نسخه چاپی

كدخدایی: ایرادات بودجه سال ۹۸ غیررسمی به مجلس اعلام شد

سخنگوی شورای نگهبان از ارسال نظر این شورا به صورت غیر رسمی به مجلس خبر داد.

به گزارش نما، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود که ظهر امروز برگزار شد با اشاره به بررسی لایحه بودجه سال 98 کل کشور در این شورا گفت: از سه شنبه هفته گذشته در جلسات فوق‌العاده این لایحه را بررسی و برخی ایرادات را نیز به مجلس اعلام کردیم.

وی ادامه داد: شورای نگهبان به صورت غیر رسمی ایرادات را به مجلس اعلام کرده است و امیدواریم امروز با جمع‌بندی نهایی نظرات خود را به صورت رسمی به مجلس اعلام کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: ایرادتی که هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره بودجه سال 98 به شورا ارائه کرده بود را نیز عیناً به مجلس ارسال کرده‌ایم.

کدخدایی در تشریح جمع بندی این شورا نسبت به لایحه بودجه 98، گفت: شورای نگهبان ایراد قانونی و شرعی به افزایش حقوق 400 هزار تومانی حقوق‌ها در سال 98 نگرفت.

وی افزود: اختلافی از این نظر میان مجلس و دولت مطرح است که در کمیسیون تلفیق بودجه 98 در حال بررسی است.

کدخدایی یادآور شد: در اخبار اعلام نظر غیررسمی خود را درباره لایحه بودجه 98 به مجلس ارسال کردیم. در چند جلسه از روز سه‌شنبه، بررسی بودجه را شروع کردیم و جلسات فوق‌العاده‌ای داشتیم که این جلسات تا روز پنجشنبه نیز طول کشید. در چند نوبت اعضای شورای نگهبان لایحه بودجه را بررسی کردند و گزارشی از آن به مجلس ارائه شد.

وی با اشاره به برخی ایرادات شورای نگهبان نسبت به لایحه بودجه 98 گفت: در بند «الف» تبصره 1 عبارت‌ها تفاوت‌هایی را با سیاستهای کلی برنامه ششم توسعه داشت که مغایر بند 10 سیاست‌های کلی شناخته شد و در بخشهایی نیز مغایر بند 1 اصل 110 محسوب می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: ما برخی اشکالات کلی نیز نسبت به مصوبه مجلس درباره لایحه بودجه 98 داشتیم مانند اصل 15 قانون اساسی که عبارت‌های غیرفارسی در جای جای مصوبه به کار رفته بود که این اشکالات را یکجا به مجلس اعلام کردیم. درباره اساسنامه شرکت‌های وابسته به وزارت نفت مواردی مطرح شده، با عنایت به اینکه اساسنامه آنها هنوز برای ما مشخص نیست و معلوم نیست که آیا اساسنامه‌های مصوبه مجلس یا دولت را دارند؛ لذا از این جهت ابهام دارد و این ابهامات را به مجلس اعلام کرده‌ایم.

کدخدایی افزود: در بخش دیگری از ایرادات شورای نگهبان نسبت به بودجه 98، در بند الحاقی 2 این لایحه، بحث منابع صندوق توسعه ر ا داشتیم که استفاده از این منابع نیازمند اذن مقام معظم رهبری است؛ لذا این مصوبه مجلس مغایر اصل 57 قانون اساسی شناخته شد.

وی اضافه کرد: برخی مواد نیز مانند جزء 4 بند الحاقی 2 و جدول شماره 2 نیز در بودجه 98 عبارت روشن نبود و مقرر شد؛ پس از رفع ابهام اعلام نظر شود؛ یک مورد مانند ایراد شرکت‌های وابسته به وزارت نفت در رابطه با سازمان شهرداریها و دهیاری‌ها را داشتیم که اساسنامه آنها از جهت روشن نبودن، ایراداتی داشت که به مجلس ارسال کردیم.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به دیگر ایرادات شورای نگهبان نسبت به لایحه بودجه 98 گفت: در برخی موارد نیز از جمله بند الحاقی 1، تسری حکم ماده را به سرمایه‌گذاران قبل از این قانون آوردند که ابهاماتی وارد شد که قرار شد پس از رفع ابهام، اعلام نظر شود. در بند «و» لایحه بودجه 98 مربوط به بخشودگی برخی از وام‌گیرندگان بانکهاست که نسبت به غیر معذورین آنها مغایر با بند 9 اصل 23 قانون اساسی شناخته شد؛ البته این در بند الحاقی بودجه 98 وجود دارد و نیز نسبت به اطلاق جزء 4 بند الحاقی یک آن نیز ایراداتی وارد شده است.

کدخدایی تاکید کرد: ایراد مشابه نسبت به اساسنامه صندوق کارآفرینی امید را داشتیم که در جزء 2 بند الف لایحه این ایرادات وارد شده است که به مجلس ارسال کردیم.

وی در پایان گفت: البته در بودجه امسال ما یک نکته‌ای را مشاهده کردیم که برای اولین بار احکام تنقیحی را در مجلس ضمیمه بودجه کرده بودند.

۱۳۹۷/۱۲/۱۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...