نسخه چاپی

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره كره‌شمالی

براساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره سال ۲۰۱۸، رآكتور‌های نیروگاه اتمی «یونگ بیون» كره‌شمالی تا اواسط اوت سال گذشته در حال فعالیت بوده‌اند.به گزارش نما، علی‌رغم دیدار‌های متعدد سران آمریکا و کره شمالی و تعهدات درباره خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک گزارش سالانه اعلام کرد کره شمالی در طول سال ۲۰۱۸ به فعالیت‌های اتمی خود ادامه داده است.

اخبار بین الملل- براساس گزارش آژانس درباره سال ۲۰۱۸، رآکتور‌های نیروگاه اتمی «یونگ بیون» تا اواسط اوت سال گذشته در حال فعالیت بوده‌اند. یونگ بیون اصلی‌ترین نیروگاه اتمی کره شمالی است که در توافق سنگاپور میان «دونالد ترامپ و «کیم جونگ اون» قرار بود فعالیت‌های خود را متوقف کند.

این گزارش افزود: نشانه‌های دیگری از فعالیت رآکتور در اواسط اوت تا ماه نوامبر نیز مشاهده شده است، اما در ماه دسامبر نشانه‌ای کشف نشده است.

در ادامه گزارش آژانس آمده است طبق آخرین گزارش‌ها همچنین فعالیت‌هایی در کنار رود «کوریونگ» در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ مشاهده شده است که مربوط به تغییراتی در زمینه سیستم‌های خنک کننده برای رآکتور آب سبک در یک رآکتور ۵ مگاواتی در دست ساخت است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه گزارش خود گفته است که ادامه توسعه بیشتر برنامه اتمی کره شمالی در سال ۲۰۱۸ نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل از جمله قطعنامه ۲۳۷۵ است.

کره شمالی سال گذشته در راستای توافقاتی با دونالد ترامپ اقدام به تخریب و توقف بخشی از فعالیت‌های اتمی خود کرد. در همین راستا پیونگ یانگ تونل‌های آزمایش‌های اتمی خود را در سایت «پیونگی ری» را در حضور خبرنگاران و رسانه‌ها تخریب کرد.

کره شمالی از سال ۲۰۰۶ تا کنون ۶ بار آزمایش بمب‌های هیدروژنی و پلوتونیومی انجام داده است که همه آن‌ها در سایت پیونگی ری انجام شده است.

با این حال به دلیل خلف وعده‌های آمریکا در زمینه رفع تحریم‌ها و همچنین دیگر فعالیت‌های نظامی آمریکا در شبه جزیره کره از جمله رزمایش‌های مشترک با ارتش کره جنوبی، کره شمالی از اقدامات بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

سران دو کشور بعد از نشست سنگاپور دوبار دیگر در ویتنام و همچنین دهکده مرزی پانمونجوم دیدار کردند، اما تشدید تنش‌ها در شبه جزیره کره بعد از رزمایش اخیر آمریکا و همچنین آزمایش‌های موشکی کره شمالی مجددا به بن بست خورده است.

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته گفت آزمایش‌های موشکی کره شمالی برای دولت آمریکا مایه نگرانی هستند.

پامپئو در مصاحبه با شبکه خبری CBS همچنین به بن‌بست در مذاکرات میان آمریکا و کره شمالی اذعان کرد. او گفت: «ما به آن سرعتی که مایل بودیم سر میز مذاکره نیامدیم؛ ولی در تمام طول مسیر به روشنی گفته‌ایم که می‌دانیم موانعی بر سر راه وجود خواهند داشت.»

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا درباره ششمین دور آزمایش‌های موشکی آمریکا از زمان جولای نگران است یا خیر گفت: «بله،‌ای کاش این کار را انجام نمی‌دادند. رهبر کره شمالی در مذاکره با رئیس‌جمهور ترامپ در سنگاپور در ژوئن سال گذشته به او تعهد داد که آماده خلع سلاح هسته‌ای است.»

کره شمالی بار‌های اعلام کرده است، تا زمانی که آمریکا به سیاست خصمانه خود برای براندازی نظام حاکم در پیونگ‌یانگ پایان ندهد از برنامه موشکی و هسته‌ای خود عقب‌نشینی نخواهد کرد.
ثبت: ۱۳۹۸/۵/۳۰

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: