نسخه چاپی

راه مجلس از فوتبال نمی‌گذرد!

برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آستانه انتخابات ناگهان یاد فوتبال می‌افتند. به راستی انتخاب سرمربی ایرانی یا خارجی چه ارتباطی به نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی دارد؟


به گزارش نما، عبدالکاظم طالقانی عضو هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال درباره آخرین روند انتخاب جانشین مارک ویلموتس و اینکه برخی مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی مخالف انتخاب مجدد سرمربی خارجی برای تیم ملی هستند، گفت: «آن‌ها نظرشان را اعلام کرده‌اند و ما باید ببینیم نظر کارشناس‌های فنی چیست و پس از جلب نظر این افراد، هیئت‌رئیسه درباره انتخاب جانشین ویلموتس تصمیم نهایی اش را اتخاذ می‌کند و بحث مربی داخلی یا خارجی را به تصویب می‌رساند.»
او درباره اینکه یکی از دلایل مد نظر مجلس برای انتخاب مربی ایرانی جای ویلموتس بحث مشکلاتی است که در راه پرداخت حقوق سرمربی خارجی وجود دارد، بیان کرد: «ابتدا اجازه بدهید افراد فنی نظرشان را درباره مربی داخلی یا خارجی اعلام کنند و سپس درباره این مشکل حرف بزنیم. به هر حال همان گونه که ماجرای پرداخت حقوق آندره‌آ استراماچونی با تلاش‌های وزارت ورزش و امور خارجه حل شد، اگر ما تصمیم بگیریم باز هم از سرمربی خارجی برای هدایت تیم ملی استفاده کنیم، روی کمک‌های نهاد‌ها و وزارتخانه‌های مختلف برای پرداخت حقوق سرمربی تیم ملی حساب خواهیم کرد. این موضوع شدنی است.»
با این مقدمه بلند می‌خواهیم یک نقد تکراری را دوباره‌نویسی کنیم. همان‌طور که می‌دانید انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز دوم اسفند ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد. بر کسی هم پوشیده نیست فوتبال همواره موضوع جذابی بوده و بعضی به دنبال استفاده ابزاری از این فرصت هستند. چندی پیش محمود صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به این موضوع اشاره کرد و گفت: «فوتبال تأثیرات اجتماعی و سیاسی بر جامعه دارد و برخی افراد تمایل دارند برای پیشبرد اهداف خودشان از آن استفاده ابزاری کنند. بعضی نمایندگان مجلس هم از فوتبال استفاده نامناسب می‌کنند و...»
متأسفانه این حرف درست است. برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آستانه انتخابات ناگهان یاد فوتبال می‌افتند. به راستی انتخاب سرمربی ایرانی یا خارجی چه ارتباطی به نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی دارد؟ مگر غیر از این است که حرف زدن درباره فوتبال توجه همگان را جلب کرده و یک تبلیغ مجانی برای نامزد‌های انتخابات مجلس محسوب می‌شود؟! آیا مشکل اصلی مردم ما در این شرایط و مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها فوتبال است؟! سال هاست مردم ایران از وضعیت بد اقتصادی گلایه دارند، اما کمتر کسی فریاد آن‌ها را می‌شنود، حتی برخی نمایندگان مجلس که وظیفه دارند از مردم خود دفاع کنند نیز این صدا را نشنیده‌اند. شاید برخی از این نمایندگان مجلس ندانند قیمت یک کیلو گوشت یا مرغ چقدر است و چند درصد جامعه توانایی تهیه آن را دارند. حالا چرا باید همین آقایان اینقدر روی فوتبال حساسیت داشته باشند؟
یکی از مشکلات اصلی اقتصاد فوتبال محروم ماندن از درآمد‌های قانونی و مشروع تلویزیونی و آگهی‌های تبلیغاتی است، اما کمتر دیده یا شنیده‌ایم یکی از نمایندگان شورای اسلامی پیگیر این موضوع باشند. بار‌ها دیده و شنیده‌ایم همین دوستان نماینده در خانه ملت برای جلب توجه هواداران تیم‌های مختلف در خصوص اشتباهات داوری، انتخاب سرمربی یا نتایج یک تیم نظر داده‌اند ولی نتوانسته یا نخواسته‌اند حق پخش فوتبال را از تلویزیون زنده کنند. چرا؟
بدین خاطر که رفتن دنبال حق پخش تلویزیونی برد تبلیغاتی برای نمایندگان ندارد و شاید خیلی هم دیده نشود. بنابراین راحت‌ترین کار ورود به فوتبال و مصاحبه درخصوص مسائلی در این رشته است که کارشناسان و اهل فن باید نظر بدهند. به هر حال با همه ایراداتی که به این فدراسیون فوتبال وارد می‌دانیم از مهدی تاج و دوستانش می‌خواهیم اجازه ندهند برخی‌ها برای استفاده ابزاری و تبلیغاتی از فوتبال، انتخاب سرمربی آینده تیم ملی را تحت تأثیر مصاحبه و نظرات غیرکارشناسی خود قرار دهند. تیم ملی، امید یک کشور است و باید سرمربی لایق و فنی خارجی را بالای سر خود ببیند و این نظر همه مردم فوتبال‌دوست است.

۱۳۹۸/۹/۲۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: