نسخه چاپی

افغانستان با طالبان مذاكره می كند

در حالی كه طالبان در نشست صلح مسكو اعلام كرد؛ آمادگی مذاكره با دولت افغانستان را ندارد اما شورای عالی صلح افغانستان از ایجاد تیم مذاكره‌كننده برای گفت‌وگو با این گروه خبر داده است.

به گزارش نما، قرار است «زلمی خلیلزاد» مشاور ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور صلح بار دیگر به شماری از کشورهای منطقه سفر کند.

همزمان با سفر خلیلزاد به افغانستان، شورای عالی صلح این کشور اعلام کرد که در نظر دارد تا تیم مذاکره کننده برای آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان تشکیل دهد.

«عبدالرحیم بیک» عضو شورای عالی صلح افغانستان اظهار داشت: در روزهای آینده هیئتی برای آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان تشکیل خواهد شد.

شورای عالی صلح در حالی از تشکیل تیم مذاکره کننده برای آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان خبر می‌دهد که نمایندگان این گروه به عدم مذاکره با دولت افغانستان تأکید کردند.

«شیرمحمد استانکزی» رئیس دفتر سیاسی طالبان در حاشیه نشست صلح مسکو اعلام کرد که این گروه برای آغاز مذاکرات صلح با دولت افغانستان آمادگی ندارد.

زلمی خلیلزاد پس از نخستین دیدارش با اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر که ماه گذشته صورت گرفت از دولت افغانستان خواست تا تیم مذاکره کننده برای آغاز گفت‌وگوهای مستقیم با طالبان را تعیین کند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز اخیراً از ایجاد کمیته ملی مشورتی صلح متشکل از علما، متنفذین، فعالان حقوق بشر، اساتید دانشگاه و فعالان حقوق زنان خبر داده است.

این در حالی است که گروه طالبان بارها در بیانیه‌های مختلفی تأکید کرده که تنها زمانی حاضر به آغاز مذاکرات صلح خواهد شد که نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند.

۱۳۹۷/۸/۲۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: