نسخه چاپی

كنگره آمریكا برای كاهش وابستگی عراق به انرژی ایران طرح داد

كنگره آمریكا در لایحه بودجه سال آینده میلادی وزارت خارجه این كشور، پیشنهاد كمك مالی به اردن برای افزایش صادرات برق به عراق را ارائه كرده است.


به گزارش نما، در سند بودجه سال ۲۰۲۰ وزارت خارجه آمریکا که روز چهارشنبه مجلس سنا منتشر کرد، بندی وجود دارد که به نظر می‌رسد هدف آن کاهش وابستگی عراق به واردات انرژی از ایران باشد.

اخبار سیاسی- این سند وزارت خارجه آمریکا را مکلف می‌کند که سال آینده میلادی ۲۵ میلیون دلار به اردن کمک کند تا ظرفیت این کشور برای تولید و «صادرات برق به کشورهای همسایه از جمله عراق» افزایش یابد.

پایگاه «المانیتور» در این ارتباط نوشته است: «کنگره در حال حمایت از تلاش‌های دولت [دونالد] ترامپ برای محدود کردن نفوذ ایران در عراق از طریق پایان دادن به وابستگی بغداد به واردات برق از ایران است.»

دولت آمریکا با وجود خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی، تاکنون به درخواست بغداد عراق را از تحریم‌های واردات گاز و برق از ایران معاف کرده است. واشنگتن همزمان در تلاش است تا با کاستن از وابستگی بغداد به برق و گاز ایران، از آنچه نفوذ ایران در عراق خوانده می‌شود بکاهد.

با وجود فشارهای آمریکا، دو هفته پیش «لؤی الخطیب» وزیر برق عراق گفت بغداد بدون واردات گاز از ایران در تولید برق با مشکل مواجه می‌شود و به همین دلیل به واردات از ایران ادامه می‌دهد
ثبت: ۱۳۹۸/۶/۳۱

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: