نسخه چاپی

واكنش جو بایدن به شكست حزب كارگر در انتخابات انگلیس

یكی از رقبای انتخاباتی رئیس‌جمهور آمریكا گفت حزب دموكرات باید از شكست حزب كارگر انگلیس در انتخابات اخیر به‌خاطر مطرح كردن برنامه‌های اقتصادی سنگین، درس بگیرند تا مغلوب نشوند.


به گزارش نما، «جو بایدن» نامزد دموکرات انتخابات سال آینده آمریکا جمعه شب به هم‌حزبی‌هایش هشدار داد نباید به سمت چپ‌گرایی افراطی حرکت کنند.

اخبار بین‌الملل- بایدن در کمپینی انتخاباتی در «سان‌فرانسیسکو» گفت: «ببینید زمانی که حزب کارگر خیلی خیلی به سمت چپ [گرایی] حرکت می‌کند چه بر سرش می‌آید» و حزب کارگر ایده‌هایی را مطرح کرد که نمی‌توانستند سریعاً در منطق بگنجند.

بایدن افزود: «می‌بینید که مردم می‌گویند، خدای من، بوریس جانسون برنده انتخابات انگلیس که هم از نظر فیزیکی و هم احساسی، کپی شده رئیس‌جمهور (دونالد ترامپ) است، قادر به بردن [انتخابات] است».

گاردین نوشت، دیدگاه بایدن به‌عنوان بنیان‌گذار شورای رهبری دموکراتیک در آمریکا و کسی که در سال ۱۹۹۰ «بیل کلینتون» را برای رهبری این حزب برگزید، از هر لحاظ قابل تأیید است.

بایدن همچنین در این سخنرانی گفت:‌‌ «به نظر من درسی که باید از بریتانیای بزرگ گرفت این است که اگر زیادی به سمت چپ بروید مردم اشتیاقی به حمایت از شما در این مسیر نخواهند داشت».

بایدن در ادامه شرح داد: «آنچه مهم است این است که دموکرات‌ها مطمئن شوند این انتخابات [۲۰۲۰] یک همه‌پرسی بر سر ترامپ است. او باید شکست بخورد».

علاوه بر بایدن، «مایکل بلومبرگ» که دیرتر از سایر دموکرات‌ها به رقابت‌های انتخاباتی پیوسته است نیز پیروزی جانسون را «هشداری روشن» برای دموکرات‌هایی دانست که امیدوارند بتوانند ترامپ را شکست دهند.

«جان دیلینی» نماینده دموکرات سابق مجلس نمایندگان آمریکا نیز پیروزی جانسون را «ندای بیدارباش» برای حزبش عنوان کرد. او گفت: «جانسون اثبات کرد که جریان اصلی رأی‌دهندگان، فقط به این دلیل که طرف‌دار رهبر حزب محافظه‌کار نیستند، به طرح‌های اقتصادی سنگین که موجب تحول اساسی می‌شود استقبال نمی‌کنند».

«رند پال» نماینده جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی در مجلس سنای آمریکا نیز در این باره در پیامی توئیتری به نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا درباره ضدیت و مخالفت افکار عمومی این کشور با افکار چپ‌گرایانه و سوسیالیستی آنها هشدار داد و نوشت: «برنی (سندرز) مراقب باش. حتی بریتانیا هم دارد سوسیالیست را رد می‌کند».

برخی نامزدهای دموکرات نظیر «الیزابت وارن» طرح‌های اقتصادی بزرگی نظیر اقتصاد بر ثروت را مطرح کرده‌اند. برنامه‌ای که گفته ترامپ، سرمایه‌داران را ظرف ۱۵ دقیقه به خاک سیاه خواهد نشاند.

انتخابات پارلمان بریتانیا روز پنجشنبه برگزار و نتایج آن صبح جمعه اعلام شد. بر اساس نتایج این انتخابات، حزب محافظه‌کار به رهبری جانسون توانست اکثریت شکننده خود را به کثریتی قاطع تبدیل کند.

فرایند رأی گیری در این انتخابات بریتانیا در چهار منطقه اصلی انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی انجام شد. این اولین انتخابات سراسری در انگلیس بود که به دلیل ناتوانی جانسون در تصویب طرح برگزیت و خروج از اتحادیه اروپا در تاریخ مقرر آن (۳۱ اکتبر - ۹ آبان)، در آخرین ماه سال میلادی (دسامبر) برگزار شد که طی چند دهه اخیر تاریخ این کشور بی‌سابقه بود.

در این انتخابات حزب محافظه کار ۳۶۵ کرسی، حزب کارگر ۲۰۳ کرسی، حزب ملی اسکاتلند ۴۸ کرسی و حزب لیبرال دموکرات ۱۱ کرسی را تصاحب کردند.

این پیروزی قاطع غیرمنتظره، بهترین نتیجه برای حزب محافظه‌کار از زمان پیروزی «مارگارت تاچر» در سال ۱۹۸۷ محسوب می‌شود. جانسون پیشتر در مراسم رونمایی از برنامه حزب محافظه کار برای دولت بعدی، وعده داده بود در صورت پیروزی در انتخابات، انگلیس روز ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.

جانسون روز جمعه و پس از پیروز شدن در انتخابات سراسری این کشور، پس از بازگشت به در دفتر نخست وزیری در خیابان «داونینگ» گفت، انگلیس نیازمند شراکت جدید با اتحادیه اروپا است.
ثبت: ۱۳۹۸/۹/۲۳

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 
آخرین اخبار...