نسخه چاپی

سفر فرستاده آمریكا به بیروت با پرونده حزب‌الله لبنان

دیوید هیل، معاون وزیر خارجه آمریكا در امور سیاسی برای بررسی مجموعه مسایل دوجانبه و مسایل مربوط به منطقه روز شنبه وارد بیروت شد.

به گزارش نما، سفارت آمریکا در بیروت با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، دیوید هیل، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی برای بررسی مجموعه مسایل دوجانبه و مسایل مربوط به منطقه و در راس آنها فعالیت‌های "مخرب" حزب‌الله برای ثبات لبنان و منطقه و نیز تاکید بر حمایت کشورش از لبنان و نهادهای امنیتی مشروع آن روز شنبه وارد بیروت شد.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، سفارت آمریکا در بیروت گزارش داد، هیل در دیداری که با مسؤولان لبنانی خواهد داشت، بر نگرانی آمریکا نسبت به فعالیت‌های "مخرب" حزب‌الله برای ثبات لبنان و منطقه و اخیرا کشف تونل‌های منسوب به این حزب در طول مرزها تاکید خواهد کرد.

این سفارت‌خانه در ادامه بیانیه خود ادعا کرد، این تونل‌ها قطعنامه شماره ۱۷۰۱ شورای امنیت را به چالش کشیده، امنیت مردم لبنان را به خطر انداخته و مشروعیت نهادهای دولت لبنان را تضعیف می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده است، هیل از روابط خوبی با دولت و ملت لبنان برخوردار است، او پیش از این در سفارت آمریکا در بیروت به عنوان یکی از مسؤولان سیاسی آن و سپس به عنوان معاون رئیس هیئت دیپلماتیک و پس از آن به مدت ۲۷ سال به عنوان سفیر آمریکا فعالیت داشت.

همچنین در بیانیه یاد شده آمده است، هیل در دوره جدید خود به لبنان بازمی‌گردد تا بار دیگر بر حمایت جدی کشورش از لبنان و نهادهای امنیتی مشروع آن در شرایطی که این کشور به مقابله با چالش‌های مهمی ادامه می‌دهد، تاکید کند.

برخی منابع آگاه در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای "الحیاة" گفتند، به نظر می‌رسد سفر هیل به بیروت به عنوان سومین مرد وزارت خارجه آمریکا که قرار است برای چند روز ادامه داشته باشد، هماهنگ با سفر مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا به منطقه و تلاشی برای فراهم کردن مقدمات برگزاری نشست سران جهان در لهستان در روزهای ۱۳ و ۱۴ فوریه با موضوع "مقابله با نفوذ تهران در منطقه" انجام می‌شود.

سفر هیل به بیروت در شرایطی انجام می‌شود که لبنان به دلیل بحران عدم تشکیل کابینه که برای بیش از هفت ماه و نیم ادامه یافته و بحران به وجود آمده در پی درخواست فراکسیون لبنانی به ریاست نبیه بری برای تعلیق برگزاری نشست اقتصادی سران عرب به دلیل دعوت نشدن از سوریه، مرحله بسیار حساسی را پشت سر می‌گذارد.

این مسؤول آمریکایی در سفر چند روزه خود به لبنان با میشل عون، رئیس جمهوری، نبیه بری، رئیس پارلمان و سعد حریری، نخست وزیر مکلف لبنان و نیز تعدادی از رهبران سیاسی این کشور دیدار خواهد کرد.

به گفته برخی منابع آگاه، احتمالا هیل با ژوزف عون، فرمانده ارتش لبنان نیز دیدار کرده و با او کمک‌های نظامی به ارتش و گروه‌های امنیتی این کشور را بررسی می‌کند.

این درحالی است که برخی خبرها حاکی از آن است که آمریکا بر اساس برنامه‌های حمایتی که نیروهای مسلح لبنان از وزارت دفاع آمریکا دریافت کردند، مهمات جدیدی را برای تجهیز ارتش لبنان به این کشور ارائه می‌کند.


۱۳۹۷/۱۰/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: