نسخه چاپی

عكس تقلبی، نماد یك شورش تقلبی!

عكس معروف اغتشاشات دی ماه ۹۶ كمی تا قسمتی دروغ از آب درآمد! عكسی از آشوب‌های دی ماه ۹۶ همان روز‌های اغتشاش خیلی معروف شد و جوایزی را هم برد.

به گزارش نما عکس معروف اغتشاشات دی ماه ۹۶ کمی تا قسمتی دروغ از آب درآمد! عکسی از آشوب‌های دی ماه ۹۶ همان روز‌های اغتشاش خیلی معروف شد و جوایزی را هم برد. عکسی که دختری را در میان دود در مقابل دانشگاه تهران نشان می‌دهد و در توضیح عکس گفته شد که این دختر در میان دود ناشی از گاز اشک‌آور است که توسط پلیس علیه دانشجویان مورداستفاده قرار گرفته است. این عکس به عنوان نماد مبارزه علیه جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی استفاده شد و شش ماه بعد هم جایزه عکاسی سال را از سوی انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران نصیب عکاسش کرد. حالا عکاس عکس در توضیح عکسی که گرفته می‌گوید که دود عکس ناشی از گاز اشک‌آور پلیس نبوده، بلکه دود کپسول اطفای حریقی است که دانشجویان استفاده می‌کردند! یعنی عکسی که نماد مبارزه بود، اساساً ربطی به پلیس ندارد و تصویری ساختگی است بدون اشک‌آور! برخی شاید مدعی شوند که دود بالاخره دود است، اما یک نکته مهم را کاربری در توئیتر تذکر داده است: «اگر توضیح عکس به جای گاز اشک‌آور پلیس ضد شورش می‌نوشت گاز اطفای حریق دانشجویان، آیا آسوشیتدپرس عکس را می‌خرید؟ آیا جایزه برتر سال به عکس داده می‌شد؟» جنبش تقلبی به نام ملت ایران لاجرم نیاز به بروز و ظهور تقلبی هم دارد، چون دستش از واقعیت خالی است.
در هفته‌ای که گذشت، دونالد ترامپ با قرار دادن این عکس در صفحه توئیترش به زبان فارسی و به مناسبت چهلمین سال انقلاب اسلامی توئیتی علیه ایران نوشت. این اتفاق موجب اعتراض عکاس به ترامپ شد که چرا از عکس او استفاده کرده است. گرچه وقتی عکاس عکس را به آسوشیتدپرس فروخته، بعید است حق قانونی اعتراض به استفاده از آن را داشته باشد. این خانم عکاس به دلیل قانون ممنوعیت سفر اتباع شش کشور به امریکا که توسط ترامپ انجام شد، مجوز قانونی و ویزای سفر به امریکا و دیدن پدر و مادرش را ندارد.
منبع: روزنامه جوان

۱۳۹۷/۱۱/۲۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...