نسخه چاپی

كاهش واردات برنج با برداشت محدودیت كشت در استان های غیر شمالی

عکس خبري -کاهش واردات برنج با برداشت محدوديت کشت در استان هاي غير شمالي

بسیاری از فعالان صنعت كشاورزی معتقدند امكان خودكفایی با كشت مازاد برنج در استان‌های غیر شمالی وجود دارد.


به گزارش نما، بحث چالش برانگیز محدودیت و ممنوعیت کشت برنج در استان های غیرشمالی از سال ۹۳ به منظور مدیریت مصرف آب مطرح شد و از همان ابتدا با واکنش شدید بسیاری از تولیدکنندگان و دست اندرکاران بخش کشاورزی روبرو شد چرا که آنها معتقدند این طرح نمی تواند راهکار مناسبی برای مصرف بهینه آب باشد.

اخبار اقتصادی- با وجود اصرار مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به اجرای مصوبه محدودیت کشت برنج در استان های غیرشمالی و معرفی کشت های جایگزین و حمایت از کشاورزان، اما دبیر انجمن برنج از تغییر رویکرد وزارت جهاد کشاورزی خبر داده است.

بسیاری از مسئولان امر بر این باورند که رفع محدودیت و ممنوعیت کشت برنج در استان های غیر شمالی علاوه بر تامین معیشت کشاورزان در کاهش واردات و تامین امنیت غذایی کشور تاثیر بسزایی دارد.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از علت تغییر رویکرد وزارت جهاد کشاورزی و تاثیر آن در واردات برنج با خبر شویم:
ضرورت هماهنگی وزارت نیرو با وزارت جهاد کشاورزی در رفع ممنوعیت کشت برنج در استان های غیر شمالی

جمیل علی زاده شایق دبیر انجمن برنج کشور با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی محدودیت و ممنوعیت کشت برنج را برداشته است، اظهار کرد: امسال وزارت جهاد کشاورزی خوشبختانه اجازه داده در استان هایی که آب کافی، زمین و نهاده در اختیار دارند با همکاری جهاد کشاورزی آن استان، برنج کاری انجام شود و در صورت امکان سطح کشت بیشتری نسبت به مدت مشابه سال قبل به زیر کشت برود.

وی افزود: از دولت تقاضا داریم ضمن تامین نهاده های مورد نیاز، تمهیداتی برای بیمه زراعت برنج و برنج کاران بیندیشد و از هم اکنون مکانیزم درستی برای خرید مازاد تولید برنج کاران داشته باشند.

تغییر رویکرد وزارت جهاد کشاورزی در محدودیت کشت برنج/ خودکفایی برنج دست یافتنی است


علی زاده شایق با بیان اینکه با قیمت گذاری به صورت توافقی مخالف هستیم، گفت: تاکنون سازمان تعاون روستایی قیمت را تعیین می کرد و توافق کشاورزان مطرح نبود، اما هم اکنون باید توافق واقعی باشد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ادامه داد: با وجود آنکه طی سال های خشکسالی وزارتخانه نیرو و صنعت، بخشنامه شدیدی برای ممنوعیت کشت صادر کردند، باید با وزارت جهاد کشاورزی هماهنگ شوند و محدودیت ها را بردارند.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی دقیقی راجع به درصد رشد تولید برنج نداریم، تصریح کرد: با توجه به رفع محدودیت و ممنوعیت کشت توصیه می شود اراضی مناسب زیر کشت برنج روند و در استان هایی همچون خوزستان که ارقام برنج مناسب ذائقه کشور عراق است، امکان صادرات فراهم شود.
خبری از احتکار برنج نیست/وزارت جهاد کشاورزی باید متولی تنظیم بازار برنج باشد‌

عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌ مسئله که از فعالیت کشاورزان برنج کار در استان های غیر شمالی نباید جلوگیری شود، اظهار کرد: با توجه به بارندگی های مناسب طی ۲ تا ۳ سال اخیر و ذخیره سازی آب در سدها، محدودیت کشت برنج در استان های غیر شمالی برداشته شد.

