نسخه چاپی

گرم شدن بازار اعتراضات ضددولتی در سودان

به دنبال افزایش بهای دارو در سودان، معترضان در این كشور برای برگزاری یك راهپیمایی اعتراضی دیگر در مقابل كاخ ریاست‌جمهوری آماده می‌شوند.

به گزارش نما، عمر البشیر، رئیس‌جمهور سودان، شنبه (دیروز) محمد ابوزید مصطفی، وزیر بهداشت این کشور را به دنبال افزایش بهای دارو از کابینه‌اش اخراج کرد و یک گروه سودانی که تظاهرات ضددولتی را ساماندهی می‌کند خواهان برگزاری راهپیمایی در مقابل کاخ ریاست جمهوری این کشور شد. کمبود چندین ساله ارز خارجی در سودان که از سال گذشته تشدید شده است شرکت‌های داروسازی این کشور را از واردات دارو ناتوان ساخته است.

پیش از این، از 19 دسامبر سال 2018، با تصمیم دولت سودان در خصوص افزایش بهای نان اعتراض‌های خونین ضددولتی در این کشور به ویژه در خارطوم بالا گرفت. مقامات می‌گویند تاکنون دست‌کم 19 نفر از جمله دو نفر از نیروهای امنیتی در جریان این اعتراضات کشته شده‌اند، اما سازمان عفو بین‌الملل تعداد تلفات را 37 نفر اعلام کرده است.

اتحادیه مشاغل سودان با انتشار بیانیه‌ای در روز شنبه (دیروز) اعلام کرد: «ما خواستار گردهمایی در چهار نقطه مختلف در خارطوم در روز یکشنبه (امروز) هستیم و سپس می‌خواهیم به سوی کاخ ریاست جمهوری راهپیمایی کنیم». این اتحادیه در هفته‌های اخیر نیز تظاهرات مشابهی را برگزار کرده بود. شب گذشته، نیروهای امنیتی در میدان‌های اصلی سراسر پایتخت این کشور مستقر شده بودند.

۱۳۹۷/۱۰/۱۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: