نسخه چاپی

شرط آمریكا برای معافیت عراق از تحریم‌های ایران

یك نماینده پارلمان عراق از مقاومت نخست‌وزیر این كشور در قبال فشارهای وزیر خارجه آمریكا برای استقرار نیروهای آمریكایی پس از عقب‌نشینی از سوریه در عراق خبر داد اما در عین حال روزنامه «اخبار الخلیج» بحرین با انتشار این خبر، نوشت كه الفایز گفته است: وزیر خارجه آمریكا در این گفت‌وگو اعلام كرده است كه آمریكا خواستار افزایش حضور نظامی در عراق در مقابل تمدید معافیت عراق از تحریم‌های تحمیلی علیه ایران برای مدت سه ماه دیگر است.

به گزارش نما، یک نماینده پارلمان عراق از مقاومت نخست‌وزیر این کشور در قبال فشارهای وزیر خارجه آمریکا برای استقرار نیروهای آمریکایی پس از عقب‌نشینی از سوریه در عراق خبر داد اما در عین حال روزنامه «اخبار الخلیج» بحرین با انتشار این خبر، نوشت که الفایز گفته است: وزیر خارجه آمریکا در این گفت‌وگو اعلام کرده است که آمریکا خواستار افزایش حضور نظامی در عراق در مقابل تمدید معافیت عراق از تحریم‌های تحمیلی علیه ایران برای مدت سه ماه دیگر است.

منابع رسانه‌ای به نقل از «عامر الفایز» نماینده ائتلاف «البناء» عراق، در پی انتشار خبر تماس تلفنی روز گذشته (22 دسامبر) «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا با «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق و گفت‌وگوی آنها درباره داعش و راهکار سیاسی در سوریه،از جزئیات جدیدی از این گفت‌وگو پرده برداشتند.

پایگاه خبری شبکه آفاق عراق نوشتف «عامر الفایز» گفته که دولت فدرال عراق هرگونه فشار از جانب واشنگتن برای وارد کردن نیروهای رزمی‌اش از سوریه به عراق را رد کرده است. او تأکید کرده که ورود نیروهای نظامی جدید امری مردود است و نمی‌توان بدون موافقت پارلمان آن را توجیه کرد. طرف آمریکایی فشار زیادی وارد کرده اما نخست‌وزیر تاکنون آن را رد کرده است.

همچنین «اوروک نیوز» عراق نیز به نقل از این نماینده پارلمانی عراق، ضمن تکرار مطلب فوق، نوشت: در گفت‌وگوی تلفنی طولانی صورت گرفته میان وزیر خارجه آمریکا و نخست‌وزیر عراق، اوضاع امنیتی در عراق و عقب‌نشینی آمریکا از سوریه بررسی شد. اما دولت عراق هرگونه فشار آمریکا برای وارد شدن این نیروها به عراق را رد خواهد کرد.

رسانه‌های عراقی دیروز درباره اظهارات عبدالمهدی در این گفت‌وگو نوشتند که وی تاکید کرده است تحولات امنیتی در سوریه و دستیابی به راهکاری سیاسی در این کشور، رابطه مستقیمی با امنیت عراق و ثبات منطقه دارد و عراقی‌ها بیش از پیش بر ضرورت تثبیت و تقویت وحدت ملی و دفاع از حاکمیت و جلوگیری از دخالت‌های خارجی از امور داخلی کشورشان تاکید دارند.

وی همچنین از تصمیم دولت آمریکا برای تمدید مهلت خرید برق عراق برای مدت 90 روز و توافق بر نحوه تعامل با این امور از طریق تقویت روابط دوجانبه بر اساس منافع مشترک تقدیر کرد.

الفایز درباره جزئیات این گفت‌وگو تصریح کرد: طرف آمریکایی فشار زیادی بر عبدالمهدی [در این‌باره] وارد کرد اما وی آن را رد کرد. ورود نیروهای آمریکایی جدید به خاک عراق مردود است و بدون موافقت پارلمان چنین امری میسر نخواهد بود. طرف آمریکایی به عبدالمهدی در این تماس تلفنی اعلام کرد که با تمدید معافیت عراق از تحریم‌های اقتصادی تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران برای مدت 3 ماه دیگر موافق است.

روزنامه «اخبار الخلیج» بحرین اما با انتشار این خبر، نوشت که الفایز گفته است: وزیر خارجه آمریکا در این گفت‌وگو اعلام کرده است که آمریکا خواستار افزایش حضور نظامی در عراق در مقابل تمدید معافیت عراق از تحریم‌های تحمیلی علیه ایران برای مدت سه ماه دیگر است.

از سوی دیگر، «باقر جبر صولاغ» وزیر کشور پیشین عراق اعلام کرد که نیروهای آمریکایی، حضور خود را در اربیل تقویت کرده‌اند و در پایگاه نظامی بزرگی در شمال عراق به مساحت 8 دونم ( هر دونم در عراق معادل 2500 متر مربع است) مستقرند.

وی همچنین از حضور غیر اعلام شده نیروهای آمریکایی در منطقه الرمانة در استان الانبار و منطقه‌ای استراتژیک در نزدیکی میدان گازی «عکاز» در این استان خبر داد.

این در حالی است که نمایندگان پارلمان عراق تلاش دارند تا در یک نشست با عبدالمهدی به عنوان فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق از شمار دقیق نیروهای آمریکایی در عراق اطلاع یابند. امری که تاکنون محقق نشده است.

شورای استانداری الانبار نیز طی بیانیه‌ای تاکید کرده است که نیروهای آمریکایی حاضر در صحرای عراق در نزدیکی مرزهای سوریه همچنان در مقرها خود هستند و آنها را ترک نکرده‌اند.

گفته می‌شود که این نیروها قرار است در مناطق مختلف بار دیگر مستقر شوند و شماری از آنها با یگان‌های دیگر جایگزین شوند.

هفته پیش پس از آنکه تهران، مسکو و آنکارا و نماینده سازمان ملل درباره تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه توافق کردند، واشنگتن در اقدامی غافلگیرکننده از عقب‌نشینی ۲۰۰۰ نیروی نظامی خود در بازه زمانی ۶ ماهه از سوریه خبر داد. هرچند که به اعتقاد تحلیل‌گران سیاسی؛ مواضع چند ماه اخیر آمریکا در سوریه، باور عقب‌نشینی واقعی از این کشور را کمی دشوار می‌کند.

به همین دلیل برخی کارشناسان و تحلیل‌گران سیاسی فرضیه انتقال این نیروها به یک منطقه امن مانند اربیل در خاک عراق یا سایر پایگاه‌های نظامی آمریکا به منظور متمرکز شدن بر مقابله با محور مقاومت در منطقه را طرح می‌کنند. به ویژه که وزارت دفاع آمریکا نیز اعلام کرده است که نیروهای یگان ویژه این کشور پس از عقب‌نشینی از سوریه در استان اربیل مستقر می‌شوند.

پامپئو شب گذشته با «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق نیز گفت‌وگویی تلفنی داشت. صالح در این گفت‌وگو بر اهمیت پایان دادن به خشونت و «درگیر‌ی بیهوده» در سوریه تأکید کرد؛ درگیری‌ای که مردم سوریه برای آن، هزینه‌های سنگینی را در نتیجه انتشار تروریسم در شهرهای مختلف، ارتکاب فجیع‌ترین جنایت‌ها و مداخلات خارجی ویرانگر متحمل شدند.

رئیس جمهوری عراق درباره تصمیم آمریکا برای خارج کردن نیروهای خود از سوریه نیز گفت که این تصمیم باید به تحقق صلح مبتنی بر احترام به حقوق سوری‌ها و تصمیمات آن‌ها در آینده کمک کند نه اینکه باعث آغاز مرحله‌ جدیدی از درگیری‌ها و مداخلات در این کشور شود.

صالح همچنین بر ضروت مراعات حال و شرایط عراق تاکید کرد و گفت که نباید بار تنش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بر دوش عراقی‌ها تحمیل شود.

۱۳۹۷/۱۰/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: