نسخه چاپی

اعترافات نظامیان صهیونیست از «بازی با جان فلسطینی‌ها» برای «تفریح»

52 نفر از سربازان سابق رژیم صهیونیستی با حضور در یك گالری عكاسی كه صورت آن‌ها را با پس‌زمینه‌ای سیاه به تصویر كشیده بود، به اذیت و آزاری كه نسبت به مردم فلسطین روا داشته‌اند اعتراف كردند.


به گزارش نما، نظامیان سابق رژیم صهیونیستی با حضور در یک گالری عکاسی در «تل‌آویو»، خاطرات سیاه و اقداماتشان علیه فلسطینی‌ها برای گذران وقت در پست‌های ایست‌ و بازرسی را روایت کردند.

اخبار بین الملل - به نوشته روزنامه «گاردین»، برای بسیاری از سربازان اسرائیلی سابق، آزار مردم فلسطین از طریق گشتن منازل، دستگیری‌ها و پست‌های بازرسی، جزو امور روزمره محسوب می‌شده است. در این گالری از ده‌ها نظامی سابق رژیم صهیونیستی درباره تأثیرگذارترین خاطراتشان در این مورد سوال شد.

«اومری بالِلی» گروهبان یکم سابق ارتش این رژیم اشغالگر درباره خاطرات حضورش در پست‌های ایست و بازرسی شهر «اریحا» گفت: «حس کلی این بود که [این شهر] منطقه آرام و امنی بود. هنگامی که در ایست‌ و بازرسی کار می‌کنید، در یک روال تکراری از کنترل زندگی افراد قرار دارید. این‌که چه کسی وارد شود و چه کسی نشود دست شما است، یک جوان 19 ساله صاحب قدرت».

باللی گفت واحدی که در آن کار می‌کرد برای تفریح به فلسطینی‌ها مجوز ورود ویژه جعلی می‌دادند که به لحاظ قانونی هیچ ارزشی نداشت و صرفاً برای سرگرم شدن آن‌ها در ساعات طولانی ایست و بازرسی انجام می‌شد.

این سرباز رژیم صهیونیستی اذعان کرد: «هنگامی که به چند سال قبل برمی‌گردم، می‌فهمم که مست قدرت بودن در کنار سر رفتن حوصله چه به سرتان می‌آورد. برای تفریح، زندگی و جان یک فرد را به بازی می‌گیرید».

هر ۵۲ نظامی حاضر در این گالری عکاسی که تصاویر چهره‌ آن‌ها بر روی دیوارها نصب شده بود اظهارات مشابهی را بیان کردند. برگزارکننده این گالری، با همکاری یک سازمان غیرانتفاعی، با هدف به نمایش گذاشتن زندگی واقعی مردم فلسطین، به مدت ده سال اعترافات نظامیان صهیونیست درباره مشاهدات و مشارکتشان در آزار فلسطینی‌ها را ثبت کرده است.

این سازمان افشاگر می‌گوید، برخلاف باور عموم درخصوص انگشت‌شمار بودن موارد اذیت و آزارها، این اقدامات، جزئی سیستماتیک و نهادینه شده در این پنجاه سال تاریخ اشعالگری است. افراد عضو این سازمان تا کنون توانسته‌اند ادای شهادت ۱۲۰۰ نظامی صهیونیست را در این خصوص ثبت کنند. با این حال شمار زیادی از آن‌ها حاضر نشده‌اند هویت خود را افشا کنند و همین امر موجب شبهه افکنی‌هایی درباره صحت این اطلاعات شده است.

با این حال، در این گالری عکس، برای اولین بار نام حقیقی و تصاویر شماری از این سربازان با حضور خودشان به مدت یک ماه نمایش درآمده است. برگزارکننده این گالری، عکس‌ها را با پس‌زمینه سیاه گرفته است و نگاه سربازان صهیونیست مستقیم به درون لنز دوربین است.

عکاس گالری در این باره می‌گوید: «این بخشی از پیام [عکس‌ها] است. این افراد به مأموریت‌ اقدام برای اشغالگری فرستاده شده‌اند. آن‌ها می‌خواهد که به چشمانشان نگاه کنید و حرف‌هایی که برای گفتن دارند، بشنوید».

این عکاس و روزنامه‌نگار گفت: «فضای درون اسرائیل به‌شدت در حال تغییر است. افرادی که مخالف اشغالگری هستند، افرادی که منتقد اقدامات نظامیان اسرائیلی هستند، جاسوس و خائن خطاب می‌شوند. اما زمانی که مردم عکس‌های روی این دیوارها را می‌بینند، متوجه می‌شوند این کم و بیش همان جامعه اسرائیل است. این‌ها پسران و برادران و همسایگان خود شما هستند».

«یهودا شائول» از نظامیان سابق رژیم صهیونیستی که در سال ۲۰۰۰ در خلال انتفاضه دوم، در سرکوب مردم فلسطین حضور داشت، از بنیان‌گذاران این گروه است و هنوز از اعضای فعال ان محسوب می‌شود. او در اعترافات خود درخصوص جنایات صهیونیست‌ها در خلال انتفاضه دوم مردم فلسطین نوشته است، «شلیک‌های بازدارنده» بدون آن‌که فلسطینی‌ها حمله‌ای انجام داده باشند صورت می‌گرفت و «من به نارنجک‌انداز، مستقیماً به محله‌های فلسطینی‌نشین شلیک می‌کردم. برایم روشن است که این شلیک‌ها بسیاری از غیرنظامیان را هدف قرار داده بود. ما این شلیک‌ها را درحالی انجام می‌دادیم که منشاء تیراندازی‌ها از سوی فلسطینی‌ها را نمی‌دانستیم».

شائول گفت: «سال‌ها جامعه ما بر اساس اطلاعات غلط و بدون درک درست از معنی آن‌چه در میدان جنگ رخ می‌دهد دست به تصمیم‌گیری زده است و از دیدگاه من، این خلائی است که گروه شکستن سکوت آن را احساس می‌کند».

به نوشته گاردین، تلاش برای شکستن چنین سکوتی از سال ۲۰۰۴ آغاز شد. در این سال شماری از سربازانی که در عملیات اشغال شهر فلسطینی «الخلیل» حضور داشتند از تفاوت تصورات جامعه صهیونیستی و حقایقی که در میدان جنگ دیده بودند شوکه شدند. به همین دلیل تصمیم گرفتند تصاویر خود را با لباس نظامی این رژیم منتشر کرده و تجربیات خود را به اشتراک بگذارند.

راست‌گرایان رژیم صهیونیستی تمام تلاش خود را برای مسکوت نگه داشتن چنین گروه‌هایی انجام داده‌اند. تا آنجا که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دیدار با وزیر امور خارجه آلمان را به‌خاطر درخواست او جهت ملاقات با سربازان سابق این رژیم، لغو کرد.

در حال حاضر صدها هزار صهیونیست در شهرک‌های یهودی‌نشینی که این رژیم بعد از جنگ ۱۹۶۷ و اشغال سرزمین‌های فلسطینی در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس ساخته است سکونت دارند.

فلسطینیان به دنبال تشکیل کشوری مستقل در کرانه باختری و نوار غزه هستند که پایتخت آن بیت‌المقدس باشد. آن‌ها همچنین خواستار خروج اسرائیل از سرزمین‌های اشغال شده در سال ۱۹۶۷ هستند، اما اسرائیل از بازگشت به مرزهای پیش از جنگ شش روزه امتناع می‌کند. تاکنون کشورها و نهادهای زیادی از جمله اتحادیه اروپا، این شهرک‌سازی‌ها را محکوم کرده‌اند اما دولت آمریکا از آن استقبال کرده است.

۱۳۹۸/۹/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: