نسخه چاپی

از پراید ۴۱ تا ۶۶ میلیون تومانی

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو بیان كرد: سال گذشته همین موقع كمترین قیمت‌ها را در ماه فروردین داشتیم.

به گزارش نما، شیوع کرونا تقریبا می‌توان گفت همه بخش‌های کشور را درگیر خود کرده است. یکی از مواردی که شیوع کرونا در آن تاثیر گذاشته خرید و فروش خودرو است. در این شرایط مراکز تعویض پلاک نیز فعلا تعطیل هستند و خرید و فروشی انجام نمی‌شود. اما بازار خودرو تقریبا چنین شرایطی را در ماه‌های آخر فروردین ۹۸ نیز تجربه کرد. از جمله صنف‌هایی که در این زمینه به خاطر شیوع کرونا آسیب دید نمایشگاه‌داران خودرو بود. در رابطه با وضعیت بازار خودرو و روند فعالیت نمایشگاه‌داران گفتگویی با رئیس این اتحادیه، سعید موتمنی انجام دادیم که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید.


اخبار اقتصادی- سعید موتمنی ابتدا گفت: باید اجازه داده شود تا بازگشایی بازار صورت گیرد و در آن صورت می‌توان تحلیل درستی از وضعیت داشت. بازار خودرو فعلا تعطیل است و همه درگیر ویروس کرونا هستند و باید تا تاریخ ۳۰ فروردین صبر کرد. نمایشگاه‌های خودرو با توجه به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا فعلا تعطیل است البته شرکت‌های خودروساز نیز کار خود را هنوز شروع نکرده‌اند.
اسفند سوت و کور بازار خودرو
وی ادامه داد: از ابتدای اسفند بازار خودرو تا آخر سال کاملا تعطیل بود و خرید و فروش به ندرت انجام می‌شد. در ماه اسفند می‌توان گفت معاملات بازار خودرو به کمترین حد خود در طول سال رسید. مردم به سلامت خود اهمیت می‌دادند و شرایط را مناسب نمی‌دیدند که خودرو بخرند یا آن را به فروش برسانند. عملا در این مدت نمایشگاه‌ها تعطیل بودند و آن‌هایی نیز که کار می‌کردند نیمه باز بودند. این نکته را باید گفت که به طور کلی در این مدت مراجعه‌کننده نیز به بازار کم بود. نه تنها این صنف بلکه کرونا به همه بخش‌ها آسیب زد.
موتمنی در خصوص وضعیت قیمت خودرو در سال گذشته اظهار کرد: وضعیت بازار به عرضه و تقاضا بستگی دارد. در برج دی و بهمن اوج قیمت خودرو را شاهد بودیم اما در اسفند قیمت ها ریزش پیدا کرد. این کاهش قیمت نیز به دلیل کمبود تقاضا در بازار بود. زمانی که عرضه و تقاضا شرایط مناسبی داشته باشد، قیمت‌ها نیز حالت عادی پیدا خواهد کرد.
از پراید ۴۱ تا ۶۶ میلیون تومانی
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو ادامه داد: سال گذشته همین موقع کمترین قیمت‌ها را در ماه فروردین داشتیم. بعد از گذشت ۵ روز قیمت‌ها رو به افزایش می‌رود و این روند تا اردیبهشت ماه نیز ادامه پیدا کرد. اواخر اردیبهشت ماه با ورود نهادهای نظارتی و جلوگیری از درج قیمت در سایت‌های آگهی قیمت‌ها فروکش می‌کند. در شهریورماه کمترین قیمت خودروها در سال ۹۸ را داشته باشیم و فاصله قیمت میان کارخانه و بازار برای خودرویی مانند پراید به ۲.۵ میلیون تومان رسیده بود. ۲۰ فروردین سال گذشته پراید حدود ۴۱ میلیون تومان قیمت داشت. نرخ پراید به مرور در بازار افزایش پیدا کرد و اوج آن اوایل بهمن بود. پراید در این مدت به ۶۵ الی ۶۶ میلیون تومان رسید.
درخواست معافیت مالیاتی
وی در پایان گفت: امیدواریم این ویروس زودتر ریشه‌کن شود چون نه تنها صنف ما بلکه تمام بخش‌های کشور را درگیر خود کرده است. سال گذشته در بازار خودرو رکود داشتیم و از ۱۵ بهمن عملا اعضای ما به آن صورت کار نکردند. ما از سازمان امور مالیاتی درخواست داریم که معافیت‌هایی را در این زمینه برای نمایشگاه‌داران در نظر بگیرند. تقریبا می‌توان گفت یک ماه و نیم آخر سال ۹۸ فعالیتی در حوزه خودرو صورت نگرفت و الان نیز تا آخر فروردین این صنف تعطیل است. برخی از نمایشگاه‌داران اجاره‌نشین هستند و علاوه بر مشکل پرداخت اجاره باید حقوق کارمندان خود را نیز بدهند. این موارد در درازمدت با مشکل مواجه خواهد شد.

۱۳۹۹/۱/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: