نسخه چاپی

قتلی دیگر برای تحقق شهر رویایی بن سلمان

عکس خبري -قتلي ديگر براي تحقق شهر رويايي بن سلمان

شهروند سعودی به دلیل مخالفت با كوچ تحمیلی قبیله «الحویطات» برای ساختن شهر سعودی « نیوم » به قتل رسید.


به گزارش نما، "فارین پالسی" در مطلبی با اشاره به قتل یک معترض محلی به پروژه نیوم ولیعهد عربستان ، این موضوع را نیز نمونه آشکار از نقض حقوق بشر و شهروندی و بی توجهی سعودی ها به قوانین بین المللی دانسته و به سرکوبگری های بن سلمان در راستای پروژه نیوم انتقاد کرد.

اخبار بین الملل-قتل شهروند عربستانی از قبیله " الحویطات " که به توسعه شهر نیوم «محمد بن سلمان » اعتراض دارد و این شهر "شهر رویاهای بن سلمان" است، این اقدام بار دیگر چگونگی برخورد خاندان سعودی با مخالفان را افشا می کند.

در این مطلب که در شبکه الجزیره نیز بازتاب یافت و توسط "ساره لیا ویتسن" مدیر اجرایی سابق بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان دیده بان حقوق بشر و "عبدالله العوده" پژوهشگر دانشگاه جرج تاون نوشته شده آمده است که چند روز پس از این که نیروهای ویژه عربستان «عبدالرحیم الحویطی» را در ۱۳ آوریل به قتل رساندند، دولت سعودی بیانیه‌ای صادر کرد و مدعی شد که او تحت تعقیب بوده است.

همچنین مقامات عربستان و عاملانشان در فضای مجازی نیز او را «تروریست» خواندند. این در حالی است که این شهروند سعودی چند ساعت قبل از مرگش با انتشار ویدئویی در یوتیوب کشته شدنش به دست آنها را پیش‌بینی کرده بود. او این اقدام را مجازات مخالفت با کوچ تحمیلی قبیله «الحویطات» برای ساختن شهر سعودی « نیوم » خوانده بود.

قبیله الحویطات صدها سال است که در روستاها و شهرهای استان تبوک در شمال غرب عربستان ساکن است. حالا حدود ۲۰ هزار نفر باید محل زندگی خود را ترک کنند تا جا برای ساخت شهر رویایی ولی‌عهد باز شود.

در سال ۲۰۱۷ محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی از طرح خود برای ساخت یک شهر رویایی پیشرفته ۵۰۰ میلیارد دلاری برای اسکان گردشگران، کارآفرینان حوزه فناوری و سرمایه‌گذاران ثروتمند خبر داد.
آنها یادآوری می کنند که این شهر رویایی با مساحت برنامه‌ریزی شده ۱۰ هزار و ۲۳۰ مایل مربع (۳۳ برابر شهر نیویورک) بخش مهمی از طرح چشم‌انداز ۲۰۳۰ بن سلمان برای تنوع‌ بخشی به اقتصاد متکی به نفت این کشور خوانده شد. مقامات وعده دادند که در این شهر روبات های بیشتری از انسانها وجود داشته باشند و تجهیز آن به فناوری شناسایی چهره و نظارت زیاد برای کم شدن احتمال جرم، تاکسی‌های هوایی که با استفاده از پهپاد هدایت می‌شوند و یک تفرجگاه ساحلی لوکس از ویژگی‌های آن باشد. قرار شد نیوم شهر خاص با قوانین خود باشد. بنابراین قبیله الحویطات در چنین شهری دیگر جایی نداشت و باید منطقه را ترک کند.

سعودی ها به آنها مبالغی را در برابر این زمین های می پردازند و آنها باید آنجا را ترک کنند اما اوضاع آن طور که برنامه‌ریزی شده بود پیش نرفت و قتل یکی از افراد قبیله و تلاش سعودی ها با مشت آهنین برای قبولاندن شرایط جابه‌جایی، نمونه دیگری شد از استبداد و ظلم خاندان حاکم بر عربستان.

افراد قبیله از ۳ ماه قبل خود را مجبور به ترک زمین هایی دیدند که صدها سال است در آنجا ساکن هستند (بسیار قبل‌تر از آن که پادشاهی سعودی در سال ۱۹۳۲ تاسیس شود) بنابراین دست به اعتراض زدند و تاکنون حدود ۱۰ نفر از آنها بازداشت و تعدادی مجبور به فرار از کشور شده‌اند.

این دو پژوهشگر می نویسند که خاندان سعودی به جای آن که با مردم محلی این منطقه گفت و گو کرده و آنها را هم در طرح‌های بلندپروازانه منطقه مشارکت دهد، با شهروندان خود مانند لوازم یک بار مصرف رفتار کرد تا آنها را با ساکنان بین‌المللی جدید و پرزرق‌وبرق جایگزین کند.

تصمیم‌گیری یک حاکم مستبد برای کشورش با توصیه و کمک مشاوران والای آمریکایی و وکلایی است که هزاران مایل با او فاصله دارند. در عوض شهروندان سعودی که نظرات خود را می‌گویند، نادیده گرفته شده، ساکت می شوند، زندانی یا در نهایت نابود می‌شوند.

بنابر این گزارش باید درباره شرایطی که به قتل این شهروند سعودی منتهی شد، تحقیقات انجام شود زیرا اظهارات ریاض بیشتر از آن که مسئولانه باشد، سوال های بیشتری را ایجاد می‌کند. چرا که شهرداری تبوک به دنبال برنامه های ملی جدید در اوایل ماه ژانویه دستور مصادره املاک این قبیله را داده و وعده هایی که در مقابل آنها به شهروندانش داده مبهم و زبانی و آپارتمان هایی موقت و غرامتی نامشخص است و نیز ساکنان آن می گویند که هیچ روند قضایی برای بررسی شکایت قبیله، جابه‌جایی اجباری یا جبران خسارات آنها وجود ندارد.

در این گزارش آمده که به گفته منابع محلی، اکثر اعضای قبیله با این شرایط مخالفت کردند اما الحویطی به چهره عمومی اعتراضات تبدیل شد و او عضوی از گروهی بود که با نمایندگان دولت برای رد شرایط دادن غرامت و کوچاندن اجباری آنها دیدار کرد. در ۱۲ آوریل، یک روز قبل از کشته شدنش نیز دو ویدئوی اعتراضی در یوتیوب منتشر کرد.

سعودی ها در بیانیه ای که درباره کشته شدن الحویطی منتشر کردند، ادعا کردند که وی مسلح بوده و به سمت نیروهای امنیتی شلیک کرد و آنها هیچ انتخاب دیگری نداشتند جز این که در دفاع به سمت وی شلیک و او را به قتل برسانند. آنها همچنین مدعی کشف اسلحه در خانه الحویطی شدند در حالی که شاهدان این ادعاها را رد و می‌گویند او ۱۲ آوریل به پلیس که برای اندازه‌گیری مساحت زمین وی علیرغم میلش، به آنجا رفته بود گفت که محل زندگی خود را ترک نخواهد کرد و از آنها عکس گرفت.

براساس گفته همین شاهدان، روز بعد ده‌ها نیروی ویژه در خودروهای زرهی به آنجا رفتند و آنها زمین و خانه الحویطی را محاصره و شروع به تیراندازی کردند و آن زمان بود که او در دفاع از خود شلیک کرد. از آن زمان از الحویطی در شبکه‌های اجتماعی با نام شهید یاد می‌شود و قتل او را به معروف ترین جنایت سعودی یعنی قتل خاشقچی شبیه می‌دانند. اما با توجه به رسوایی سعودی به دلیل دروغهایش در پرونده خاشقچی بعید است که اذهان عمومی داخلی و خارجی ادعاهای دولت این کشور درباره این قتل را باور کنند.

به نوشه این نشریه، پروژه‌های همانند نیوم که شامل مصادره اموال افراد محلی می‌شود، هرگز روند اجرایی ساده‌ای نداشته اما قوانین بین‌المللی استانداردهایی را برای چگونگی انجام این کار از سوی دولت ها با احترام به حقوق افراد محلی تعیین کرده است.

دولت سعودی در این پروژه، حتی حداقل استاندارهای لازم را هم رعایت نکرده است. عربستان هیچ قانونی در خصوص اراضی ندارد و در این کشور قواعد مشخصی درباره اسکان و جبران خسارت مردمی که زمینهایشان را به دلیل پروژه‌های توسعه‌ای از دست می‌دهند، وجود ندارد.

همچنین شواهدی وجود ندارد که سعودی ها پیش از آغاز پروژه به تاثیرات حقوق بشری و محیطی آن بر قبیله الحویطات توجه کرده باشد از سوی دیگر توجه به تاثیرات آب و هوایی غول انرژی‌خوار نیوم که جای خود دارد. بنابراین نتیجه بی توجهی به این پیش در آمدهای ضروری جز اعتراض و خشونت نخواهد بود.

فارین پالسی در پایان می نویسد، این که پروژه نیوم با توجه به فروپاشی اقتصادی در جهان به دلیل شیوع کرونا و بدهی در حال افزایش عربستان در پی سقوط بی سابقه قیمت نفت، شدنی باشد در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. بنابر این تنها نتیجه‌ای که این پروژه تاکنون داشته نابودی یک قبیله تاریخی و مرگ یک معترض بوده بدون آن که به مفاهیمی همانند حق و عدالت اهمیتی داده شود.

۱۳۹۹/۲/۱۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...