نسخه چاپی

روایت لاریجانی از تماس با ظریف بعد از استعفایش

روزنامه اعتماد با رئیس مجلس شورای اسلامی درباره استعفای محمدجواد ظریف گفت‌وگویی انجام داده است.

به گزارش نما، روزنامه اعتماد با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، درباره استعفای محمدجواد ظریف گفت‌وگویی انجام داده است که به شرح زیر است:

**آقای لاریجانی، استعفای آقای ظریف که نزدیک به بامداد سه‌شنبه رسانه‌ای شد، تا حدود 30 ساعت بعد، جنجال سیاسی و رسانه‌ای مهمی را رقم زد. روایت جنابعالی از آن 30 ساعت قطعا شنیدنی است.

البته من شب متوجه ماجرا نشدم. صبح فردا بود که به بنده اطلاع دادند. یعنی وقتی می‌خواستم به مجلس بیایم، اطلاع دادند که چنین اتفاقی افتاده که من هم چندان از کیفیت ماجرا خبر نداشتم که چرا ایشان استعفا کرده است. بنابراین به آقای ظریف زنگ زدم اما ایشان تلفن را پاسخ نمی‌گفت. بنابراین موفق نشدم تا قبل از اینکه به مجلس بروم، پیگیری خاصی انجام دهم. بنابراین تا زمانی که به مجلس آمدم، خیلی مطلع نبودم. به هر حال بعدش موضوع را پیگیری کردم و تا غروب یعنی تا حدود ساعت 8 و نیم شب که مجلس بودم و تا وقتی که کار سومین شیفت، یعنی شیفت شب مجلس تمام شد، پیگیری کردم اما هنوز هم هر چه با خود آقای ظریف تماس می‌گرفتم، ایشان جواب نمی‌داد که احتمالا (با خنده) عمدی داشته‌اند که تلفن‌ها را جواب ندهند.

**بله! این‌طور گفته شد.

اما پس از اتمام شیفت شب با ایشان تماس گرفتم و حدود 20 دقیقه‌ای هم صحبت کردیم که دلایلشان را گفتند. بنده هم توصیه‌هایی عرض کرده و تاکید کردم که چگونه باید این مشکل حل شود؛ چراکه در شرایط فعلی چندان به مصلحت نیست. بعد از آن هم به برخی دوستان گفتم که موضوع را پیگیری کنند که گویا همان شب با ایشان جلسه‌ای گذاشتند که منجر شد به همین مسئله که نامه‌ای نوشته شود و مشکل حل شود. به هر حال گذشت اما به نظرم می‌توانست طور دیگری باشد.

**چه نامه‌ای؟

نامه‌ای که آقای رئیس‌جمهور در پاسخ به استعفا دادند. به نظرم آقای ظریف برای دیپلماسی کشور، وجود مفیدی است. در واقع انسانی است که با صحنه بین‌المللی کاملا آشناست و مخصوصا در شرایط فعلی ادامه حضورش در عرصه لازم است. چراکه درگیری دیپلماتیک ما در این شرایط کم نیست و حضور آقای ظریف لازم است. بنابراین به نظرم این تغییر اصلا مناسب نبوده و نیست. گرچه ایشان دلایلی را نیز مطرح کردند اما توصیه ما این بود که این مشکلات باید حل شوند. به‌خصوص در این مقطع کشور و با توجه به هلهله‌ای که آمریکایی‌ها و اسرائیلی راه انداختند، معلوم بود که می‌خواهند از این قضیه سودی ببرند اما به هر حال مشکل حل شد.

**خودتان چطور؟ احیانا در آن 30 ساعت، راسا اقدام نکردید؟ مثلا اینکه به بیت رهبری تشریف ببرید؟

لزومی نداشت! چراکه مشکل قابل‌ حل بود. در واقع همین که دوستان، پس از تماس تلفنی بنده با آقای ظریف، رفتند و با ایشان و آقای رئیس‌جمهور صحبت کردند، باعث شد که مشکل ظرف 7 تا 10 ساعت بعد حل شد. موضوعی قابل‌ حل بود و اساسا اینقدر احتیاج به ورود دیگران و جاهای دیگر نداشت.

۱۳۹۷/۱۲/۱۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...