نسخه چاپی

لزوم جمع آوری هرچه سریع تر پرونده بیماران بستری و فوت شده مشكوك به كرونا

وزیر بهداشت گفت: از ابتدای شروع كرونا تاكنون برای اكثریت قریب به اتفاق بیماران بستری و فوت شده مشكوك به این بیماری آزمایش تشخیصی به عمل آمده و ضروری است نسبت به تكمیل پرونده این افراد سریعا اقدام شود.


به گزارش نما، سعید نمکی، وزیر بهداشت در نامه‌ای به رؤسای دانشگاه ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور تاکید کرد: از ابتدای شروع همه گیری کرونا تاکنون برای اکثریت قریب به اتفاق بیماران بستری و فوت شده مشکوک به این بیماری آزمایش تشخیصی PCR به عمل آمده و با توجه به نتایج مشخص شده ضروری است نسبت به تکمیل پرونده این افراد سریعا اقدام شود.

اخبار اجتماعی- در نامه وزیر بهداشت به رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی آمده است: همه موارد بستری و یا فوت شده که با تشخیص پزشک معالج به عنوان مبتلا به بیماری کووید 19 تشخیص داده شده‌اند، لکن نتیجه آزمایش آنها مثبت نیست، به عنوان محتمل تلقی شود و لازم است تمام تصاویر رادیولوژیک و نتایج آزمایشهای پاراکلینیک آنها در پرونده کاغذی و الکترونیک به گونه‌ای در سیستم HIS بیمارستان ثبت شود که قابلیت بازبینی و رهگیری در آینده را داشته باشد.

نمکی همچنین در این نامه تاکید کرده است: همه موارد مثبت آزمایشگاهی ابتلا و فوت به صورت روزانه (حتی روزهای تعطیل) به مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر اعلام تا توسط سخنگوی این وزارتخانه اطلاع رسانی شود. بدیهی است هرگونه اشتباهی در اعلام تعداد موارد به عهده مسئولین دانشگاه خواهد بود.

همانگونه که مطلع هستید از مهمترین و ارزشمند ترین اقداماتی که از زمان شروع همه گیری بیماری کووید 19 در کشور صورت گرفته، موضوع جمع آوری اطلاعات مربوط به بیماری و انتشار دقیق و صحیح آمار مربوطه برای مسئولین عالی رتبه کشور و ارائه آن در سطح بین‌المللی و مردم عزیز کشورمان است.

از ابتدای شروع همه گیری تاکنون برای اکثریت قریب به اتفاق بیماران بستری و فوت شده مشکوک به این بیماری آزمایش تشخیصی PCR به عمل آمده و با توجه به نتایج مشخص شده، لازم است یک تیم تحت نظر جناب‌عالی/ سرکارعالی تشکیل و اقدامات زیر انجام شود:

1. مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر، موارد آزمایش مثبت مربوط به آن دانشگاه/ دانشکده را تا تاریخ 31.1.1399 ارسال خواهد کرد و دانشگاه /دانشکده مکلف است این موارد را ظرف مدت 48 ساعت با پرونده بیماران تطبیق داده و در پرونده کاغذی و الکترونیک آنها درج کند.

این اقدام برای همه بیماران اعم از موارد ترخیص شده، بستری فعلی و افراد فوت شده اجباری بوده و ضروری است با دقت و حساسیت کامل انجام شود. بدیهی است برای اعلام رسمی این موارد نتیجه آزمایش مثبت الزامی است.
2. همه موارد بستری و یا فوت شده که با تشخیص پزشک معالج به عنوان مبتلا به بیماری کووید ۱۹ تشخیص داده شده‌اند، لکن نتیجه آزمایش آنها مثبت نیست به عنوان محتمل تلقی گردد و لازم است تمام تصاویر رادیولوژیک و نتایج آزمایش‌های پاراکلینیک آنها در پرونده کاغذی و الکترونیک به گونه ای در سیستم HIS بیمارستان ثبت شود که قابلیت بازبینی و رهگیری در آینده را داشته باشد.
3. همه موارد مثبت آزمایشگاهی ابتلا و فوت به صورت روزانه (حتی روزهای تعطیل) به مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر اعلام گردد تا توسط سخنگوی این وزارت اطلاع رسانی شود.

بدیهی است هرگونه اشتباهی در اعلام تعداد موارد به عهده مسئولین دانشگاه/ دانشکده خواهد بود.
4. همه موارد مثبت آزمایش مولکولی از بیماران کرونایی فوت شده حتماً با درج کد ملی به صورت روزانه (حتی در ایام تعطیل ) در سیستم پورتال و مرکز مدیریت بیماریهای واگیر تا ساعت 11 هر روز بر اساس پروتکل ابلاغی 2892/110/د مورخ 10.12.1398 ثبت گردد. بدیهی است هر گونه تاًخیر در این زمینه قابل قبول نبوده و مسئولیت اشتباه درج و اعلام به عهده مسئولین دانشگاه/ دانشکده خواهد بود.

جواب نمونه ها روزانه ثبت گردد و از تجمیع ثبت نمونه های چند روزه و اعلام آن خودداری گردد. لازم به ذکر است مشکلات فنی آزمایشگاه‌های آن دانشگاه بلافاصله به آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت اطلاع داده شود.

5.دانشگاه/ دانشکده موظف است ظرف مدت یک هفته پس از تصحیح ثبت اطلاعات در سامانه HIS بیمارستانها و سامانه‌های پیشگفت، لیست بیماران کرونایی و فوتی مثبت خود را با ثبت احوال و آرامستان‌های تحت پوشش آن دانشگاه/ دانشکده هماهنگ کند.

بدیهی است صرفاً موارد فوتی قطعی در سیستم پورتال که نتیجه آزمایش مثبت ضمیمه آن باشد به عنوان نتیجه قطعی توسط رییس /سرپرست دانشگاه / دانشکده به مسئولین ارشد استان اعلام شود.

۱۳۹۹/۱/۳۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: