نسخه چاپی

كوبیدن بر طبل توخالی

دولتمردان آمریكا در حوزه سیاست خارجی هر روز ابعاد گسترده تری از جوسازی و دروغ پراكنی علیه جمهوری اسلامی ایران را اجرا می‌كنند ...


به گزارش نما، دولتمردان آمریکا در حوزه سیاست خارجی هر روز ابعاد گسترده تری از جوسازی و دروغ پراکنی علیه جمهوری اسلامی ایران را اجرا می‌کنند چنانکه که تقریبا ترامپ و پومپئو هر روز علیه ایران موضع گیری کرده که محور آن را نیز تاکید بر استمرار و تشدید تحریم ها و نمایش چهره ای ناتوان از ایران در مقابله با ویروس کرونا و نیز متهم سازی ایران به دخالت در معادلات منطقه و تهدید بودن ایران برای امنیت و منافع آمریکا تشکیل می‌دهد. کار به جایی رسیده که ترامپ ادعای اقدام نظامی علیه ایران در عراق را مطرح می‌سازد. حال این سوال مطرح است که چرا در شرایطی که بسیاری از کشورها، سازمان‌های بین‌المللی، اندیشمندان و شخصیت‌های برتر جهانی و حتی نمایندگان و افرادی از درون ساختار کنگره و نهادهای مردم نهاد آمریکا خواستار لغو تحریم‌های ایران برای تقویت توان ایران برای مقابله با ویروس کرونا هستند این رفتارهای ضد ایرانی از سوی مقامات آمریکایی صورت می گیرد؟

اخبار سیاسی- نخست آنکه بخشی از این رفتار ضد ایرانی افرادی همچون ترامپ، پومپئو و هوک را می‌توان در پازل کلان تر تحرکات ضد ایرانی آمریکا ارزیابی کرد. پازلی ضد ایرانی که از درون کاخ سفید تا شبکه‌های رسانه‌ای آمریکایی و غربی همچون وی او ای ، بی بی سی و رسانه‌های سعودی همچون ایران اینترنشنال و رسانه‌های صهیونیستی و البته با تحرکات جریان تروریستی منافقین در آلبانی چینش شده است. مجموعه‌ای که هدف اصلی آن پنهان سازی دستاوردهای عظیم ایران در حوزه‌های بهداشت و درمان، اقتصادی، اجتماعی و مدیریتی در مقابله با ویروس کروناست. جهان اذعان دارد که ایران از موفق ترین کشورها در مقابله با کرونا ویروس بوده و حتی می‌تواند به یک الگوی موفق برای سایر کشورها مبدل شود. هدفگذاری پازل مذکور آن است که با جوسازی‌های حاشیه‌ای با محوریت اتهام زنی‌ها و دروغ پردازی‌های کاخ سفید و نیز جنگ رسانه‌ای و روانی عملکرد موفق ایران را حاشیه ساخته و به زعم خود از یک سو ایجاد فضای یاس و ناامیدی در میان مردم ایران و بی‌اعتماد سازی مردم به نظام را پیگیری نمایند که کلید واژه پنهان کاری و غیر طبیعی جلوه دادن عملکرد ایران در مقابله با کرونا محور آن را تشکیل می‌دهد و از سوی دیگر به دنبال نمایش چهره‌ای شکست خورده از ایران در مقابله با کرونا در پیشگاه افکار عمومی جهان هستند. آنها سعی دارند تا از الگو شدن ایران و آگاهی جهانی از توان بالای ایران در حوزه بهداشت و درمان و مدیریت شرایط بحرانی آن هم در شرایط شدیدترین تحریم‌ها جلوگیری نمایند. در اصل رفتار آمریکا برگرفته از عصبانیت آنها از وحدت ملی ایران و توان جمهوری اسلامی در مقابله با کروناست که پیامی دیگر از انسجام ملی و ظرفیت‌های ارزشمند نظام اسلامی را به جهانیان مخابره می‌کند.

دوم آنکه طی هفته های اخیر موجی جهانی برای شکستن تحریم‌های ظالمانه و ضد انسانی آمریکا علیه ملت ایران ایجاد شده است بگونه‌ای که بسیاری از کشورها و ملت‌ها بر لزوم حمایت از ایران در مقابله با کرونا ویروس با شکستن تحریم‌های آمریکا تاکید کرده اند. آمریکایی‌ها این رویکرد جهانی را نشانه‌ای بر جایگاه جهانی ایران و اعتماد بین‌المللی به جمهوری اسلامی می‌دانند که می‌تواند تمام طراحی‌های تحریمی آنها را فروپاشد. بر این اساس آنها با جوسازی ضد ایرانی سعی در ایجاد فضای وحشت در میان بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ و حتی دولت‌ها دارند تا از رویکرد آنها به اجرای مطالبه افکار عمومی جهان مبنی بر شکستن تحریم‌های ضد ایرانی جلوگیری کنند چنانکه سران آمریکا بارها اعلام کرده اند بسیاری از شرکت و کشورها به دنبال همکاری‌های دارویی و بانکی با ایران هستند اما از ترس تحریم شدن توسط آمریکا از این کار خودداری می‌کنند.
نکته مهم آنکه آمریکا آگاهی جهانی از توان بهداشتی و درمانی ایران را مولفه‌ای برای تقویت توریسم درمانی در ایران می داند که مولفه‌ای قابل توجه در ناکام سازی تحریم‌های آمریکاست لذا با هوچی‌گری و فضای منفی رسانه‌ای به دنبال مقابله با این ظرفیت ضد تحریمی، برای ایران است و آن را بعدی از ابعاد سیاست تحریم و فشار می داند.

سوم آنکه آمریکا امروز با رسوایی بزرگ ناتوانی در مقابله با کرونا مواجه شده چنانکه مقامات بهداشتی این کشور رسما از وضعیت بحرانی در روند مقابله با کرونا سخن گفته و تلفاتی بالغ با ۲۰۰ هزار نفر را مطرح کرده‌اند. این مسئله برای آمریکایی که خود را محور نظام تک قطبی می‌داند یک رسوایی گسترده قلمداد می‌شود که تاثیرات سنگینی بر جایگاه جهانی آمریکا خواهد داشت. بر این اساس می‌توان گفت که آمریکا با جوسازی ضد ایرانی و مباحثی همچون اتهام زنی به چین و حتی تحرکات نظامی در عراق و سوریه به دنبال انحراف افکار عمومی از وضعیت بحرانی داخل آمریکا و ناتوانی دولتمردان این کشور در مقابله با کرونا است تا شاید این رسوایی بزرگ آن هم در استانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور را پنهان سازد.

با توجه به مولفه‌های ذکر شده می‌توان گفت که تشدید جوسازی‌های آمریکا علیه ایران در طی هفته‌های اخیر کوبیدن بر طبل توخالیست که نه از روی توان بلکه ناشی از ناتوانی و تزلزل شدید آمریکا درعرصه داخلی و جهانی و بویژه هراس آنان از آگاهی جهانی از انسجام ملی ایرانیان و ظرفیت‌های همه جانبه نظام اسلامی در عرصه بهداشت و درمان مدیریت بحرانی همچون بحران جهانی کروناست که نام ایران را حتی از کشورهای تراز اول اروپایی و حتی آمریکا بالاتر قرار داده است.

قاسم غفوری

۱۳۹۹/۱/۱۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...