نسخه چاپی

از امكان حذف در آسیا تا آمار تلخ در فیفا

دومین نشست بررسی بدهی و پرونده های بین المللی باشگاهها امروز با حضور دبیركل فدراسیون فوتبال و نمایندگان باشگاهها برگزار شد.

به گزارش نما، در این نشست با حضور مهدی محمد نبی دبیرکل فدراسیون ، محمود شیعی عضو هیات رئیسه ، مسئولین کمیته های مربوطه در فدراسیون فوتبال همچنین فرهاد حمیداوی مدیرعامل و مالک باشگاه شهرخودرو و نمایندگان باشگاههای استقلال و پرسپولیس، سایپا و رایکای بابل علاوه بر بررسی بدهی و پرونده های بین المللی باشگاهها موضوعات مرتبط با نحوه انعقاد قرارداد، جذب بازیکن ، دریافت پرونده مجوز حرفه ای مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

نبی: بدهی ها پرداخت نشود باشگاه ها نمی توانند در لیگ قهرمانان آسیا حاضر شوند

دبیرکل فدراسیون فوتبال در ابتدای این نشست با قدردانی از حضور فعال باشگاهها در این جلسات اظهار داشت:برگزاری این نشست ها به گسترش تعاملات و همکاری های فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ با باشگاهها منجر شده و می تواند بخش قابل توجهی از مشکلات این حوزه را کاهش دهد. اینگونه نشست های درون خانوادگی از سویی منجر به تعیین تکلیف برخی پرونده ها و موضوعات خواهد شد و از سوی دیگر موجب می شود در آینده شاهد کاهش اختلافات و پرونده های باشگاههای ایرانی در مجامع بین المللی باشیم. در واقع می توانیم در اینگونه نشست ها چاره اندیشی مناسبی برای آینده فوتبال کشور داشته باشیم.

مهدی محمد نبی همچنین اظهار داشت:حل موضوع بدهی های داخلی و بین المللی یکی از شروط دریافت مجوز حرفه ای است که کمیته صدور مجوز طبق دستورالعمل و مقررات با دقت در این خصوص مستندات مربوطه را پیگیری می کند و در صورتی که اینگونه مشکلات حل نشود دیگر امکان صدور مجوز وجود نخواهد داشت. در اینصورت اگر باشگاهی موفق به دریافت مجوز نشود حتی با کسب عنوان قهرمانی لیگ امکان حضور در مسابقات لیگ قهرمانان باشگاههای آسیا را نخواهد داشت.

وی اضافه کرد:در این جلسات می تواند نکاتی مطرح شود که به روند فعالیت باشگاهها و کاهش مشکلات آنها کمک کند. از جمله موضوعات مهم دقت نظر در نحوه انتخاب و جذب بازیکن خصوصا استخدام بازیکنان خارجی و رعایت قانون در تنظیم قرارداد است. باشگاهها باید به شکلی در این حوزه عمل کنند که کمترین آسیب و مشکلات را در پیش داشته باشند و بتوانند به تعهدات خودشان در قرارداد عمل کنند. از جمله توصیه های اثربخش انعقاد قرارداد ریالی است که می تواند بسیاری از این موارد اختلافات و شکایات به دلیل عدم انجام تعهد را رفع کند.

شیعی: دنبال تدابیر مناسب برای کمک به باشگاه ها در خصوص جذب بازیکنان هستیم
در ادامه این نشست محمود شیعی عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال اظهار داشت: یکی از اهداف این جلسه آسیب شناسی مشکلات فوتبال کشور در این حوزه است و به عقیده من باشگاهها باید در جذب بازیکن خصوصا بازیکن و مربی خارجی دقت نظر بیشتری داشته باشند. ما هم در هیات رئیسه فدراسیون فوتبال همچنین سازمان لیگ تلاش می کنیم تدابیر مناسبی برای کمک به باشگاهها در این خصوص داشته باشیم و اقدامات موثری صورت پذیرد که منجر به کاهش مشکلات حقوقی باشگاهها خصوصا در عرصه بین المللی شود.

اسدی: آمار باشگاه‌ها در پرونده‌های فیفا تلخ است
حمیرا اسدی مدیر دپارتمان بین المللی فدراسیون فوتبال در این جلسه با اشاره به تعداد قابل توجه پرونده شکایت ها از باشگاههای ایرانی در فیفا گفت: فوتبال ایران قطعا دارای برند و اعتبار قابل توجه و ارزشمندی در قاره آسیا است با این وجود متاسفانه تعدد پرونده شکایات در کمیته انضباطی فیفا به وجهه فوتبال ایران آسیب می زند. لازم است در هنگام عقد قرارداد از وجود کارشناسان حقوقی استفاده شود و با توجه به اقدامات پیشگیرانه مشکلات احتمالی موجود در هر قرارداد کاهش پیدا کند. همچنین در دعاوی و پرونده ها از وکلای باتجربه و توانمند همینطور مستندات و مدارک به خوبی استفاده شود تا شاهد موفقیت و پیروزی باشگاههای ایرانی در این دعاوی باشیم. بسیار تلخ است که بگوییم آمار خوبی در این بخش نداریم و لازم است در چنین جلساتی به این موضوعات رسیدگی شود.

مهدی: باشگاه ها سال گذشته 120 هزار دلار جریمه شدند
سهیل مهدی رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ نیز در این جلسه اظهار داشت:باشگاهها به منظور دریافت مجوز حرفه ای علاوه بر تعیین تکلیف وضعیت بدهی ها لازم است نسبت به تکمیل مدارک حقوقی خود نیز اقدام کنند. در واقع مستندات مربوط به شخصیت حقوقی باشگاهها تکمیل نشده و نواقصی وجود دارد که باید این مسئله حل شود. باشگاهها موظف هستند علاوه بر موضوع شکایاتی که از آنها مطرح می شود در خصوص مطالبات بازیکنان و مربیان خودشان تا نهم تیرماه هر سال اقدام کنند و قبل از این تاریخ در این خصوص تعیین تکلیف شود. جرایم انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا نسبت به گذشته بیشتر شده و این در حالی است که باشگاههای ما مجموعا سال گذشته حدود 120 هزار دلار جریمه شدند که این مبلغ کمی نیست. ممکن است در سال جدید شرایط و جرایم از این بیشتر و سنگین تر باشد. برگزاری اینگونه جلسات با همین هدف صورت می گیرد که مانع از بروز مشکلات مشابه برای باشگاهها شویم.

محمودزاده: باشگاه ها از بین 15 بازیکن امید فقط دو بازیکن وارد لیست بزرگسال می‌کنند

فریبرز محمودزاده رییس کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ نیز با اشاره به اهمیت دقت نظر در جذب بازیکن خارجی اظهار داشت:متاسفانه باشگاههای ما از ظرفیت تیم های پایه به خوبی استفاده نمی کنند و به طور میانگین هر باشگاه از بین 15 بازیکن تیم امید خودش در هر سال تنها 2 بازیکن را وارد فهرست بازیکنان بزرگسال می کند که این آمار بسیار اندک و ناچیز است. البته جا دارد به فعالیت موفق باشگاهی مثل سایپا هم در اینجا اشاره کنیم که از بین 15 بازیکن امید این باشگاه 12 بازیکن به تیم بزرگسالان راه یافتند.

در ادامه این جلسه حمیداوی (مالک باشگاه شهرخودرو)، سلطانی(معاون باشگاه استقلال) خواجه وند(نماینده باشگاه پرسپولیس) سروش و شکری (نمایندگان باشگاه سایپا) و عزیزی(نماینده باشگاه رایکای بابل) نیز به بیان نظرات و دیدگاههای خود در خصوص موارد مطرح شده پرداختند.
منبع: فدراسیون فوتبال

۱۳۹۹/۲/۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...