نسخه چاپی

رونمایی از نخستین شعار انتخاباتی اصلاح‌طلبان

همان گونه كه گمان می‌رفت، نشست پر بحث و غیر علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی درباره اعلام وصول سؤال از رئیس‌جمهور به موضوع داغ سیاسی روزنامه‌های صبح امروز تبدیل شد.

نگاهی به صفحات نخست روزنامه‌ها، نشان می‌دهد که جز پاسخ ایران به گزارش آژانس، خط خبری مشخصی در صفحات همه روزنامه دیده نمی‌شود و چند خبر مهم دیروز به فراخور اهمیت برای تحریریه‌های روزنامه‌های صبح روی صفحه نخست نشسته‌اند.

ملت ما و مغرب به سراغ ماجرای تحقیق و تفحص از مجلس رفته‌اند. کیهان پاسخ خزاعی به گزارش «جهت دار» آژانس را «قاطعانه» خوانده و تهران امروز، آن را مایه بی‌اعتباری گزارش آژانس دانسته است.

اعلام رسمی افزایش65 درصدی بهای بلیت‌های هواپیما هم در صفحات نخست هفت صبح و ابتکار به چشم می‌خورد. دو روزنامه قانون و آرمان روابط عمومی صفحه نخست خود را کاملا انتخاباتی بسته‌اند. قانون به سراغ حسین کمالی، نخستین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ـ که حضور قطعی خود را اعلام کرده ـ رفته و گفت‌وگویی را با وی انجام داده که با تیتر «سرمایه سالاری زننده‌ای در کشور حاکم است» در صفحه نخست این روزنامه جا خوش کرده است.

آرمان هم به سراغ محمد علی نجفی رفته که هرچند هنوز برای حضور در انتخابات اعلام امادگی نکرده، گویا محتمل‌ترین گزینه طیف نزدیک به هاشمی برای حضور در انتخابات است و در کنار تصویری از نجفی در حال باز کردن پنجره‌ای، تیتر «باز کن پنجره را تا اندیشه هوایی بخورد» را برگزیده که بیشتر به شعار تبلیغاتی وی برای انتخابات شباهت دارد.

ماجرای نشست غیر علنی روز گذشته مجلس برای اعلام وصول سوال از رئیس جمهور هم در صفحه نخست روزنامه‌های قدس و خراسان، ایران و اعتماد نمود داشته، چنان که ایران به سراغ آشکار کردن آنچه در «پشت درهای بسته گذشت» رفت و اعتماد آن را «مناقشه بر سر سؤال از رئیس جمهور» خوانده و قدس هم آن را «جنجال در جلسه غیر علنی» نامید.

روزنامه اقتصادی جهان صنعت به سراغ مارچلو لیپی، مربی سابق تیم ملی ایتالیا و باشگاه یوونتوس رفته و گفت‌وگوی اختصاصی با وی انجام داده که با تیتر «فوتبال ایران مثل برج کج است»؟! روی صفحه نخست این روزنامه رفته و همچنین بخش دیگری از گفته‌های لیپی را که گفته، «با افتخار» حاضرم درباره پیشنهاد در رده ملی «فکر کنم» در این صفحه گذارده است؛ البته این تنها جهان صنعت نبود که تیتر غیر مرتبطی برای صفحه نخست خود برگزید.
روزنامه وطن امروز هم که به پوشش اخبار ریز و درشت کشورهای دیگر غیر از ایران در صفحه نخست خود عادت دارد، تیتر نخست خود را به «تبعات انفجارهای سعودی» اختصاص داد که منجر به برکناری وزیر کشور این کشور شد. این روزنامه همچنین عکسی که کل صفحه یک را پوشانده، به این موضوع اختصاص داده است.

انتخابات ایالات متحده آمریکا، تنها برای روزنامه اعتماد جالب توجه بود و این روزنامه عکس یک خود را به این ماجرا اختصاص داد. با توجه به اینکه نتایج انتخابات آمریکا صبح امروز اعلام شد، گویا دیگر روزنامه‌های فردا به استقبال پیروزی باراک اوباما در انتخابات می‌روند.

روزنامه مغرب که به داشتن صفحه نخست جنجالی معروف است، عکس یک خود را به کارتونی از علی کریمی با لباس سبز در پس زمینه‌ای سبز اختصاص داده و به مناسبت تولد او از تیتر «ستاره مشرقی» بهره برده است.

جنجال‌های سؤال از رئیس جمهور

همان گونه که گمان می‌رفت، نشست پر بحث و غیر علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی درباره اعلام وصول سوال از رئیس جمهور به موضوع داغ سیاسی روزنامه‌های صبح امروز تبدیل شد.

در گزارش زیر، نگاهی به بخشی از گزارش‌های سه روزنامه قدس، اعتماد و ایران به این موضوع داریم. مسعود بصیری در گزارش سیاسی امروز قدس با نام «جنجال در جلسه غیر علنی» نوشت: همانطور که انتظار می‌رفت موضوع طرح سؤال از رئیس جمهوری دیروز هم به حاشیه مجلس تبدیل شد و آنقدراز متن جدی‌تر شد که نزدیک بود کار دست روح الله حسینیان بدهد و او را راهی بیمارستان کند. روز گذشته نمایندگان موضوع طرح سؤال از رئیس جمهوری را بررسی کردند اما این بار مسأله در یک جلسه غیر علنی طرح شد تا کشمکش‌ها چندان به جامعه منتقل نشود اما موافقت‌ها و مخالفت‌ها آنقدر جدی شد که سرانجام تیم اورژانس را به صحن علنی کشاند. گویا سخنان نقویان در دفاع از طرح سؤال باعث ناراحتی و واکنش روح الله حسینیان شد او در دوره قبل مجلس عمل جراحی قلب انجام داده بود که همین موضوع کار او را به تیم پزشکی مجلس رساند.

همچنین برخی نمایندگان موضوع مخالفت رهبری با طرح سؤال از رئیس جمهوری را مطرح کردند که گویا علی لاریجانی گفته است، مقام معظم رهبری در این خصوص نظری را اعلام نکرده‌اند.

روزنامه اعتماد هم با انتشار گزارش مفصلی از تمام جزییات مجلس در روز گذشته که با میان تیترهای «وقتی قلب حسینیان گرفت، شکایت از هیأت رییسه کلید خورد، دفاع طراحان سؤال از هیات رییسه، پاتک به حامیان سابق مرتضوی، خارج از بهارستان» شرح مبسوطی از ماجرا را روایت می‌کند، در پایان می‌نویسد: «به این ترتیب، موضوع طرح سوال از احمدی‌نژاد در مجلس و احتمال حضور او پشت تریبون و بیان مشکلاتی که فراکسیون اصولگرایان از بیان آن‌ها بیم دارد، همچنان بستر را برای جدی‌تر شدن منازعه بین طیف‌های جناح اصولگرا مهیا کرده است؛ منازعه‌یی که طبق اعلام روز گذشته عضو هیات رییسه مجلس، تا بیست و هفت روز دیگر می‌تواند ادامه یابد، چرا که علیرضا منادی روز گذشته و پس از همه اما و اگر‌هایی که درباره صحت طرح سوال بیان شد اعلام کرد که یک ماه فرصت احمدی‌نژاد برای حضور در مجلس، از روز یکشنبه آغاز شده و شمارش معکوس برای دومین پاسخگویی رییس دولت به مجلس اصولگرایان بیست‌و‌هفت روز دیگر به پایان خواهد رسید. البته این شمارش معکوس همچنان با خطر متوقف شدن بر اثر رایزنی‌های خارج از مجلس روبه‌رو است».

و سرانجام روزنامه ایران در گزارش یک امروز خود با نام «پشت درهای بسته مجلس چه گذشت»می‌نویسد: «اختلافات در مجلس به واسطه عملکرد ابهام‌آمیز هیأت رئیسه در خصوص چگونگی اعلام وصول طرح سؤال از رئیس جمهور همچنان پررنگ است. مجلس روز گذشته به همین مناسبت جلسه غیر علنی پرچالشی را برگزار کرد که فضای کلی آن معطوف به انتقاد از هیأت رئیسه بود.
نمایندگان مخالف طرح سؤال از رئیس جمهور معتقدند اعلام وصول این طرح در نخستین جلسه مجلس پس از هشدارهای صریح رهبر معظم انقلاب مبنی بر خائن بودن هر فردی که تا قبل از انتخابات با استفاده از احساسات مردم در جهت ایجاد اختلاف اقدامی بکند حرکتی سؤال برانگیز است. این در حالی است که علی لاریجانی رئیس مجلس نخستین فردی بود که در حمایت از این بیانات رهبری نامه‌ای منتشر کرد.
این نمایندگان از سوی دیگر نسبت به تعداد امضا‌کنندگان طرح سؤال اعتراض داشته و معتقدند هیأت رئیسه در این خصوص تخلفاتی داشته است. بر همین اساس روز گذشته 24 نفر از نمایندگان از هیأت رئیسه به کمیسیون اصل 90 شکایت کردند. »تصویب گرانی 65 درصدی بلیت هواپیما

روزنامه ملت ما یکی از چندین و چند روزنامه‌ای بود که گزارش گرانی 65 درصدی بلیت هواپیما‌ها را در شماره امروز خود منتشر کرده بود.

در گزارش این روزنامه می‌خوانیم: گروه حمل و نقل بالاخره گران شد. نه 10 درصد و بیست درصد که این‌بار مجوز 65 درصدی رسید. بلیت هواپیما هم قافله گرانی‌ها را تکمیل کرد تا با مصوبه شورای عالی هواپیمایی حالا لیست گرانی‌ها پر و پیمان‌تر شود. ایرلاین‌ها به بخشی از خواسته خود رسیدند. حق داشتند. هزینه‌هایشان افزایش یافته بود و روی خط زیان حرکت می‌کردند. هیچ مجنونی هم حاضر نیست سرمایه‌اش را در کاری بگذارد که هر روز بر زیانش افزوده شود. شورای عالی هواپیمایی هم بالاخره موافقت کرد تا بلیت هواپیما 65 درصد گران شود.

دولت پرواز خوشی را برای شما آرزو می‌کند

اما برای یافتن مقصر باید یک مرحله عقب‌تر برویم. آنجا که دولت در چند مرحله گلوی شرکت‌های هواپیمایی را فشرد و آن‌ها را تا آستانه مرگ پیش برد. گرانی چهار برابری هزینه سوخت، افزایش هزینه‌های فرودگاهی و بالاخره قطع ارز دولتی هر کدامشان برای زمین زدن صنعت هوایی یک کشور کافی بود. اما ایرلاین‌ها به هر طریق ممکن ایستادند. حالا این مردم هستند که طبق معمول باید هزینه تصمیمات دولت را بدهند. دولتی که ارز کافی ندارد و هر روز بخشی از دریافت‌کنندگان را محروم می‌کند تیر آخر را به شرکت‌های هواپیمایی زد اما با مصوبه دیروز شورای عالی هواپیمایی این تیر کمانه کرد و روی پیشانی خریداران بلیت هواپیما نشست. به همین راحتی. هیچ کس هم گویی نیست که دولت را مورد سوال قرار دهد و علت این همه اقدام عجیب و غریب را بپرسد. در شرایطی که از روز گذشته افزایش میانگین 65 درصدی نرخ بلیت هواپیما در پرواز‌های داخلی ابلاغ شده است، بلیت‌ بسیاری از مسیر‌های هوایی به دلیل مشخص‌نشدن قیمت فروخته نمی‌شود. با توجه به ابلاغ افزایش 60 تا 70 درصدی نرخ بلیت هواپیما از امروز در پرواز‌های داخلی، هنوز نرخ بلیت بسیاری از مسیر‌های پروازی از سوی شرکت‌های هواپیمایی اعلام نشده است. به دلیل اعلام نشدن نرخ بلیت در بسیاری از مسیر‌های پروازی داخلی امکان فروش بلیت از سوی آژانس‌های هواپیمایی به متقاضیان سفر در این مسیر‌ها وجود ندارد. «در حال حاضر تنها نرخ بلیت مسیر‌های پروازی پرتردد که تقاضای بالا برای سفر دارند مشخص شده است».

تیترهای متناقص دو روزنامه

در حالی که روزنامه خراسان در صفحه اخبار خود، خبری را با تیتر «واکنش حراست شهرداری تهران به خبر یک روزنامه درباره دستگیری برخی مدیران شهرداری در ارتباط با بازار ارز» را منتشر نموده و به خبر روز گذشته روزنامه ایران در این خصوص اشاره دارد، تیتر یک امروز همشهری به «شهرداری تهران در مبارزه با فساد اداری اول شد» اختصاص دارد.

در این گزارش می‌خوانیم: «قائم مقام معاونت مالی و اداری شهرداری تهران گفت: با ارزیابی که از سوی شورای سیاستگذاری دبیرخانه سلامت اداری انجام شد، شهرداری تهران در میان تعداد زیادی از سازمان‌ها و دستگاه‌های عمومی و دولتی موفق به کسب رتبه بر‌تر به عنوان سازمان پیشرو در حوزه سلامت اداری و مبارزه با فساد اداری معرفی شد».

۱۳۹۱/۸/۱۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...