نسخه چاپی

ارتش سوریه جایگزین نیروهای آمریكایی شد

یك مقام نظامی سوریه گفت با خروج نظامیان آمریكایی از سوریه، گروه های مسلح حاضر در پایگاه التنف در مثلث مرزی و راهبردی بین سوریه، عراق و اردن مجبور به تسویه وضعیت خود با دمشق یا انتقال به ادلب هستند.

به گزارش نما، وبگاه خبری «العهد» لبنان در یادداشتی با این عنوان که «سرنوشت افراد مسلح در التنف با تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه چه می شود»، آورده است: خبر دونالد ترامپ درباره آغاز خروج نیروهایش از سوریه سوال‌هایی را در سطوح سیاسی و میدانی مطرح می‌کند، چرا که این تصمیم نقطه عطف بسیار بزرگی به نفع سوریه و متحدانش محسوب می‌شود.

العهد افزود: شاید مهم ترین سوال مطرح در سطح میدانی درباره سرنوشت گروه‌های مسلح حاضر در پایگاه التنف پس از عقب نشینی آمریکا باشد.

نویسنده آورده است: پس از استقرار نیروهای آمریکایی در پایگاه التنف در مرز سوریه و عراق همین نیروها، منطقه امنی موسوم به منطقه پنجاه و پنج کیلومتری را در کنترل خود گرفتند که در آن ده ها گروه مسلح از جمله داعش مشغول فعالیت بودند با وجود اینکه فعالیت داعش در آنجا عملا خطر بزرگی برای ارتش سوریه نداشت اما نیروهای آمریکایی اجازه ماندن در آنجا را به داعش داده‌اند به گونه ای که این گروه تروریستی از آنجا در کمال امنیت علیه مواضع ارتش سوریه در روستاهای حمص، دیر الزور و حتی ریف السویداء اقدام می‌کند.

وی افزود: آمریکا علاوه بر این از شماری از گروه‌های مسلح و مهم ترین آنها گروه موسوم به «مغاویر الثوره» و نیروهای «احمد العبد»و در قلب پایگاه التنف حمایت کرده و به آنها آموزش می‌داد.

یک مقام نظامی سوریه در پیرامون منطقه پنجاه و پنج کیلومتری به خبرنگار العهد گفت: نیروهای ارتش سوریه تصمیم گرفته اند پس از خروج نیروهای آمریکایی از منطقه التنف به طور مستقیم وارد آنجا شوند.

وی افزود: گروه های مسلح حاضر در منطقه پنجاه و پنج کیلومتری با عقب نشینی نیروهای آمریکایی از التنف مجبور به تسلیم هستند چون حامی راهبردی خود را از دست خواهند داد و البته اغلبشان سلاح خود را تحویل ارتش سوریه خواهند داد.

وی افزود: برخی فرماندهان مغاویر الثوره مخالف هر گونه تسویه وضعیت خود هستند به رغم اینکه هنوز زود است در این باره صحبت کرد، فعلا آرامش بر منطقه التنف حاکم است و نیروهای ارتش سوریه مترصد خروج نیروهای آمریکایی یا نیروهای انگلیسی هم که در آنجا مستقر هستند نیستند.

این مقام نظامی سوریه تاکید کرد: اما به هر حال ارتش سوریه تصمیم خود را برای ورود به این منطقه به رغم خروج نیروهای بیگانه از آنجا قطعی کرده است و آنهایی از مغاویر الثوره یا دیگر گروه ها که خواهان صلح هستند این اقدام در خصوص آنها صورت می‌گیرد و آنهایی که خواهان انتقال به شمال سوریه هستند هم تصمیمشان بررسی خواهد شد.

۱۳۹۷/۱۰/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: