نسخه چاپی

كارشكنی آمریكا در یك كنفرانس بین‌المللی با اتهام‌زنی به ایران

دولت آمریكا با كارشكنی در چهارمین كنفرانس بازنگری كنوانسیون سلاح‌های شیمیایی، مانع از تصویب سند اجماعی پیشنهادی از سوی اكثریت به اتفاق دولت‌های عضو شد.به گزارش نما، چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون سلاحهای شیمیایی در حالی با مخالفت آمریکا از تصویب سند اجماعی باز ماند که کشورهای عضو تقریبا به مراحل نهایی تصویب این سند نزدیک شده بودند.

این کنفرانس که به ریاست سفیر السالوادر و با حضور دولتهای عضو در مقر سازمان منع سلاح های شیمیایی در هلند برگزار ش، مذاکره پیش‌نویس سند نهایی را در دستور کار خود قرار داد و با وجود اختلاف‌نظرهای موجود، رضایت اکثریت قاطع هیئتها را به عنوان سند اجماعی بدست آورده بود.

با این وجود سفیر آمریکا نسبت به استقبال دولتهای عضو از عضویت دولت فلسطین در این سازمان و عدم درج اتهامات غربیها علیه سوریه در مورد کاربرد سلاح شیمیایی اعتراض داشت و در عین حال تاکید نمود، اعطای وظیفه انتساب کاربرد سلاح شیمیایی به سازمان منع سلاحهای شیمیایی باید در سند نهایی گنجانده شود. وی با اشاره به اینکه حصول اجماع نباید مانع توجه کامل به کاربرد سلاح شیمیایی شود، ضمن تکرار برخی اتهامات علیه روسیه، سوریه، ایران و ونزوئلا نسبت به متن پیش‌نویس ابراز نارضایتی کرد و به‌دنبال آن برخی کشورهای غربی مثل کانادا، فرانسه و انگلیس نیز مواضع مشابهی اتخاذ کردند.

رایزنی‌های غیررسمی رئیس کنفرانس نیز نتوانست موافقت کشورهای فوق را بدست بیاورد.

نماینده ایران: آمریکا بزرگترین کشور استفاده‌کننده از سلاح‌های کشتار جمعی در جهان است

رضا نجفی مدیرکل صلح و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه به عنوان نماینده کشورمان در سخنرانی پایانی این کنفرانس ضمن رد اتهامات آمریکا به عنوان بزرگترین کشور استفاده کننده از سلاح های کشتار جمعی و ناقض مقررات بین المللی از نقش مخرب این کشور در شکست کنفرانس انتقاد کرد.

وی گفت: کنوانسیون سلاحهای شیمیایی در 20 سال گذشته براساس اصل «امنیت یکسان برای همه» که در قاعده اجماع تحقق یافته به‌خوبی کار کرده است. سیاسی‌کردن کار سازمان منع تسلیحات شیمیایی در کنفرانس ویژه و رویکرد منفعت‌طلبی در تفسیر مقررات کنوانسیون شکاف خطرناکی را در ساختار سازمان ایجاد کرده که ممکن است به فروپاشی آن بیانجامد. آمریکا نمی‌تواند اراده خود را از طریق دستکاری آئین‌کار (با رای کمتر از نصف) به طرف دیگر تحمیل کند. آمریکا به عنوان استفاده کننده از بیشترین تسلیحات کشتارجمعی از جمله تسلیحات شیمیایی و حامی استفاده‌کنندگان این سلاحها به‌ویژه رژیم صدام و گروههای تروریستی در مقامی نیست که راجع به اقدامات اعضا صحبت کند. آمریکا که با سیاستهای مخرب و تفرقه‌افکنانه‌اش تمام تعهدات و رویه‌های بین المللی را نقض کرده، شایستگی آن را ندارد که به تصمیمات کنفرانس کشورهای عضو در باره انتخاب هیئت رئیسه ایراد وارد کند.

نجفی افزود: با توجه به شکست این کنفرانس، در حال حاضر مهمترین مسئله آینده سازمان است. ایران به‌عنوان بزرگترین قربانی سلاحهای شیمیایی ضمن محکوم کردن کاربرد این سلاحها توسط هر کس، در هر کجا و تحت هر شرایطی، به مفاد و روح معاهده پایبند بوده و برای ایجاد جهانی عاری از تسلیحات شیمیایی از هیچ کوششی فرو گذار نمی‌کند. ما آماده‌ایم با دیگر کشورهای عضو که صادقانه به چندجانبه‌گرایی و همکاری معتقدند به‌صورت سازنده تعامل کنیم. باید از چالشها درس گرفت و به سمت آینده‌ای موفق حرکت کرد.

مدیرکل صلح و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان رویکرد سیاست‌زده برخی کشورهای غربی را که سعی در تحمیل وظیفه انتساب کاربرد سلاح شیمیایی به سازمان را دارند و سعی می‌کنند خواسته‌های خود را به سازمان دیکته کنند را عامل اصلی شکاف در سازمان دانسته و هشدار داد که در صورت عدم اقدام به‌موقع و مناسب، سازمان به سمت فروپاشی حرکت خواهد کرد.

وی همچنین بر سیاست جمهوری اسلامی ایران با هدف گفتگو و پیدا کردن راه حل مناسب جهت رفع این مشکل تاکید کرد.

در پایان بدلیل آنکه سند کنفرانس مورد اجماع دولتهای عضو قرار نگرفته بود، رئیس کنفرانس گزارش خود را ارائه و نشست با تایید گزارش رئیس کنفرانس به کار خود پایان داد.

۱۳۹۷/۹/۱۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: