نسخه چاپی

ضعف مفرط سامانه لیزری ارتش اسرائیل در برابر موشك‌های حزب‌الله

آن چه بیش از همه، مایه نگرانی در اسرائیل شده این است كه سامانه دفاعی لیزری جدید ارتش اسرائیل كه میلیون ها دلار صرف هزینه های آن شده است، توانایی مقابله با موشك ها را به صورت لازم و كافی ندارد و بهره برداری از این سیستم نمی تواند مانع رسیدن موشك های پیشرفته به خاك اسرائیل شود.به گزارش نما، پس از ترور ناجوانمردانه سپهبد قاسم سلیمانی و وعده محور مقاومت از جمله حزب الله لبنان بر انتقام گیری از آمران و عاملان این جنایت، علاوه بر پایگاه های آمریکا در منطقه، نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی هم روزهای پر استرسی را می گذرانند!

اخبار سیاسی- اما ضعف های مفرط ارتش اسرائیل باعث شده تا رسانه های صهیونیستی هم اکنون لب به اعتراف بگشایند. به عنوان نمونه چند روز پیش روزنامه هاآرتص در گزارشی نوشت: خرابی‌های ناشی از سیل زمستان که هفته گذشته اتفاق افتاد، سوال‌های جدی در مورد آمادگی نظامی اسرائیل در صورت حملات نظامی مطرح کرده است.

اخیرا روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارنوت گزارشی را در خصوص ضعف های نیروی نظامی اسرائیل منتشر کرده است که نگرانی های صهیونیت های ساکن در سرمین های اشغالی را در صورت وقوع جنگی احتمالی دوچندان کرده است.

به گزارش ایدیپندنت عربی، البته ارتش اسرائیل همواره سعی داشت تا مانع انتشار گزارش های شود که ناتوانی های ارتش را فاش می کند، اما سرانجام دادگاه اسرائیل با نشر این گزارش در روزنامه یدیعوت آهارونوت موافقت کرد و ناتوانی ارتش اسرائیل برای همگان هویدا شد.

کارشناسان امنیتی اسرائیل با انتشار گزارشی هشدار می دهند که احتمال وقوع جنگ در سال جاری نسبت به هر زمان دیگری افزایش یافته و اسرائیل از چند جبهه با تهدیدهای جدی رو به رو است. با آن که در این گزارش اشاره به ناتوانی ارتش اسرائیل در مقابله با ایران و حزب الله شده بود اما ارتش اسرائیل تا مدتی از ابراز نظر در مورد گزارش اخیر خودداری کرده و هیچ واکنشی از خود نشان نداد.

در مقابل، گزارش های دیگری نشان می دهد که ارتش اسرائیل توان مقابله با جنگ را همزمان در چند جبهه مختلف ندارد و ناتوانی های دفاعی ارتش که پس از جنگ دوم اسرائیل با حزب الله در سال 2006، افشا شد تا کنون پا برجا است و هیچ اقدامی برای رفع ناتوانی های یاد شده صورت نگرفته است.

در همین حال، طبق برخی گزارش های محرمانه، واحد نظامی 319، که مسئولیت جنگ با حزب الله را به عهده دارد، دچار ناتوانی های بسیاری است که قابلیت آن را برای مقابله با تهدیدهای حزب الله، پرسش بر انگیز می کند. این واحد نظامی با کمبود وسایل نقلیه نظامی، کمبود نیروی انسانی، کمبود خدمات پزشکی و لجستیکی رو به رو است. افزون بر آن، نیروهای زمینی اسرائیل آمادگی و توان لازم را برای مقابله با سناریوی های مختلف جنگی نداشته و با توجه به حضور ایران در نزدیکی مرزهای اسرائیل و گسترش سامانه های موشکی حزب الله و سایر گروه های مسلح وفادار به ایران در نوار مرز با اسرائیل، ناتوانی ارتش اسرائیل می تواند امنیت و ثبات این کشور را دچار چالش کند.

آن چه بیش از همه، مایه نگرانی در اسرائیل شده این است که سامانه دفاعی لیزری جدید ارتش اسرائیل که میلیون ها دلار صرف هزینه های آن شده است، توانایی مقابله با موشک ها را به صورت لازم و کافی ندارد و بهره برداری از این سیستم نمی تواند مانع رسیدن موشک های پیشرفته به خاک اسرائیل شود. زیرا برای این که سیستم دفاعی لیزری جدید بتواند یک موشک را هدف قرار دهد، بایستی فاصله کافی از آن داشته باشد در حالی که اغلب موشک های که اسرائیل را تهدید می کند در مجاورت مرز قرار داشته و فاصله چندانی با سامانه های دفاعی لیزری جدید ندارد و در نتیجه، خطر موشک های حزب الله و سایر گروه های مسلح وابسته به ایران همچنان اسرائیل را تهدید خواهد کرد.

در حالی که ارتش اسرائیل قصد داشت، برای مقابله با تهدید موشک های دشمن، از سامانه دفاعی لیزری جدید استفاده کند اما کارشناسان نظامی تأکید دارند که بهترین شیوه برای مقابله با موشک های دشمن، استفاده از سامانه دفاعی گنبد آهنین است و با توجه به افزایش میزان تهدیدها در منطقه، لازم است ارتش اسرائیل هرچه زود تر دست به توسعه سامانه دفاعی گنبد آهنین بزند.

به نظر می رسد «شهید» سلیمانی برای دشمن بسیار بیشتر از سردار سلیمانی نگرانی ها را برانگیخته و واکنش آمریکا و اسرائیل به سیلی موشکی سپاه خود موید این قضیه است.
ثبت: ۱۳۹۸/۱۱/۲

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: