نسخه چاپی

جواد خیابانی مستند ورزش ایران را می‌سازد

عکس خبري -جواد خياباني مستند ورزش ايران را مي‌سازد

جواد خیابانی گزارشگر فوتبال از ساخت فیلم مستند «تاریخ ورزش ایران» با بهره‌گیری از منابع سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران خبر داد.


به گزارش نما، جواد خیابانی مجری، کارشناس و گزارشگر فوتبال که برای تحقیق درباره ساخت فیلم مستند تاریخ ورزش از منابع موجود در سازمان و اسناد کتابخانه ملی بهره برده است، توضیح داد: برای ساخت مستند ورزش ایران سال‌های سال است که در حال تحقیق هستم و در مراحل مختلف نیاز به منابع و اسناد داشته‌ام.

اخبار ورزشی- وی افزود: پایه و اساس ساخت یک فیلم مستند و تاریخی تحقیق و پژوهش است و اسناد مرتبط می‌تواند زوایای پنهان یک سوژه را نشان دهد. به همین دلیل برای ساخت این مستند نیاز به مدارک و اسناد داشتم.

خیابانی ادامه داد: برای ساخت مستند درباره شخصیت‌های ورزشی مانند غلامرضا تختی ، پرویز خسروانی و حتی تیم‌هایی مثل شاهین، پیروزی، استقلال و یا حتی قبل‌تر از آن بازی‌های مربوط به دوران صفویه، مانند چوگان و یا حتی موضوع جذابی مانند تاسیس فوتبال در ایران و راه‌اندازی باشگاه‌های فوتبال، اعزام تیم ملی برای مسابقات و بسیاری دیگر از موضوعات جذاب ورزشی نیاز به منابع غنی و اسناد معتبر بود.

وی ادامه داد: کتابخانه ملی ایران در حوزه اسناد کاغذی به عنوان یک مرجع مطرح است و از منابع موجود در این سازمان توانستم برای انجام پژوهش استفاده کنم. در این راستا منابع موجود در آرشیو ملی هم کمک کرد تا پایه‌های پژوهش و تحقیق تاریخ مستند ورزش ایران پر قدرت ظاهر شود.

خیابانی بیان کرد: این فیلم مستند تحت عنوان «تاریخ ورزش ایران» از تولیدات شبکه سه سیما است که روی آنتن خواهد رفت.

این گزارشگر فوتبال با اشاره به این مطلب که اسناد مربوط به ورزش در ایران به خوبی ثبت و ضبط نشده است،‌ گفت: زمانی که تحقیقات مربوط به ساخت این مستند را شروع کردم متوجه ضعف در ثبت و ضبط آثار مربوط به ورزش ایران شدم.

وی ادامه داد: به دنبال کمبود منابع به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مراجعه کردم تا بتوان منطبق با اسناد و در کمال صحت پژوهش این مستند را به انجام برسانم و امیدوارم این فیلم هم بتواند به عنوان یک سند برای ۵۰ سال آینده ثبت و ضبط شود تا تاریخ ورزش ایران فراموش نشود.

این مجری و کارشناس ورزشی درباره جزئیات این فیلم مستند گفت: تاریخ مستند ورزش ایران انواع ورزش‌ها را شامل می‌شود،‌ به همین دلیل است که تهیه منابع و تدوین آن زمان‌بر شده و در حال حاضر پنج سال است که به صورت جدی روی این موضوع کار می‌کنم.

وی ادامه داد: مستند «تاریخ ورزش ایران» در ۵۲ قسمت ۶۰ دقیقه‌ای در حال تهیه است و تاکنون ۱۲ قسمت از آن تکمیل و ساخته شده است و از قسمت ۱۳ وقایع سال‌های ۱۳۳۰ مطرح می‌شود. در این بخش به غلامرضا تختی، تیم شاهین، پرویز خسروانی و خیلی از اتفاقات دیگر است پرداخته می‌شود.

جواد خیابانی در پایان صحبت‌های خود تاکید کرد: خوشبختانه منابع موجود در کتابخانه ملی ایران روند تحقیقات را تسریع کرده است.

۱۳۹۹/۳/۲۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: