نسخه چاپی

دیدار ویژه پمپئو با الجبیر

وزرای خارجه آمریكا و عربستان سعودی در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آرژانتین دیدار كرده‌اند.

به گزارش نما، این دیدار علی‌رغم آن صورت گرفته که فشارها روی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای تنبیه رژیم سعودی به دلیل ترور هولناک «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی بالا گرفته و محا محافل سیاسی از او خواسته بودند در آرژانتین با «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی دیدار نکند.

«هیثر ناوئرت»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد پامپئو با عادل الجبیر در حاشیه نشست گروه ۲۰ دیدار کرده و با وی درباره مسائل مختلف منطقه‌ای، از جمله گفت‌وگوهای آتی درباره جنگ یمن رایزنی کرده است.

ناوئرت در اقدامی که احتمالاً در ادامه تلاش‌های دولت آمریکا برای کوچک‌نمایی ترور خاشقچی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول است از عبارت «مرگ» برای اشاره به این واقعه استفاده کرده و نوشته وزرای خارجه دو کشور در این باره هم صحبت کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «وزرای خارجه درباره مسائل مختلف منطقه و مسائل دوجانبه، از جمله گفت‌وگوهای آتی درباره جنگ یمن و همچنین اهمیت پیشرفت در تحقیقات پیرامون مرگ خاشقچی گفت‌وگو کردند.»

خاشقچی آخرین بار روز ۱۰ مهرماه (۲ اکتبر) در حال ورود به ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول دیده شد و بعد از آن رسانه‌ها گزارش داده‌اند که ناپدید شده است.

چند روز بعد، مقام‌های ترکیه‌ای اعلام کردند او در داخل این ساختمان کشته شده و بدنش قطعه قطعه شده است.

آنکارا اعلام کرد همزمان با ورود خاشقچی به ساختمان کنسولگری ۱۵ مقام امنیتی عربستان سعودی نیز با دو پرواز وارد استانبول شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

مقام‌های سعودی، در نخستین واکنش بدون ارائه هیچ مستنداتی این روایت را رد و ادعا کردند خاشقچی، ساختمان را زنده و سالم ترک کرده است.

بعد از بالا گرفتن فشارها، عربستان سعودی سرانجام روز ۲۸ مهر مجبور شد به کشته شدن خاشقچی داخل ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعتراف کند.

عربستان سعودی از آن به بعد روایت‌های متنوعی و متناقضی درباره نحوه قتل خاشقچی ارائه کرده است. دادستان کل سعودی در نخستین روایت مدعی شده بود خاشقچی بعد از «درگیری» با چند نفر داخل ساختمان کنسولگری «فوت» کرده است.

روایت عربستان سعودی که با هدف تبرئه عوامل رده بالای حکومتی از مشارکت در قتل روزنامه‌نگار منتقد طراحی شده بود با تردید عمومی در دنیا مواجه شد.

جمال خاشقجی، متولد ۱۳ اکتبر ۱۹۵۸ (۲۱ مهرماه ۱۳۳۷ شمسی) بود. او قبلاً سردبیر روزنامه «الوطن» و بعد از آن مدیر شبکه خبری «العرب» بود.

خاشقجی سپتامبر ۲۰۱۷ از عربستان متواری شد و بعد از آن به عنوان ستون‌نویس «واشنگتن‌پست» مقاله‌هایی در انتقاد از برخی سیاست‌های کشورش به ویژه «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی منتشر کرد.

وی از جمله منتقدان صریح دخالت نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در کشور یمن بود.


۱۳۹۷/۹/۱۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...