نسخه چاپی

مصائب بودجه‌ایِ وزارت امور خارجه

نایب رییس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاكید بر لزوم تقویت بودجه وزارتخانه‌های خارجه و دفاع گفت: تاكید ما در كمیسیون امنیت ملی تقویت بنیه دفاعی و همزمان توجه به دیپلماسی به خصوص دیپلماسی اقتصادی است.

به گزارش نما، و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم تقویت بودجه وزارتخانه‌های خارجه و دفاع گفت: تاکید ما در کمیسیون امنیت ملی تقویت بنیه دفاعی و همزمان توجه به دیپلماسی به خصوص دیپلماسی اقتصادی است.

کمال دهقانی، با اشاره به بودجه تخصیصی دولت به وزارت خارجه، گفت: یکی از مشکلات وزارت خارجه نحوه‌ اختصاص بودجه به صورت ریال به این وزارتخانه است، یعنی مثلا مبلغی همچون ۱۱۰۰ میلیارد تومان به عنوان بودجه وزارت خارجه تعیین می‌شود که با نوسانات ریال برابر دلار عملا وزارت خارجه با کمبود بودجه مواجه می‌شود.

وی توضیح داد: وزارت خارجه هزینه‌های خود را به صورت دلاری درباره ماموریت‌ها و سفارت‌خانه‌های خود پرداخت می‌کند، لذا وقتی ارزش ریال مقابل دلار کم می‌شود، بودجه این وزارتخانه هم با گرفتاری‌هایی مواجه شده و نمی‌تواند عملا برنامه‌هایش را اجرا کند آن هم در شرایطی که انتظار همه از وزارت خارجه خنثی کردن فعالیت‌ها و اقدامات ماجراجویانه آمریکا است.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به محض مذاکره یکی از نمایندگان سفارتخانه‌های ما با شرکت خصوصی بلافاصله آمریکا و اسرائیل و عربستان سعودی به دنبال خنثی کردن این مذاکره بر می‌آیند. این تنها یک نمونه از جنگ اقتصادی است که ما بر لزوم فعال‌تر شدن دیپلماسی اقتصادی تاکید داریم. این‌که وزیر خارجه با تمامی همت خود معاونت اقتصادی را احیاء کرده است، احتیاج به حمایت و پشتیبانی برای کار دقیق دارد.

دهقانی ادامه داد: لازم است ساختار وزارت خارجه با بودجه مناسب تقویت شود که حامی اصلی دولت است، مجلس شورای اسلامی هم می‌تواند در این راه کمک کند که متاسفانه بودجه وزارت خارجه از بسیاری از سازمان‌های فرهنگی هم کمتر است حال این‌که اولویت ما مسائل اقتصادی است و باید رایزن‌های اقتصادی در سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌ها را تقویت کنیم نه این‌که آنها برای تامین هزینه‌های جزیی خود با مشکل مواجه شوند.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که باید تقویت بنیه دفاعی همزمان در کنار تقویت دیپلماسی اقتصادی دیده شود، اظهار کرد: ارتقاء بودجه نیروی انتظامی نیز از دیگر اولویت‌هاست، چون نیروی انتظامی به عنوان ضابط قضایی با ۴۰۰ عنوان جرم مواجه است. این‌که حقوق و تعداد پرسنل نیروی انتظامی کم است باعث ایجاد ضعف در جامعه می‌شود، لذا باید به این بخش توجه لازم صورت گیرد.
ثبت: ۱۳۹۷/۹/۱۹

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: