نسخه چاپی

سید علیرضا آل داود؛ پژوهشگر فضای مجازی و رسانه:

كرونا هراسی، پروپاگاندای سیاه بر ضد ایران اسلامی

عکس خبري -کرونا هراسي، پروپاگانداي سياه بر ضد ايران اسلامي

مفهوم پروپاگاندا در حوزه نظریه های مرتبط به تبلیغات و اقناع رسانه ای از اهمیت بسیاری برخوردار است. لارسول در سال 1937 تبلیغات را این گونه تعریف كرده است: تبلیغات در كلی‌ترین معنی، فن اثر گذاری بر عمل انسانی از راه دستكاری نمودگرها است كه ممكن است گفتاری، نوشتاری، تصویری یا موسیقایی باشد.

ريشه پروپاگاندا به واژه لاتين پروپاگاره بر مي‌گردد كه به معناي كاشتن نهال‌هاي تازه از يك گياه براي باز توليد آن است.حال در نظر بگیرید طبق این تعاریف دشمنان در دنیای رسانه ای شده امروز تصمیم بگیرند از طریق تبلیغات با ابزار های هوشمند و سکوهای مختلف در فضای سایبر بر عمل انسان ها و رفتار آنان با دستکاری نمودگرها نیات خاصی را دنبال کنند.

در چنین شرایطی و در این دنیای رسانه ای شده پس از سرقت BIGDATA (کلان داده ها) و سپس با تجزیه و تحلیل این داده ها، پروپاگانداهای رسانه ای خاکستری و سیاه توسط دشمنان توسط همان سکوها(شبکه های اجتماعی، پیام رسان ها، اعلان های ابزارهای هوشمند و ...) در سطح افکار عمومی مانند یک ویروس شیوع خواهد یافت و نخستین ثمره اش نیز تولید اخبار جعلی و انتشار گسترده آن، ایجاد ناامنی روانی و برهم خوردن نظم اجتماعی و ایجاد خسارات فراوان به سرمایه اجتماعی در سطح یک کشور است.

نکته بسیار مهم آنجاست که طبق نظر بسیاری از متخصصان علوم اجتماعی و رسانه نا امنی روانی ناشی از پروپاگاندای سیاه هزاران بار خطرناکتر از نا امنی حقیقی در سطح جامعه است و میزان خساراتش نیز چندین برابر است.

در پروپاگاندای سیاه پیام ها داراي منبعي كذب و دروغين و اطلاعات ارائه شده نادرست، ساختگي و نيرنگ آميز است. منابع پروپاگانداي سياه خود را خودي و دوست جلوه مي‌دهند در حالي كه از طرف دشمن اداره مي‌شوند.

نمونه این نوع پروپاگاندا را در موضوع شیوع ویروس کرونا که از سمت آلبانی نشینان و مرکز اعتدال عربستان و برخی جریانات نفوذی داخل کشور در حال اجرا شدن است را به وضوح می بینیم.

امروزه تعداد زیادی اکانت در توییتر، صفحه در اینستاگرام و کانال و گروه در تلگرام که توسط منافقین و دشمنان اداره می شوند در حال یک عملیات شناختی ادراکی ترکیبی بر روی افکار عمومی ما در فضای مجازی رها شده، بی ضابطه و بی قانون هستند که متاسفانه هزینه های کشور را در مقابله با این ویروس افزایش داده اند.

اگر بخواهیم در موضوع ویروس کرونا در سطح دنیا مقایسه ای میان کشورمان و دیگر کشورها کنیم خواهیم دید وقایع با پیام هایی که توسط این کانال ها، صفحات و اکانت های منبع اخبار جعلی و مرتبط با دشمنان و منافقین در آلبانی در سطح فضای مجازی تولید و به صورت میلیونی دیده می شود، بسیار متفاوت است و دشمنان در این جنگ روایت ها همچنان در حال ساخت روایت های جعلی و مخدوش مدنظر خودشان در موضوع این ویروس با محور کروناهراسی که ادامه پروژه ایران هراسی است، هستند و اجازه نمی دهند روایت های درست تولید شده توسط ما به سمع و نظر مردم عزیز برسد.

به عنوان مثال یکی از مسئولین WHO پس از بازدید از کشور در مقابله با کرونا می گوید: ایران دومین کشور در سطح دنیا برای مقابله و مهار این ویروس است و از آن طرف می بینیم دشمنان این موضوع را قلب کرده و سپس با طراحی پیام های جعلی، وارونه که این جلوه امید بخش را پنهان می کنند در پوشش کانال های طنز و اجتماعی و ... مشغول افزایش استرس، پیام های غلط، تخریب شدید مباحث عقیدتی و دینی، حمله به ارزش ها، تطهیر دشمن، سیاه نمایی از وضع کشور و ... هستند.

در چنین شرایطی اضطراب اطلاعاتی در سطح جامعه افزایش پیدا خواهد کرد و مردم در این بمباران اطلاعاتی به سمت یاس و نا امیدی حرکت خواهند کرد که سم مهلکی برای مقابله با ویروس کرونا و شرایطی است که این ویروس در سطح دنیا و در سطح کشور ایجاد کرده است.

در بیانیه گام دوم انقلاب نیز حضرت امام خامنه ای این موضوعات را پیش بینی کرده بودند که امروز به صورت عینی همگان این حصر تبلیغاتی دشمن را در موضوع کرونا و تاثیرات مخرب آن را به چشم می بینند.

در این شرایط مطالبه راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، تدوین سند ملی حکمرانی رسانه ای سایبری انقلاب اسلامی، تقویت سکو های داخلی و بومی جهت استفاده مردم، مقابله با جریان نفوذ در سطح رسانه و فضای مجازی، حضور هوشمند، مبتکرانه و خلاقانه در فضای مجازی، تدوین قوانین بروز برای مقابله با فیک نیوز(اخبار جعلی) و جرایم سایبری، راه اندازی کانال ها، صفحات و اکانت ها معتبر توسط وزارت بهداشت و نهاد های مرتبط برای ارائه پیام های صحیح و تائید شده به مردم پیشنهاد می شود که علاوه بر شکستن این محاصره تبلیغاتی می تواند آرامش و امنیت روانی را برای جامعه در بر داشته باشد.

کرونا دیر یا زود با عنایت خداوند متعال و ائمه معصومین با توکل و توسل و سپس تلاش جوانان مومن انقلابی ریشه کن خواهد شد، اما تاثیرات این کرونا هراسی میتواند تا مدت ها در این فضای مجازی رها شده دامن گیر کشور و مردم شود و باید هرچه سریعتر این چشمه امید دشمنان و جریان نفوذ را در داخل خشک کرد.

۱۳۹۹/۱/۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: