نسخه چاپی

بیش از 500 هزار دانش آموز پناهنده تحت پوشش خدمات آموزشی و بهداشتی ایران هستند

وزیر آموزش و پرورش گفت: بیش از 500 هزار دانش آموز پناهنده تحت پوشش خدمات آموزشی و بهداشتی جمهوری اسلامی ایران هستند.

به گزارش نما، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در آیین افتتاحیه اجلاس دبیران کل کمیسیون‌های ملی آیسسکو در شیراز، گفت: آیسسکو محلی برای همکاری و همبستگی بین کشورها و ملت‌های مسلمان است؛ ما بر این باوریم که همکاری‌های فرهنگی، علمی و آموزشی نقش بسیار مهم و بی‌بدیلی در ایجاد تفاهم و نگرش مثبت بین ملت‌ها دارد و زمینه مساعدی برای برقراری ارتباط و همکاری و تقویت همبستگی بین ملت‌ها را فراهم می‌کند.

وی تأکید کرد: دین مبین اسلام و فرهنگ و تمدن درخشان آن نقطه مشترک بین کشورهای عضو است و آیسسکو با برخورداری از عضویت 54 کشور اسلامی، نقش موثری در جامعه بین المللی ایفا کرده و در جایگاه یک نهاد بین المللی اسلامی، شأن و مرتبه ویژه‌ای در مجامع بین المللی دارد.

بطحایی گفت: ما حمایت و پشتیبانی آیسسکو را از ملت‌های ستم دیده و رنج کشیده ، به ویژه ملت ستم دیده فلسطین ارج نهاده و اقدامات این مجمع را برای احقاق حقوق آنها بسیار سودمند و ضروری می‌دانیم.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از آغاز پیوستن به سازمان آیسسکو تلاش کرده تا نقش موثر و سودمندی در تدوین و اجرای برنامه‌های آن داشته باشد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: دفتر منطقه‌ای آیسسکو و کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران، دو نهاد فعالی هستند که در هر شرایطی به تلاش‌های خود برای ایجاد هماهنگی و اجرای برنامه‌های عمل میان مدت و سه ساله و همچنین برنامه‌های ویژه این سازمان ادامه داده و عزم جدی برای پیگیری برنامه‌های آن دارد.

وی اضافه کرد: آموزش و پرورش در دیدگاه ما سنگ بنای پیشرفت و توسعه پایدار است و چنانچه از کیفیت متناسب و سازگار با شرایط و نیازهای روز نیز برخوردار باشد، نقشی کلیدی در برقرای تفاهم و صلح بین ملت‌ها دارد و ما در وزارت آموزش و پرورش می‌کوشیم تا معیارها و استانداردهای کیفیت را افرایش داده و نظام آموزشی را از نظر کمیت و کیفیت ارتقاء دهیم.

بطحایی افزود: هم اینک نظام آموزشی ما 99 درصد کودکان سنین مدرسه‌ای را در دوره ابتدایی تحت پوشش دارد و نرخ جذب آن در دوره دبیرستان نیز به بیش از 85 درصد رسیده است و توانسته‌ایم 96 درصد دختران سنین مدرسه را به آموزش جذب کنیم و نسبت برابری جنسیتی را در این زمینه به حدود 49 به 51 درصد برساینم .

رئیس شورای سیاستگذاری کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: این تلاش‌ها اکنون موجب شده است تا جمهوری اسلامی ایران در رتبه بندی یونسکو جزو کشورهای برخوردار از آموزش ابتدایی جهانی به شمار آید.

بطحایی یکی دیگر از افتخارات وزارت آموزش و پرورش را نام نویسی و آموزش کودکان و نوجوان پناهنده در سنین مدرسه عنوان کرد و گفت: از 4 دهه پیش تا کنون پذیرای هزاران کودک پناهنده در مدراس خود بوده و افزون بر آموزش، خدمات بهداشتی و کمک هزینه‌ای نیز برای آنها فراهم آورده‌ایم.

وی افزود: این کودکان که بیشتر آنها به دلیل قرار گرفتن در شرایط ناگوار جنگ و ناامنی، از بیماری ها و نارسایی‌های جسمی و روانی رنج می بردند، با همکاری دو وزارتخانه آموزش و پرورش و بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی از خدمات آموزشی ، بهداشتی و درمانی برخوردار می شوند.

وزیر آموزش و پرورش کمک های سازمان‌های بین المللی را در خصوص آموزش کودکان پناهنده بسیار ناچیز دانست و گفت: هر ساله بیش از 400 هزار نفر و در سال جاری نیز بیش از 500 هزار دانش آموز پناهنده ،زیر پوشش خدمات آموزشی و بهداشتی جمهوری اسلامی ایران بوده و انعکاس این اقدام نیز از سوی سازمان های بین المللی چندان مناسب نبوده است.

بطحایی گفت: ما این کودکان را بیگانه تصور نکرده و همچون فرزندان خود و سایر شهروندان ایرانی در مدراس تحت آموزش قرار دادیم و به دستور مقام معظم رهبری هیچ کودک پناهنده ای را حتی بدون مدارک پناهندگی از تحصیل محروم نکرده ایم و این موجب افتخار ماست که شمار قابل توجهی از دانش آموختگان و کارشناسان افغانستانی که در کشور خود و سایر کشورها خدمت می کنند، دانش آموخته ایران هستند.

وی گفت: هم اکنون کشور ما برخلاف نظر و موافقت جامعه بین المللی مورد شدیدترین و بی رحمانه ترین تحریم های غیر قانونی و یکجانبه امریکا قرار گرفته و از بسیاری از حقوق خود در عرصه های بین المللی محروم شده و این در حالی است که کشور ما همواره در راه استقلال و عدم وابستگی خود ثابت قدم بوده و هرگز در برابر ستمگری و زورگویی سر فرود نیاورده است.

بطحایی افزود: در وزارت آموزش و پرورش نیز می کوشیم تا با وجود دشواری‌ها و آثار سوء تحریم ها ،در راه دستیابی به اهداف خود با تلاش و پشتکار پیش رویم و با یاری پروردگار خواهیم توانست بر دشواری ها و موانع پیش رو پیروز شویم.

اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی آیسسکو ،با هدف تقویت شبکه علمی و تحقیقات در کشورهای عضو سازمان آیسسکو ،طی روزهای 21 و 22 آبان ماه ، با حضور دبیران کل کمیسیون‌های ملی آیسسکو از ۳۵کشور اسلامی ،در مرکز استنادی علوم جهان اسلام در شیراز برگزار می‌‌شود.

۱۳۹۷/۸/۲۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...