وی افزود: با توجه به برداشت محدودیت و ممنوعیت کشت برنج در استان های غیر شمالی تنها دغدغه ما جهش چشمگیر تولید و نبود امکانات لازم همچون کارخانه های شالیکوبی است، کما اینکه سال گذشته تولید برنج رشد قابل توجهی داشت که متاسفانه به سبب نبود امکانات لازم همچون کارخانه های شالیکوبی و خشک کنی بخشی از محصول به دلیل کپک زدگی از بین رفت.

پاپی زاده ادامه داد: با برداشت محدودیت و ممنوعیت کشت برنج در استان های غیرشمالی، دولت باید تمهیدات اساسی برای صنایع تبدیلی، تکمیلی و کارخانجات شالیکوبی بیندیشید تا در زمان برداشت دچار بحران نشویم.

تغییر رویکرد وزارت جهاد کشاورزی در محدودیت کشت برنج/ خودکفایی برنج دست یافتنی است

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به چالش های پیش روی بازار برنج بیان کرد: علی رغم رشد چشمگیر تولید برنج در سال گذشته، اما قیمت محصول به سبب احتکار دلالان در بازار بسیار بالاست، در حالی که با قیمت بسیار نازلی عوامل واسطه شالی را از برنج کاران خریداری کردند.

به گفته وی، با وجود التهابات بازار برنج انتظار می رود دولت بنابر قانون تمرکز وظایف کشاورزی که اجازه تنظیم بازار محصولات کشاورزی را به وزارت جهاد محول کرده است، به این قانون پایبند باشد.

این مقام مسئول در پایان تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی در بحث تنظیم بازار محصولات کشاورزی نباید تضعیف یا حذف شود، از این رو امیدواریم شورای اقتصاد‌ تمهیداتی بیندیشد تا وظایف وزارت جهاد کشاورزی تقویت شود.
کاهش واردات برنج با برداشت محدودیت کشت در استان های غیر شمالی/ دیگر خبری از نوسانات قیمت برنج در بازار نخواهد بود

علی خان محمدی مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی ا اشاره به اینکه ممنوعیت کشت برنج در استان های غیرشمالی برداشته شده است، اظهار کرد: با وجود خشکسالی های اخیر، نبود آب کافی و اختلالات در الگوی کشت به منظور صرفه جویی در مصرف آب زراعت برنج در استان های غیر شمالی با محدودیت و ممنوعیت هایی مواجه بود.

وی افزود: با توجه به شرایط مساعد بارندگی طی ۲ تا ۳ سال اخیر، وزارت جهاد کشاورزی به منظور تامین امنیت غذایی کشور و خودکفایی تولید برنج محدودیت و ممنوعیت کشت در استان هایی که آب و زمین کافی در دسترس دارند، برداشت.

خان محمدی با اشاره به اینکه محدودیت کشت در استان هایی که مشکل کم آبی دارند، همچنان ادامه دارد، بیان کرد: البته در اکثر استان ها به دلیل بارندگی های مناسب و سیستم آبیاری پیشرفته معضل عدم کشت برنج به عنوان یکی از محصولات آب بر برداشته شده است.

مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی با اشاره به مزایای کشت برنج در استان های غیر شمالی گفت: کشت برنج در استان های غیر شمالی علاوه بر تامین امنیت غذایی کشور و کاهش واردات موجب شده غذای سالم با قیمت مناسب به دست مصرف کننده برسد.

یه گفته وی، با رفع محدودیت و ممنوعیت کشت در استان های غیر شمالی اگر به خودکفایی صد درصدی در تولید برنج دست نیابیم، بدون تردید میزان واردات به طور چشمگیری کاهش می یابد.

حال این تصمیم و رفع ممنوعیت کشت برنج در استان های غیر شمال کشور این سوال را تداعی می کند که آیا ما در تولید برنج خودکفا و از واردات دست خواهیم کشید؟!


۱۳۹۹/۲/۱۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...