نسخه چاپی

قیمت جهانی نفت در 14 اسفند 97

قیمت نفت برنت امروز با ۳۴ سنت معادل نیم درصد افت به ۶۵ دلار و ۳۳ سنت رسید.

به گزارش نما، در حالی که چین هدفگذاری رشد اقتصاد خود در سال 2019 را کاهش داده و موجب نگرانی از کاهش تقاضا برای نفت شده است، قیمت نفت امروز با کاهش همراه بود، هرچند که تلاش های اوپک و متحدانش برای کاهش تولید مانع از افت بیشتر قیمت ها شد.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا امروز با 31 سنت معادل 0.6 درصد کاهش به 56 دلار و 28 سنت رسید. قیمت نفت برنت هم امروز با 34سنت معادل نیم درصد افت به 65 دلار و 33 سنت رسید.

تحلیلگران موسسه تی اس لومبارد در این باره نوشتند: «در کوتاه مدت... قیمت نفت رشد چندانی نخواهد داشت. بازار همچنان در حال هضم کردن مازاد عرضه ای است که در نیمه دوم سال 2018 ایجاد شده است و این مسئله موجب شده تا میزان ذخایر نفتی در کشورهای صنعتی در بازار متوسط 5 سال اخیر باقی بماند.»

با توجه به کند شدن رشد اقتصادی، رشد تقاضا برای نفت به ویژه در بازارهای اروپا و آسیا ضعیف بوده است.

چین اعلام کرده که هدف گذاری خود برای رشد اقتصادی اش در سال 2019 را از 6.5 درصد به 6 درصد کاهش داده است. این در حالی است که رشد اقتصادی چین در سال گذشته میلادی به پایین ترین رقم در طی چند دهه اخیر یعنی 6/6 درصد رسید. رشد بهره وری در مصرف سوخت نیز در حال تضعیف رشد تقاضا برای نفت است.

بانک آمریکا مریل لینچ در یادداشتی نوشت: «میزان رشد تقاضا برای (فرآوردهای پالایشگاهی) در سال 2018 به پایین ترین رقم از سال 2011 رسید.»

خوش بینی ها نسبت به توافق قریب الوقوع آمریکا و چین بر سر یک پیمان تجاری و پایان یافتن جنگ تجاری موجب شده تا افت قیمت نفت محدود باشد. کاهش تولید نفت اوپک و متحدانش نیز موجب تقویت بازار انرژی شده است. اوپک قرار است در ماه آوریل در مورد ادامه کاهش تولید تصمیم گیری کنند، اما به گفته منابع اگاه این تصمیم گیری تا ماه ژوئن به تعویق خواهد افتاد و اوپک تا این ماه کاهش تولید را تداوم خواهد بخشید.

۱۳۹۷/۱۲/۱۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: