نسخه چاپی

استعفای رئیس بخش نیروی هوایی در وزارت دفاع آمریكا

هدر ویلسون، رئیس بخش نیروی هوایی در وزارت دفاع آمریكا كه با دونالد ترامپ بر سر اجرای طرح تشكیل نیروی فضایی در ارتش اختلاف پیدا كرده بود، در نامه‌ای به دونالد ترامپ از تصمیمش برای استعفا از این سمت در اواخر ماه مه خبر داد.

به گزارش نما، هدر ویلسون، اخیراً به عنوان گزینه نهایی برای انتصاب به عنوان رئیس جدید دانشگاه تگزاس در ال پاسو انتخاب شده است. او اعلام کرده که بعد از گرفتن این شغل از سمتش در وزارت دفاع آمریکا کنار خواهد رفت.

ویلسون در نامه استعفای خود نوشته است: خدمت در کنار اعضای نیروی هوایی کشور ما در دو سال گذشته امتیازی برای من بود و من به پیشرفتی که ما در بازسازی نیروهای نظامی کشورمان داشته‌ایم افتخار می‌کنیم. ما باعث ارتقای آمادگی نیروها شده و چند سال برنامه‌های تأمینی را به جلو انداختیم و در جریان رقابت به قیمتهای بهتری رسیدیم. ما صدها قانون ناکارآمد را لغو کرده‌ایم و قابلیتمان برای تسلط بر حوزه فضا و بازدارندگی در این حوزه را تقویت کرده ایم.

این در حالی است که یکی از عوامل اختلاف بین هدر ویلسون و ترامپ مربوط به طرح تشکیل نیروی فضایی در ارتش آمریکا بوده است. برخی از منابع در پنتاگون می‌گویند این طرح باعث به وجود آمدن تنش بین ویلسون و کاخ سفید شد و دولت ترامپ او را از عوامل ایجاد تأخیر در پروسه اجرای این طرح می‌دانست.

در مقطعی نیز ویلسون به عنوان یکی از گزینه‌های انتصاب به عنوان وزیر دفاع مطرح بود. این منابع می‌گویند، وزیر دفاع فعلی یعنی پاتریک شاناهان که موقتاً در این سمت حضور دارد بیشتر از مقام‌های قبلی از ایده تشکیل نیروی فضایی حمایت می‌کند.

ویلسون سپتامبر گذشته در یادداشتی گفته بود تشکیل نیروی فضایی در ارتش آمریکا هزینه‌ای ۱۳ میلیارد دلاری برای یک دوره ۵ ساله خواهد داشت. ماه گذشته میلادی دولت ترامپ اعلام کرد که نیروی فضایی دست کم برای مدتی موقت در زیر چتر نیروی هوایی تشکیل می‌شود. این نشان دهنده تغییر رویکرد ترامپ نسبت به پیشنهاد اولش بود که خواستار تشکیل نیروی فضایی "مجزا از نیروی هوایی و در جایگاهی برابر با آن" شده بود.

ویلسون از آکادمی نیروی هوایی آمریکا فارغ التحصیل شده و در زمان جنگ سرد افسر این نیرو بوده است و از سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۹ نیز نماینده جمهوری‌خواه از ایالت نیومکزیکو در کنگره آمریکا بوده است. او دوبار در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ برای نمایندگی سنای آمریکا کاندیدا شد و هر دوبار شکست خورد.

هیئت مدیران دانشگاه تگزاس در بیانیه‌ای اعلام کرد روز جمعه به اتفاق آرا رأی به رئیس شدن ویلسون در این دانشگاه داده است

۱۳۹۷/۱۲/۱۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...