نسخه چاپی

واكنش ترامپ به آزمایش تسلیحاتی كره شمالی

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا بر این باور است كه اگر رهبر كره شمالی دشمنی و خصومت را از سربگیرد، این خطر وجود دارد كه همه چیز را از دست خواهد داد.


به گزارش نما، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه در واکنش به آزمایش تسلیحاتی کره شمالی، گفت: اگر کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دشمنی و خصومت را از سر بگیرد، همه چیز را از دست خواهد داد. کره شمالی باید خلع سلاح شود.

اخبار بین‌الملل- وی در ادامه افزود: کیم جونگ اون بسیار باهوش است و تاکنون چیزهای زیادی را از دست داده است، و اگر راه خصومت و دشمنی را در پیش بگیرد، واقعا همه چیز را از دست خواهد داد. او یک توافقنامه مستحکم خلع سلاح را با من در سنگاپور امضا کرده است.

اشاره ترامپ به نخستین دیدارش با رهبر کره شمالی در سال 2018 در سنگاپور است.

ترامپ افزود: رهبر کره شمالی نمی خواهد روابطش با رئیس جمهور ایالات متحده را از بین ببرد یا در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر دخالت کند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی یکشنبه اعلام کرد، پیونگ یانگ یک آزمایش بسیار مهم در سایت پرتاب ماهواره سوهائه انجام داده است.

این سایت موشکی همان مکانی است که مقام های آمریکایی پیش از این گفته بودند که کره شمالی قول داده است آن را تعطیل کند.

این آزمایش در شرایطی انجام شده است که ضرب الاجل یک ساله کره شمالی برای مذاکره با آمریکا رو به پایان است و پیونگ یانگ هشدار داده است که در صورت به نتیجه نرسیدن این مذاکرات، مسیر جدیدی را در پیش خواهد گرفت.

خبرگزاری کره شمالی این آزمایش را یک آزمایش بسیار مهم و موفقیت آمیز ارزیابی کرده ولی اشاره ای به جزئیات بیشتری در این خصوص نکرده است.

ترامپ در این پیام توئیتری نوشت: کره شمالی تحت رهبری کیم جونگ اون ظرفیت های اقتصادی بزرگ و چشمگیری دارد ولی باید همان طور که قول داده شده است، خلع سلاح شود.

کارشناسان موشکی بر این باورند که ظاهرا کره شمالی یک موتور موشک را آزمایش کرده است.

تنش ها در آستانه پایان یافتن ضرب الاجل یک ساله کره شمالی به آمریکا به شدت افزایش یافته است. آمریکا خواستار خلع سلاح یکطرفه کره شمالی شده ولی پیونگ یانگ خواستار لغو کلیه تحریمهای آمریکا است.

کیم سونگ نماینده کره شمالی در سازمان ملل در اظهارات انتقادآمیزی درباره آمریکا، گفت: خلع سلاح هسته ای از میز مذاکره با آمریکا حذف شده و مذاکرات طولانی با واشنگتن لزومی ندارد.

این شدیداللحن ترین اظهارات یک مقام ارشد کره شمالی علیه آمریکا است که نشانگر عمق اختلافات دو کشور است. کره شمالی تهدید کرده است که با پایان یافتن ضرب الاجل یک ساله برای به نتیجه رسیدن مذاکرات با آمریکا، مسیر جدیدی را در پیش خواهد گرفت.

نماینده کره شمالی در سازمان ملل افزود: مذاکره متوالی و مداومی که آمریکا به دنبال آن است، تنها یک مذاکره وقت گیر است که برای سیاست داخلی آمریکا مفید و سودمند خواهد بود. ما نیازی به مذاکرات طولانی با آمریکا نداریم و خلع سلاح هسته ای از میز مذاکره با واشنگتن حذف شده است.

۱۳۹۸/۹/۱۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: