نسخه چاپی

چرا بودجه شركتهای دولتی ۵۰ درصد بیشتر شد؟

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه عمومی، ۵ درصد اما بودجه شركت ها، ۵۰ درصد رشد كرده است یعنی شركت های دولتی از این وضع به هم ریخته اقتصادی و تورم سودكرده اند در حالی كه رشد اقتصادی منفی است.

به گزارش نما، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: هزینه‌های جاری کشور کل منابع کشور را به گروگان گرفته است.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه در نوشتن بودجه‌های سنواتی مشکل مزمنی داریم، افزود: امسال این مشکل به علت تهدیدهای خارجی، بیشتر است.


وی با اشاره به وابستگی بخشی از بودجه به نفت، گفت: باید سهم صندوق توسعه ملی را به گونه‌ای افزایش می‌دادیم تا سهم در آمدهای نفتی در هزینه‌های جاری کشور، کم شود اما این میزان وابستگی در حال افزایش است.

قاضی زاده هاشمی افزود: برخی برآوردها تا ۶۶ هزار میلیارد تومان غیر واقع بینانه در سقف در آمدی پیش بینی می‌کنند و معمولاً صدر درصد در آمدهای نفتی پیش بینی شده در بودجه محقق نمی‌شود.

وی اضافه کرد: دربودجه، ۴۰ هزار میلیارد تومان برای استقراض در قالب اوراق و مانند آن در نظر گرفته شده است.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه مشکلاتی برای تأمین مالی سازمان بیمه سلامت وجود دارد، گفت: از یک طرف بسته خدمت بسیار وسیع تعریف می‌کنیم و از طرفی منابعی را که برای بیمه‌ها پیش بینی می‌کنیم کم است و همان منابع کم هم محقق نمی‌شود بنابراین تراز بین تولید خدمت و هزینه آن مشکل دارد.

وی با بیان اینکه در بخش بودجه سلامت و بهداشت و درمان، همیشه قانون رعایت نشده است، افزود: یکی از جاهایی که باید به صورت ساختاری به آن پرداخت، صندوق‌های بیمه و نحوه حمایت‌های اجتماعی است.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه عمومی، ۵ درصد اما بودجه شرکت‌ها، ۵۰ درصد رشد کرده است یعنی شرکت‌های دولتی از این وضع به هم ریخته اقتصادی و تورم سودکرده اند در حالی که رشد اقتصادی منفی است.

وی افزود: باید در معافیت‌های مالیاتی از جمله در بخش‌هایی از صنایع پتروشیمی و کشاورزی بازنگری و برخی از آنها حذف شود.
منبع: تسنیم

۱۳۹۷/۱۰/۱۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: