نسخه چاپی

اختصاصی نما:

مهمترین اقدام برای رشد جمعیت

عکس خبري -مهمترين اقدام براي رشد جمعيت

گزارش‌های مركز آمار ایران اگرچه جمعیت كشور تا سال ۱۴۴۰ رشد منفی را تجربه نخواهد كرد اما روند فعلی سالمندی بسیار هشداردهنده است .در حال حاضر نسبت جمعیت بالای ۶۵ سال در كشور حدود ۶ درصد است .


دکتر محمد حسین نیکنام- مواضع حکیمانه مقام معظم رهبری که در بر دارنده ابعاد مختلف موضوع بنیادین سیاست جمعیتی است بارها و طی سال‌های گذشته توسط ایشان بیان شده است و امروزه کمتر کارشناس خبره ای در این عرصه با مبانی و جهت‌گیری‌های رهبری در این خصوص اختلاف نظر دارد.
مقام معظم رهبری در خصوص ظرفیت کشور در رابطه با جمعیت بیشتر می فرمایند: «کشور ما یکی از نادرترین کشورها در زمینه های عمران و آبادانی است اما اگر دو برابر امروز هم جمعیت داشته باشیم باز هم می توانیم بدون کمترین نیازی به کشورهای دیگر خود را به بهترین وجه اداره کنیم این ظرفیت خوب هم در خاک با برکت ما و هم در استعداد های انسانی ممتاز کشور و هم در دستورات و روش و قانون اساسی و هم در مسئولان ما وجود دارد.»
در جای دیگری ایشان اعتقادشان بر افزایش جمعیت را بیان می فرمایند: «من معتقد به کثرت جمعیتم .هر اقدام و تدبیری که می خواهد برای متوقف کردن رشد جمعیت انجام بگیرد بعد از ۱۵۰ میلیون انجام بگیرد.» معظم له در بیانات خویش در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام در خصوص جمعیت با تاکید بر نقش بی‌بدیل جوانان در موفقیت های کشور می فرمایند: «جمعیت جوان و با نشاط و تحصیلکرده و باسواد کشور امروز یکی از عامل های مهم پیشرفت کشور است.در همین آمارهایی که داده می شود نقش جوان‌های تحصیل‌کرده و آگاه و پرنشاط و پر نیرو را می بینید. ما باید در سیاست‌های تحدید نسل تجدید نظر کنیم.»
با این رهنمود های رهبری که بر پایه مطالعات کارشناسی دقیق جمعیتی پیش روی امت اسلامی قرار داده شده است، حق مطلب آن بود که در نظام اجرایی کشور ضمن تدوین برنامه جامع، اقدامات عملی و واقع بینانه ای صورت پذیرد. موضوع جمعیت ،چند بعدی و چند وجهی است که از جمله از آن جمله می‌توان به ابعاد جسمی، زیستی، فرهنگی، عاطفی، روانی، اجتماعی، معنوی و مذهبی اشاره نمود. بر اساس گزارش‌های مرکز آمار ایران اگرچه جمعیت کشور تا سال ۱۴۴۰ رشد منفی را تجربه نخواهد کرد اما روند فعلی سالمندی بسیار هشداردهنده است .در حال حاضر نسبت جمعیت بالای ۶۵ سال در کشور حدود ۶ درصد است .یکی از اقدامات مهم در راستای افزایش جمعیت، تسهیل ازدواج حدود ۱۴ میلیون جوان مجرد است که با عنایت به فرزند خواه بودن مردم ایران گامی بسیار موثر خواهد بود .
اگرچه اقدامات فرهنگی در تشویق به ازدواج از اهمیت خاصی برخوردار است، تلاش در ترویج ازدواج آسان ،گسترش تسهیلات نگهداری کودکان، افزایش خوابگاه های متاهلی و اقداماتی از این دست ضروری است .
شایسته است که همه بخش‌های دخیل در سیاست‌گذاری و اجرای این امر مهم با اذعان بر اهمیت و فوریت آن به صحنه عمل وارد شوند. امید است تحرکات خوب وزارت بهداشت که در پی توصیه مقام معظم رهبری به وزیر محترم بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ایجاد شده است به اقدامات عملی مناسبی منجر گردد .
طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده مجلس که در گذشته توسط جمعی از نمایندگان دغدغه مند تدوین شده است نیز مجموعه خوبی در تداوم تلاش در این رابطه است. با توجه به اینکه فرصت های زیادی برای انجام اقدامات لازم از دست رفته است و قبل از آنکه خیلی دیر باشد، باید با سرعت و البته با تدبیر بایسته اقدامات عملی را آغاز نمود.
ثبت: ۱۳۹۸/۸/۲۲

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: