است:

ماده ۱- سازمان برنامه و بودجه کشور مجاز است به منظور حمایت از گروه‌های کم درامد جامعه و تأمین بسته‌های حمایتی برای گروه‌های زیر در قالب واریز به حساب سرپرست خانوار از طریق حساب‌های بانکی متصل به یارانه‌های نقدی اقدام کند:

ماده ۱- سازمان برنامه و بودجه کشور مجاز است به منظور حمایت از گروه‌های کم درآمد جامعه و تأمین بسته‌های حمایتی برای گروه‌های زیر در قالب واریز به حساب سرپرست خانوار از طریق حساب‌های بانکی متصل به یارانه‌های نقدی اقدام کند:

الف- خانوار‌های تحت پوشش و پشت نوبتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور.

ب-خانوار‌های تحت پوش بنیاد شهید و امور ایثارگران.

پ- خانوار‌های با درآمد ماهانه کمتر از سی میلیون ریال در گرو‌های کارگران ساختمانی، قالی بافان و شاغلان صنایع دستی، مشاغل آزاد و خویش فرمایان، رانندگان بین شهری و درون شهری، زنبورداران، کارگران باربر، شاغلین کسب و کار‌های خانگی، کارگران کارگاه‌های متفرقه، عشایر و روستاییان، بازنشستگان، دریافت کنندگان بیمه بیکاری و سایر گروه‌های مشمول که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی می‌شوند.

ت- سایر خانوار‌های کم دآمد با درآمد ماهانه کمتر از سی میلیون ریال که درخواست آن‌ها پس از بررسی توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور پذیرفته می‌شود.

تبصره- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با استفاده از اطلاعات در اختیار از طریق کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور به درخواست کتبی اشخاص موضوع بند (ت) ماده (۱) این تصویب نامه پس از اجازه آن‌ها به دسترسی وزارتخانه مذکور به حساب‌های بانکی مربوط رسیدگی کند.

ماده ۲- دستگاه‌های اجرایی از جمله دستگاه‌های موضوع آیین نامه اجرایی تبصره (۱۴) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور موظف به ارایه اطلاعات مورد نیاز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌باشند.

ماده ۳- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ونهاد‌های حمایتی موظفند اعتبار تخصیصی راب بر اساس بعد خانوار تنظیم و پرداخت نمایند.

ماده ۴- منابع مالی مورد نیاز این تصویب نامه از محل ما به التفاوت تسعیر قیمت خوراک کارخانه‌های پتروشیمی و پلایشگاه‌ها نسبت به متوسط نرخ سامانه نیما و تغییر قیمت گاز مصرفی کارخانه‌های فولاد تأمین می‌گردد.

وزارت نفت موظف است با تحویل خوراک کارخانه‌های پتروشیمی و سوخت کارخانه‌های فولاد، مابه التفاوت قیمت را دریافت و به حساب ویژه‌ای نزد خزانه داری کل کشور که به نام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها افتتاح می‌شود، واریز کند.

سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها موظف است متناسب با اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور، اعتبار مربوط به اجرای این تصویب نامه را برای تأمین بسته‌های حمایتی به حساب ذی نفعان واریزکند.

ماده ۵- سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است تا سقف مبلغ نور هزار میلیارد (۹۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال (۹ هزار میلیارد تومان) از منابع موضوع بند (۴) را صرف اجرای این تصویب نامه نماید و مازاد بر سقف یاد شده را صرف حمایت از تولید، اشتغال و قرارداد‌های پیمانکاران کند.

ماده ۶- اعتبار واریزی موضوع این تصویب نامه برای همه اشخاص و خانوار صرفاً برای خرید کالای سبد حمایتی مصوب کارگروه متشکل از وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی قابل استفادهاست.

ماده ۷- دستورالعمل اجرایی این تصویب نامه در ک. ارگروهی با مسئولیت سازمان برنامه و بودجه کشور و با همکاری وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، نفت، امور اقتاصدی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه و ابلاغ می‌شود.

ماده ۸- مسئولیت حسن اجرای این تصویب نامه برعهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

البته به گفته مسئول ارشد دولتی افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگران مستمری بگیر در مرحله اول مشمول دریافت بسته حمایتی دولت هستند؛ همچنین دومین گروه دهک‌هایی که کمتر از ۳ میلیون تومان درآمد خانوار آن‌ها باشد مشمول این طرح خواهند بود. همچنین سومین گروه مشمولان کارمندان دولت بوده که زیر ۳ میلیون تومان حقوق دریافت کنند.

گفتنی است کالا‌های موجود در سبد حمایتی دولت داخلی بوده، قیمت مناسب داشته و فقر غذایی را جبران خواهد کرد که می‌تواند شامل گوشت، لبنیات، رب گوجه، حبوبات، روغن و نظایر آن باشد و قرار است کمیته‌ای متشکل از مسئولان وزارت رفاه، جهاد کشاورزی و صمت اقلام سبد حمایتی را تعیین کنند.

در این رابطه غلامحسین طاهری کارشناس اقتصادی در گفت‎وگو با خبرگزاری میزان، گفت: با توجه به کوچک شن سفره مردم با افزایش قیمت کالا‌های اساسی ارائه بسته حمایتی به اقشار کم درآمد راهکار موثری است به شرطی که این روند تداوم داشته باشد، زیرا تزریق مقطعی سبد غذایی خانوار را پر نخواهد کرد به علاوه این بسته باید تمامی افرادی را که دارای درآمد پایین هستند به طور دقیق شامل شود، زیرا انتخاب رندمی و بدون بررسی برای ارائه بسته حمایتی موجب از قلم افتادن برخی از خانوار‌های نیازمند خواهد شد.

وی در ادامه افزود: این بسته نباید شامل اقلام و کالا‌های خاص باشد، زیرا در خانواری با توجه به نیاز خود خرید می‌کند و محدود کردن انتخاب با توجه به تفاوت سفره خانوار‌ها صحیح نیست.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: مسئولین باید ارائه بسته حمایتی را هر چه سریع‌تر آغاز کنند تا از فشار‌هایی که در چند ماه گذشته به اقشار کم درآمد جامعه وارد شده کاسته شود و در این راستا کم بزرگی برای تامین سبد غذایی به این افراد شود.

گفتنی است، هنوز در هیئت دولت درباره جزئیات توزیع سبد حمایتی تصمیم‌گیری نشده و هر زمان که جزئیات بسته حمایتی در دولت مصوب شود، زمان و نحوه توزیع آن نیز از سوی دولت از طریق رسانه‌های جمعی اعلام خواهد شد که احتمالا اجرای آن در ماه جاری استارت بخورد.


۱۳۹۷/۸/۱۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: