نسخه چاپی

چگونه عده‌ای در جشنواره فجر نیستند و انصراف می‌دهند؟!

محمدرضا باقری گفت: برخی در حالی از جشنواره فجر و تلویزیون كناره گرفتند، كه اصلاً حضور تاثیرگذاری در آن ندارند.


به گزارش نما، محمدرضا باقری منتقد سینما و کارشناس رسانه، درباره انصراف برخی هنرمندان از داوری و حضور در جشنواره‌های فجر و همچنین کناره‌گیری از فعالیت در تلویزیون، گفت: این انصراف دهندگان چند دسته هستند؛ یک عده کلاً به اصطلاح فقهی فاقد شیء هستند، مجری تلویزیونی که سه سال است، برنامه ندارد و دیگری که چند وقت است ممنوع الکار شده، چطور استعفا می‌کند؟! کسی که ۱۰ سال است، کارمند سازمان هم نیست، از چه چیز استعفا می‌دهد؟! مثل این می‌ماند که من از حضور در تیم‌های ملی فوتبال، والیبال و بسکتبال به صورت همزمان انصراف بدهم! من که نه ورزشکار هستم و نه عضویتی در تیم ملی دارم، چگونه می‌توانم انصراف دهم؟ این کار توهین به شعور مردم است و جنبه بازاریابی برای این افراد دارد.

اخبار فرهنگ و هنر - باقری ادامه داد: از میان افرادی که از حضور در تلویزیون انصراف دادند، فقط یک نفر کمی شناخته شده بود. او هم چند ماهی است که برنامه‌ای در تلویزیون ندارد و فعالیتش ممنوع شده است. قبل‌تر از آن هم هفته‌ای یک روز و فقط یک ساعت برنامه داشت. این چه استعفا و تحریمی است؟ صداقتی در کناره گیری این افراد نیست. مثل این است که من خوردن شیشلیک را تحریم کنم؛ در حالی که وسعت مالی برای خوردن تخم مرغ هم ندارم. این رفتار‌ها صرفاً تبلیغاتی است و می‌خواهند خود را نشان دهند.

این منتقد سینما در ادامه اظهار کرد: آقا و خانمی که چندین سال است برنامه تلویزیونی دارند یا در فیلم‌های سینمایی حضور داشتند و در جشنواره‌های مختلف شرکت کردند، چگونه می‌گویند من امسال به این نتیجه رسیدم که جشنواره فجر جای مناسبی برای ارائه اثر نیست؟! سوال اینجاست که شما الان فهمیدید جشنواره محل مناسبی برای ارائه هنر نیست؛ این موضوع را پارسال نمی‌دانستید. برخی از این افراد اصلا امسال در جشنواره اثری ندارند و معلوم نیست از چه چیز انصراف داده‌اند. یکی دیگر از همین انسان‌های معلوم الحال توئیت زده که می‌خواهم در کنار مردم باشم؛ آقای هنرمند شما همین چند هفته پیش از تلویزیون دستمزد گرفتی. همین تلویزیونی که به گفته شما ضد مردم است. الان یاد مردم افتادید؟! وقتی کارتان تمام شد، این کار‌ها مصداق بارز روغن ریخته را نذر امامزاده کردن است.

باقری از اظهار نظر برخی فعالان سینما و تلویزیون انتقاد کرد و افزود: شخص دیگری گفته ما در این مملکت اسیر هستیم. بله شما اسیر هستید؛ در سریال نمایش خانگی بازی می‌کنید؛ از صندوق ذخیره فرهنگیانِ مردم هم دستمزد غیر متعارف می‌گیرید؛ بله شما با این شرایط واقعاً اسیر هستید. دیگری گفته که من از ۱۰ سال پیش مخالف با هر حرکت حکومتی در هنر هستم. همین شخص، تا چند وقت پیش داور یک برنامه تلویزیونی بوده است. نمی‌دانم چگونه این وسط ناگهانی مخالفت یادشان رفت و دوباره در ذهنشان آمد. شخصی در فضای مجازی نوشته بود که من وابسته به دولت نیستم. شما بخشی از پول فیلمت که حدود ۳۰۰ میلیون است را فارابی پرداخت کرده است. باید از این آقا پرسید، منظورتان از وابسته بودن یا نبودن دقیقا چیست؟

این مجری تلویزیون در ادامه به اعتراض برخی هنرمندان در اوایل انقلاب اشاره کرد و گفت: در سال ۵۷ بعد از کشتار مردم در ۱۷ شهریور و آتش زدن سینما ری، مرحوم لطفی، محمدرضا شجریان و آقای کامکار به نشانه اعتراض از رادیو بیرون آمدند. این حرکت مردمی و زلالی بود و این هنرمندان دیگر به رادیو برنگشتند. البته اینکه این روزها، برخی نمایش یا کنسرتشان را به احترام درگذشتگان تعطیل می‌کنند، از نظر من اشکالی ندارد. ما بنا را می‌گذاریم که تعطیلی کار برخی صادقانه بوده است و الان را زمان مناسبی برای ارائه کارشان ندیده اند.

۱۳۹۸/۱۰/۲۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: