نسخه چاپی

اولین مركز جامع درمان اعتیاد در كشور ساخته می شود

رئیس سازمان بهزیستی كشور با بیان اینكه اولین مركز جامع درمان اعتیاد با در نظر گرفتن تمامی شرایط علمی و تجربیات روز دنیا در حال انجام است گفت: در روزهای آینده اولین مركز در اصفهان افتتاح خواهد شد. رویكرد این مركز مبتنی بر رویكرد درمانی اجتماع محور و استمرار درمانی است.
به گزارش نما، رئیس سازمان بهزیستی کشور از راه‌اندازی اولین مرکز جامع درمان اعتیاد خبر داد.

اخبار اجتماعی- وحید قبادی دانا در حاشیه همایش فصلی دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در استان‌های کشور در جمع خبرنگاران گفت: موضوع پیشگیری از معضل اعتیاد به مواد مخدر یکی از موضوعات مهم است که در کنار موضوع درمان و کاهش شیوع، کاهش بروز نیز بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه فعالیت بسیار خوبی در ۳۹ سال اخیر توسط سازمان بهزیستی انجام شده است، افزود: مراکز درمانی سرپایی، اقامتی و کاهش آسیب به صورت مراکز گذری یا شلترها یا دی آی سی ها در استانهای مختلف فعال هستند. همچنین در حوزه پیشگیری نیز برای گروه‌های هدف به ویژه گروه‌های در معرض آسیب ( زنان و کودکان) برنامه‌های خوبی در دست انجام است.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور، در ۵۰۰ محله طرح پازک که هدف آن پیشگیری از اعتیاد برای زنان و کودکان است در حاشیه شهرهای بزرگ در حال انجام است.

رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه فعالیت‌های سازمان بهزیستی در حوزه پیشگیری مبتنی بر رویکرد اجتماع محور بوده است، گفت: با تکیه بر عناصر و معتمدین محلی فعالیت‌ها انجام شده است.


وی افزود: در حال حاضر با موضوع فضای مجازی مواجه هستیم که فرصت‌ها و تهدیدهایی در این زمینه وجود دارد، در همین راستا فعالیت‌هایی توسط سازمان بهزیستی در حوزه فضای مجازی به منظور آگاهی بخشی به جوانان، کودکان و زنان درباره معضلات و مشکلات حوزه اعتیاد در حال انجام است.

قبادی دانا افزود: همچنین در حوزه درمان، الگوی جامع درمان و بازتوانی افرادی که دچار مشکل اعتیاد هستند در دست انجام است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در بخش دیگری با بیان اینکه اولین مرکز جامع درمان اعتیاد با در نظر گرفتن تمامی شرایط علمی و تجربیات روز دنیا در حال انجام است گفت: در روزهای آینده اولین مرکز در اصفهان افتتاح خواهد شد. رویکرد این مرکز مبتنی بر رویکرد درمانی اجتماع محور و استمرار درمانی است.

وی ادامه داد: در این مراکز افراد به مدت ۴ ماه حضور می‌یابند و سم زدایی برای آنها انجام می‌شود؛ ماده آگونیستی برای آنها جایگزین نمی‌شود و درمان به صورت پرهیز مدار است. پس از آن نیز افراد به مدت ۸ ماه به طور سرپایی مراجعاتی خواهند داشت.

رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به خصوصیت این طرح درمانی بیان کرد: خصوصیات این طرح درمانی آن است که نسخه واحد برای افراد مختلف نوشته نمی شود بلکه برای هر فرد نسخه خاصی نوشته می شود.

وی افزود: استفاده از روشهای مددکاری اجتماعی و حمایتهای خانواده فرد دارای معتاد در این الگو مد نظر قرار دارد. همچنین روش‌های خانواده درمانی و گروه درمانی و استفاده از گروه‌های همتا نیز در این زمینه نقش قابل توجهی دارند.

وی اظهار کرد: امیدواریم حمایت‌های شغلی که در این الگو مد نظر قرار می گیرد و فعالیت های فیزیکی، کاری و حرفه آموزی که در خلال حضور افراد در این مراکز صورت می گیرد، موجب پایداری بیشتر این طرح در افراد شود و میزان عود در این افراد به حداقل کاهش یابد.

قبادی دانا با بیان اینکه افرادی که دارای سرپناه و محل اقامت و زندگی نیستند نیز مورد حمایت خاص در این الگو قرار می‌گیرند ادامه داد: امیدواریم بتوانیم با استفاده از تجربیات در دنیا و تجربیات خوبی که توسط همکاران ما در سال‌های گذشته صورت گرفته است بتوانیم نقاط مثبت این طرح را تقویت کنیم.

وی همچنین اظهار کرد: سازمان بهزیستی همکاری بسیار خوبی با ستاد مبارزه با مواد مخدر داشته است. همچنین ستاد مبارزه با مواد مخدر حمایت‌های بسیار خوبی در ارتباط با موضوع معتادان متجاهر و ماده ۱۶ نیز داشته است.

۱۳۹۸/۶/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: