نسخه چاپی

هرگونه اقدام غیرقانونی آمریكا در مقابل نفتكش‌های ایران را پاسخ خواهیم داد

عکس خبري -هرگونه اقدام غيرقانوني آمريکا در مقابل نفتکش‌هاي ايران را پاسخ خواهيم داد

سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری روز دوشنبه خود با اشاره به احضار حافظ منافع آمریكا به وزارت امور خارجه تصریح كرد: آمریكای ترامپ در حال برهم زدن نظم جهانی است و به دنبال آنارشیسم جهانی است.

به گزارش نما، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست خبری با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات حوزه سیاست خارجی به سوالات آنها پاسخ گفت.

سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای این نشست ضمن آرزوی قبولی طاعات در ماه مبارک رمضان پشاپیش عید سعید فطر را تبریک گفت و عنوان کرد: روز روابط عمومی و ارتباطات بود که پایه اصلی آن شما خبرنگاران هستید که این روز را تبریک می‌گویم.


وی با اشاره به روز قدس عنوان کرد: تا اشغالگری و جنایت صهیونیست‌ها هست، روز قدس گرامی داشته خواهد شد.
موسوی درباره رایزنی‌ها و اقدامات دیپلماتیک در این مدت گفت: اتفاقاتی در عراق و افغانستان رخ داد که بعد از مدت‌ها به ثبات سیاسی دست یافتند. عراق به عنوان همسایه برای ما اهمیت ویژه دارد و الان با دسیسه‌های آمریکا و گروه‌های تروریستی دست و پنجه نرم می‌کند و دولت کنونی مورد حمایت ایران است.
وی با اشاره به تفاهم سیاسی در افغانستان ابراز امیدواری کرد این تحول طلیعه‌ای برای پا گرفتن گفتگوهای بین الافغانی شود.

وی در پاسخ به سوالی گفت که کمتر از سه هزار نفر از ایرانیان در خارج از کشور به دلیل جرایم مختلف در زندان هستند و عمده آن جرایم مسائل مربوط به مواد مخدر و عبور غیرقانونی است؛ سفارتخانه‌های ما از نزدیک دولتهای کشورهایی که شهروندان ایرانی در آنها زندانی‌اند در ارتباط هستند. امیدواریم روزی برسد هیچ زندانی ایرانی در خارج از کشور نباشد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره حضور پناهجویان ایرانی در یونان گفت: متاسفانه افرادی به خاطر توهم زندگی بهتر کشورهای مختلف از جمله ایران را ترک می‌کنند ولی بعد از مدتی متوجه می‌شوند آنجا مدینه فاضله نیست و پشیمان می‌شوند. این افراد شرایط بدی در اردوگاه‌ها دارند و از کشورها و قومیت‌های مختلف هستند و امکان دارد هر اتفاقی برای آنها بیفتد.

وی افزود: مورد اخیر در یونان را پیگیری کردیم و از مقامات یونان و پلیس آن کشور پیگیری کردیم که چنین چیزی را رسما تایید نکردند با این حال سفارت ایران در تماس است و اگر نکته جدیدی را متوجه شویم اطلاع رسانی می‌کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره احضار سفیر سوئیس به وزارت خارجه و نامه ظریف و واکنش ایران به تهدید آمریکایی‌ها گفت: تجارت آزاد بین کشورهای مستقل امری مشروع است. آمریکای ترامپ در حال برهم زدن نظم جهانی است و به دنبال آنارشیسم جهانی است.

وی افزود: آنچه آمریکایی‌ها درباره کشتی‌های نفتکش ما عنوان کردند غیرقانونی است و اگر اقدامی صورت دهند با واکنش ایران مواجه می‌شوند. توصیه‌های لازم را به آمریکایی‌ها از طریق سفیر سوئیس ارائه کردیم و نامه ظریف به گوترش عواقب هرگونه اقدام را یادآور شد؛ امیدواریم دست به هیچ حماقتی در این زمینه نزنند.

موسوی درباره حادثه پیش آمده در مرز ایران و افغانستان گفت: ما پذیرای میلیون‌ها نفر از عزیران افغانستانی هستیم ولی مایلیم این رفت و آمدها به صورت قانونی باشد. کسانی از خلاءها سوءاستفاده می‌کنند و وظیفه هر کشوری حفاظت از مرزها و سرحدات خود است.
وی تصریح کرد: هیچ گزارش رسمی را نهاد امنیتی و نظامی و مرزبانی ما تایید نکرده و معلوم نیست اینها به چه طریقی جان باختند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: چند روز پیش هیاتی از افغانستان وارد خاک ایران شدند و گفتگوهایی را با مرزبانی ما انجام دادند.

موسوی بار دیگر تاکید کرد که این اتفاق نه در خاک ایران و نه توسط عوامل ایران رخ داده و افزود: احتمال دارد هیاتی از ایران ظرف روزهای آینده به افغانستان سفر کند که محور گفتگوی آنها اتفاقات حوالی هریرود است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره تلاش‌های ایران برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان گفت که ایران بر اساس سیاست همسایگی خود تمایل دارد که یک همسایه با ثبات و رفاه داشته باشد. برای ما مهم بود این کشور با ثبات باشد و چندین دور تلاش و تماس و رفت و آمد انجام شد و سفرهایی نماینده ایران به کابل داشت و الحمدالله منتج به نتیجه خوب شد و نقش ایران در این زمینه مهم بوده و برای ما باعث افتخار است.

وی افزود: ایران برخلاف دیگران که می‌خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند، افغانستان امن و با ثبات را اولویت اول خود قرار داده و این گام را طلیعه‌ای برای گفتگوهای بین الافغانی می‌دانیم تا صلح فراگیر در افغانستان شکل بگیرد.

موسوی درباره طرح صلح کرونا گفت: صحبت کردن برای ما مهم نیست. سابقه بدعهدی آمریکا را داریم. بعید می‌دانم ایران در سطح دولتی تماسی با آمریکا داشته باشد و این در دستور کار ایران نیست.

وی درباره اسدی، دیپلمات بازداشت شده ایران در بلژیک گفت: از طریق سفارت پیگیر وضعیت او هستیم. پرونده مراحل نهایی را طی می‌کند و وکلا و سفارت ما پیگیر موضوع هستند و از همه ابزارها استفاده می‌کنیم که بی‌گناهی ایشان ثابت و آزاد شود.

موسوی درباره اظهارات پامپئو درباره حضور ایران در سوریه گفت: ما به دعوت دولت سوریه به عنوان مستشار برای مبارزه با تروریسم در سوریه حضور داریم و حضور ما ارتباطی با آمریکا و رژیم صهیونیستی ندارد؛ تا زمانی که دولت و ملت سوریه از ما درخواست کمک در زمینه‌های مختلف کنند ما در آنجا حضور داریم.

وی در پاسخ به سوالی درباره کشتی‌های ایرانی که به مقصد ونزوئلا در حال حرکتند، گفت: کشتی‌های ایران حامل محموله‌های سوخت به سمت ونزوئلا در حال حرکت هستند و اینها رسما و قانونا تجارت مشروع انجام می‌دهند. اگر آمریکایی‌ها خوششان نمی‌آید به خودشان مربوط است. امیدوارم آمریکایی‌ها دست به کار احمقانه‌ای نزنند چون قطعا با پاسخ ایران مواجه خواهند شد.

این دیپلمات ارشد در پاسخ به سوالی درباره موضع اروپا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران و اظهارات اخیر بورل گفت: ما مزاحم فکر کردن آنها نمی‌شویم. ۲ سال است دارند فکر می‌کنند.
وی افزود: وضعیت برای همه از جمله اروپایی ها مشخص است. کماکان منتقد بی عملی اروپا هستیم و مثبت یا منفی روی اروپا نمی‌توانیم حساب کنیم. کار خودمان را انجام می‌دهیم و امیدواریم اروپایی‌ها بجنبند. در حال حاضر زیر فشار یک قلدر قرار گرفته‌اند و جز حرف کار دیگری صورت ندادند و هر همراهی با این قلدر دودش به چشم آنها خواهد رفت.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی گفت که ایران، سوریه و ترکیه مکانیسم خاص خود را در مورد سوریه دارند. بحث‌هایی بود که برخی کشورها به روند اضافه شوند ولی در نهایت تصمیم گرفته شد همین سه کشور باشند. هر اقدام خیرخواهانه را منکر نمی‌شویم ولی معتقدیم روند آستانه کارساز است.

موسوی درباره تصویب قانون مقابله با اقدامات رژیم صهیونیستی در مجلس گفت: همکاران ما در کمیسیون امنیت ملی حضور داشتند و نقطه نظرات وزارت خارجه به آنها منتقل شد. قطعا وزارت خارجه اگر تبدیل به قانون‌ شود آن را اجرا می‌کند. سرنوشت مردم فلسطین و قدس شریف همواره اولویت وزارت خارجه بوده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره خبر منتشر شده مبنی بر درخواست محمدبن سلمان از الکاظمی برای میانجی‌گری بین تهران و ریاض عنوان کرد: مشخصا چیزی دریافت نکردیم ولی آنچه شنیدیم خبرهای رسانه‌ای بود که ایشان خواستار شده بود که قدری فضا بهتر شود.

وی افزود: قبلا اعلام کردیم ایران چه با میانجی و چه بی‌میانجی آماده گفتگو و رفع سوءتفاهمات با عربستان سعودی است. منطقه نیازمند است به این سمت برود و اگر به این سمت بروند و تصمیم بگیرند آغوش ایران باز است.

موسوی بار دیگر درباره اتفاق رخ داده در مرز ایران و افغانستان گفت: عده‌ای به دنبال بهم زدن روابط خوب ایران و افغانستان بودند و هستند. ایران طبق قوانین آماده است اگر برای کسی سوءتفاهم وجود دارد رفع کند.

سخنگوی وزارت خارجه خبر منتشر شده درباره تصمیم‌گیری ایران و روسیه درباره آینده حکومت سوریه گفت: روابط ما با سوریه کاملا نزدیک، دوستانه و استراتژیک است و ما و دیگران در جایگاهی نیستیم که برای ملت سوریه تصمیم بگیریم. نه ما و نه روسیه دنبال چنین هدفی نبوده‌ایم.

وی همچنین گفت: آمریکایی‌ها اگر ادعا دارند اجازه دهند کانال سوئیس فعال‌تر و منابع ما از جاهای مختلف وارد این کانال شود. حق ماست که این منابع مورد استفاده قرار گیرند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی گفت: نمی‌دانم دولت کره جنوبی توانسته مجوزی از آمریکا دریافت کند یا نه؟ پول‌های ملت ایران در کره جنوبی هست و بهانه‌هایی مثل تحریم و ممانعت آمریکا برای ما قابل قبول نیست و می‌خواهیم پولهای ما وارد کشور شود.

موسوی همچنین گفت که تلاش ایران برای افزایش مراودات تجاری با کشورها در جریان است و امیدواریم آمریکا از ایجاد مانع در مسیر مناسبات تجارت آزاد دست بردارد.
منبع: فارس

۱۳۹۹/۲/۲۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: