نسخه چاپی

رایزنی‌ اشمید و عراقچی در تهران

معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و معاون سیاسی وزیر خارجه ایران پیش از ظهر امروز (شنبه)‌ در تهران به گفت‌وگو نشستند.

به گزارش نما، «هلگا اشمید» دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در سفری منطقه‌ای به تهران نیز آمده است، از ساعت 11 امروز (شنبه) با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در محل وزارت خارجه کشورمان به گفت‌وگو نشست.

اخبار سیاسی- معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه 22 خرداد ماه با اشاره به سفرش به تهران، برجام را «کلید ثبات و امنیت در خاورمیانه» توصیف کرد و گفت با مقام‌های ایرانی درباره وضعیت اجرای برجام و عملیاتی شدن ساز و کار « اینستکس » گفت‌وگو می‌کند.

وی که با خبرگزاری کویت گفت‌وگو می‌کرد، در مورد اهداف سفرش به ایران گفت: «در ایران، که مقصد سفر من بعد از امارات عربی متحده، عمان و قطر خواهد بود، من قطعا درباره وضعیت اجرای برجام، از جمله عملیاتی‌سازی اینستکس با هدف ایجاد ساز و کاری برای تجارت مشروع با ایران، صحبت خواهم کرد.»(اینجا بخوانید)

مطلب پیشنهادی
خرید مستقیم آپارتمان در ترکیه از سازنده!

خرید مستقیم آپارتمان در ترکیه از سازنده!

اشمید در سفرش به منطقه پیش از این به امارات، عمان و قطر رفته بود.

سفر اشمید به تهران پس از بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی ایران در توقف برخی تعهدات برجامی صورت می‌گیرد. شورای عالی امنیت ملی ایران 18 اردیبهشت ماه همزمان با اولین سالگرد خروج آمریکا از برجام در بیانیه‌ای با اعلام این تصمیم، به اعضای باقیمانده در برجام 60 روز فرصت داد تا تعهدات بانکی و مالی خود در قبال ایران در چارچوب برجام را عملی کنند و تأکید کرد «در هر زمان که خواسته‌های ما تامین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد.» (اینجا بخوانید)

در هفته‌ای که گذشت نیز «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان سفری یک روزه به تهران داشت و روز دوشنبه 20 خرداد ماه با محمدجواد ظریف و حسن روحانی رئیس جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرد. از سوی دیگر روز چهارشنبه 22 خرداد ماه نیز تهران میزبان «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن بود.

پس از بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی ایران، مدیران کل وزارت خارجه‌های انگلیس و آلمان نیز به تهران سفر کرده بودند.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه روز سه شنبه ۲۱ خرداد ماه ۹۸ در دیدار با «زین العابدین رشید» نماینده ویژه وزیر امور خارجه سنگاپور در امور خاورمیانه ضمن تشریح آخرین وضعیت برجام و عملکرد کشورمان در راستای حفظ این توافق اظهار داشت: تنها مسئله منطقه خاورمیانه که از طریق مذاکره و دیپلماسی حل و منتج به توافق شد، مساله هسته ای ایران است که آمریکا به دلایل غیر منطقی و غیرقابل فهم از این توافق خارج شد.

عراقچی در ادامه بیان کرد: آمریکا اکنون وارد یک جنگ اقتصادی با جمهوری اسلامی شده است و این ریشه افزایش تنش ها در منطقه است. تحریم های اقتصادی آمریکا در حقیقت امنیت کل منطقه را هدف قرار داده است، لذا بدون آتش بس در جنگ اقتصادی نمی توان انتظار آرامش و امنیت در منطقه داشت.

۱۳۹۸/۳/۲۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: