نسخه چاپی

فرصتی برای بازخوانی مشترك نقشه‌های آمریكا

سفر رئیس جمهور كشورمان به بغداد و دیدار وی با مقامات عراقی، مورد توجه بسیاری از رسانه ها و مراكز تحلیلی در جهان قرار گرفته است. اكثریت قریب به اتفاق تحلیلگران مسائل منطقه و نظام بین الملل معتقدند كه این سفر، نقطه آشكار ساز پیوند استراتژیك "تهران-بغداد"، آن هم در یكی از حساس ترین گلوگاه‌های تاریخی محسوب می شود. در این خصوص نكاتی وجود دارد كه نمی توان به سادگی از كنار آنها گذشت :به گزارش نما، سفر رئیس جمهور کشورمان به بغداد و دیدار وی با مقامات عراقی، مورد توجه بسیاری از رسانه ها و مراکز تحلیلی در جهان قرار گرفته است. اکثریت قریب به اتفاق تحلیلگران مسائل منطقه و نظام بین الملل معتقدند که این سفر، نقطه آشکار ساز پیوند استراتژیک "تهران-بغداد"، آن هم در یکی از حساس ترین گلوگاه‌های تاریخی محسوب می شود. در این خصوص نکاتی وجود دارد که نمی توان به سادگی از کنار آنها گذشت :
1- دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا خواسته ها و اهداف شومی را در قبال هر دو کشور ایران و عراق در سر می پروراند. کاخ سفید قصد دارد ضمن اعمال تحریم‌های اقتصادی گسترده علیه کشورمان، مانع از تمرکز موثر جمهوری اسلامی ایران بر معادلات منطقه شود.به عبارت بهتر، تقابل تمام عیاری که جیمی کارتر رئیس جمهور دموکرات آمریکا در سال 1357 علیه انقلاب اسلامی ایران آغاز کرد، هم اکنون با استفاده از ابزارهای جدید توسط ترامپ پیگیری می شود. هم اکنون بیش از دو سال از حضور ترامپ در راس معادلات سیاسی و اجرایی ایالات متحده آمریکا سپری شده است. ناکامی ترامپ در قبال ایران سبب شده تا تز افرادی مانند برژینسکی ( مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا ) نمود بیشتری در فضای سیاست خارجی آمریکا پیدا کند. برژینسکی قبل از مرگ خود اعلام کرده بود که تنها راه پیش روی آمریکا،شناسایی" ایران قدرتمند" و یادگیری قواعد زندگی در کنار آن است.
2- بازی خطرناک آمریکا در قبال عراق، در ظاهر ماهیتی "اقتصادی" ندارد! با این حال آثار و تبعات نهایی این بازی، اقتصاد عراق را به ورطه نابودی خواهد کشاند. ایالات متحده آمریکا پس از نابودی داعش در عراق، در صدد "بازتعریف تروریسم تکفیری" در این کشور مسلمان برآمده است.مقامات هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه معتقدند که راه اندازی جنگ های نیابتی و ایجاد بحران‌های مزمن و دامنه دار امنیتی در عراق، منجر به مانور کاخ سفید و متحدان منطقه ای آن در بغداد خواهد شد.
مطابق محاسبات اولیه صورت گرفته از سوی رئیس جمهور سابق آمریکا، قرار بود داعش سالها به خلافت خود در عراق ادامه دهد، اما جانفشانی های نیروهای مردمی ( حشد الشعبی) و گروههای مسلح رسمی این معادله را دگرگون ساخت. یکی از اصلی ترین دلایل قرار گرفتن نام جنبش نجبا در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا، نارضایتی و نگرانی شدید کاخ سفید از سقوط زودهنگام دژ گروه‌های تکفیری در عراق است.
3- سفر رئیس جمهور کشورمان به عراق، فرصت بسیار مناسبی را جهت بازخوانی نقشه ایالات متحده آمریکا در قبال دو کشور همسایه مهیا ساخته است.وجه مشترک تهران و بغداد، وجود دشمنی مشترک به نام واشنگتن است. آنچه امروز در روابط دو کشور موضوعیت دارد، هم پوشانی "امنیتی" و " اقتصادی" دو بازیگر مهم منطقه در مواجهه با نقشه های شوم آمریکاست. این هم پوشانی، علاوه بر آنکه بازی تاکتیکی دولت ترامپ را در قبال هر دو کشور خنثی می سازد، منتج به بر هم ریختن قطعات پازل استراتژیک ایالات متحده در غرب آسیا خواهد شد. بدون شک، مقامات آمریکایی سفر آقای روحانی به عراق و نتایج این سفر را به صورتی جدی مورد رصد و تحلیل قرار می دهند. نگرانی افرادی مانند جان بولتون و مایک پمپئو در خصوص این سفر، از همین جهت قابل توجیه است.

۱۳۹۷/۱۲/۲۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...