نسخه چاپی

چرا سودان به دنبال خروج تدریجی نیروهای خود از جنگ یمن است؟

چند روز پیش سودان اقدام به خروج تعداد قابل توجهی از نیروهای خود از خاك یمن كرده و این كشور هم دست عربستان را در جنگ یمن بسته نگه داشت.


به گزارش نما، پس از نزدیک به چهار سال کشتار ، تجاوز و جنایت ، به اشکال مختلف و متعدد، از کاهش نیروهای خود در یمن و خروج آرام و تدریجی خود از آن تحت پوشش ائتلاف متجاوز عربستان ضد یمن خبر داد. نقطه عطف این عقب نشینی ،گاهی به دلیل سیاست های این ائتلاف متجاوز و گاه به دلیل فروپاشی و تلفات مرگباری است که ارتش سودان طی این جنگ متحمل آن شد.

اخبار بین‌الملل- عبدالله حمدوک ،نخست وزیر سودان بعد از بازگشت از واشنگتن در 11 دسامبر 2019 ، از کاهش تعداد نیروهای سودانی فعال در ائتلاف متجاوز عربستان ضد یمن ، از 15 هزار به 5 هزار نفر خبر داد . این برای بار اول نبود که خبر عقب نشینی و خروج نیروهای سودان از یمن اعلام می‌شد ، چرا که در ابتدای ماه نوامبر 2019 ، محمد حمدان دوغلو رئیس "نیروهای واکنش سریع" معروف به "حمیدتی" ، از عقب‌نشینی ده هزار نفر از نیروهای شرکت‌کننده خود در جنگی که از 5 سال گذشته توسط ائتلاف متجاوز عربستان سعودی ضد یمن به راه افتاده خبر داد . وی همزمان با آن اعلام کرد او به منظور کاهش تعداد نیروهای شرکت‌‌کننده خود در این تجاوز که تخمین زده می‌شود حدود 30 هزار نفر باشد ، دست به این اقدام زده و قصد ندارد آنها را با نیروهای دیگر جایگزین کند .

کاهش نیروها همراه با اعلام ابوظبی مبنی بر بازگرداندن نیروهای خود از یمن ، به عنوان بخشی از پیام واضحی مبنی بر اختلافات بارز بین امارات و عربستان سعودی در خاک یمن است. این اختلافات ، با نمایش صحنه‌هایی که نیروهای یمنی پس از شکست عناصر ائتلاف متجاوز ، از آن به تصویر کشیدند ، بیشتر خود را نشان می‌دهد.

هنگام بررسی دلایل کاهش نیروهای سودان، نمی‌توان این نکته را نادیده گرفت که این امر، تحت فشار ضربه‌هایی که یمنی‌ها بر نیروهای ائتلاف متجاوز عربستان ضد یمن وارد کرده و به وسیله آن کشورشان را در طول سالهای تجاوز و وحشی‌گری‌های این ائتلاف جنگی حفظ کرده اند ، رخ داده است . این موضوع باعث شد که سودانی‌ها در تجاوز خود علیه کشور همسایه ، به عنوان سپر بلای نیروهای امارات و سعودی‌ها قرار بگیرند ، در نتیجه ،همین امر موجب شد تا مردم سودان صدای اعتراض خود را بلند کرده و خواستار عقب نشینی نیروهای خودشان شوند.

همچنین مردم سودان خواهان این هستند که اجساد فرزندانشان و تکه‌های بدن آنها که از جنگ برگردانده می‌شوند و چه بسا آنها هیچ اطلاعی از آن ندارند مورد حمایت و توجه قرار بگیرد. باید اشاره کنیم جنگ وحشتناکی که سودانی‌ها با یک تصمیم سیاسی بدان کشیده شدند٬ در راستای خوش خدمتی به رژیم‌های امارات و عربستان سعودی و در جهت منافع آنها بوده است .

عضو "شورای هماهنگی جوانان انقلاب سودان در خارج از کشور " اعلام کرد :کاهش تعداد نیروهای سودانی ،پس از توافق میان امارات و عربستان سعودی و با هدایت اماراتی ها رخ داده است .

عبدل باقی عثمان عضو " شورای هماهنگی جوانان انقلاب سودان در خارج از کشور ، اعلام خروج ارتش کشورش از یمن را سؤال برانگیز دانسته و می گوید: "خروج از یمن واقع بینانه است ، اما این یک تصمیم سیاسی و درست و در راستای مواضع سودان در زمینه مشارکت در تجاوز و یا در پاسخ به خواسته‌های انقلاب مردمی ، نبوده است؛ بلکه یک روال معمول مربوط به نهادهای نظامی و در راستای تجدید قوای نیروها بوده است. به گفته حمیدتی ، ارتش سودان٬ بزرگترین نیروی نظامی در ائتلاف جنگی عربستان ضد یمن است.

۱۳۹۸/۹/۲۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...