نسخه چاپی

از جهانگیری قهرمان تا اشتباه جهانگیری!

روزنامه آرمان در سرمقاله خود آورده كه ««حال و روز آقای جهانگیری در كابینه دوم از همان روز‌های اول خوب نبود و آن شب كه با چهره خسته از دلار ۴۲۰۰ تومانی در صفحه تلویزیون پرده برداشت در جمعی از همشهریان كرمانی نشسته بودم كه به اتفاق گفتند این تصمیم دكتر جهانگیری نیست.

به گزارش نما روزنامه آرمان در سرمقاله خود آورده که ««حال و روز آقای جهانگیری در کابینه دوم از همان روز‌های اول خوب نبود و آن شب که با چهره خسته از دلار ۴۲۰۰ تومانی در صفحه تلویزیون پرده برداشت در جمعی از همشهریان کرمانی نشسته بودم که به اتفاق گفتند این تصمیم دکتر جهانگیری نیست. رنگ رخساره گواهی می‌داد از سر ضمیر؛ و از فردای آن روز نوعی حرکت زیرکانه از باب اطلاع‌رسانی به صورت جهنده در سایت‌های مختلف از ارز جهانگیری یاد می‌کردند. ارزی که نه متعلق به حاج اسحاق بود و نه سر ضمیر او در لحظه اعلام نرخ نشانه‌ای از اراده و تصمیم او داشت.» چرا این اصرار است که آن تصمیم، تصمیم جهانگیری نبود؟ در جملات بعدی روشن می‌شود چرا می‌خواهند جهانگیری از این تصمیم تبرئه شود: «ارز جهانگیری کار خود را کرد و سرنوشت اقتصاد کشور را در هزار توی نوسانات ارزی آشفته ساخت. نرخی که در همان آغاز بیش از ۵۰۰ تومان از قیمت آخرین روز‌های ثبات ارزی بود و این افزایش آغازی شد بر رها شدن قیمت ارز تا مرز ۱۹ هزار تومان و قیمت ارز جهانگیری به طنز گزنده بازار تبدیل شد. مهم نیست چه کسی یا کسانی و با چه انگیزه خواه مثبت یا خدای ناکرده منفی قیمت ارز را ۴۲۰۰ تومان اعلام کردند، اما این قیمت به نام نامی اسحاق جهانگیری در تاریخ اقتصاد کشور ثبت شد که هنوز هم به سخره از ارز جهانگیری یاد می‌شود.» و در ادامه، سخن گفتن صریح از انتخابات ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که اصلاح‌طلبان نگران کاندیدای‌شان در انتخابات ریاست جمهوری سال بعد هستند: «آیا جهانگیری در آستانه فصل سرد تحریم‌ها و تنگ شدن فضای اقتصادی در پی هجمه و هجوم ترامپ به اقتصاد کشورمان دریادلی می‌کند و در حاشیه می‌ماند و آرامش کابینه‌ای را که در دستان نوبخت و واعظی و نهاوندیان قرار دارد، بر حضور پررنگ خود ترجیح می‌دهد یا خروش کویری او عزم رفتن را بر قرار ترجیح می‌دهد... نمی‌دانم ارزش ماندن دارد یا عطای آن معاونت را به لقایش ببخشد و خود را مهیای رزمی کند که در سال ۱۴۰۰ زمانه تغییر کلیدداری پاستور، نوبت آن می‌رسد. بسم‌الله.».
اما نکته بامزه آنکه همین روزنامه آرمان فردای شبی که دلار ۴۲۰۰ تومانی را جهانگیری اعلام کرد، تیتر یک خود را در حالی با افتخار، به ارز تک نرخی و دلار ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داد که کل تیتر روی تصویر بزرگی از اسحاق جهانگیری کار شده بود. آن زمان اصلاح‌طلبان فکر می‌کردند تصمیم فوق‌العاده‌ای اخذ شده و تحول اقتصادی به وجود می‌آید و این افتخار را به نام جهانگیری سند زدند. حالا که روشن شده چه فاجعه‌ای در بازار ارز رقم خورد، می‌خواهند بگویند تقصیر جهانگیری نبود. در این مسیر آنقدر جهانگیری را بالا می‌برند که در عبارتی که می‌تواند حتی توهین به رئیس جمهور تلقی شود، در روزنامه آرمان آمده که «ظاهراً در دور دوم ریاست جمهوری آقای روحانی، نقش و جایگاه آقای جهانگیری تا پایان دوره، فعالیت انتخاباتی بود که مقتدرانه پاسخ رئیسی و قالیباف را بدهد و نردبانی بشود که آقای روحانی با پا گذاشتن بر شانه‌های او دوباره کلید پاستور را در اختیار بگیرد.»

۱۳۹۷/۸/۱۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: