نسخه چاپی

هنرمند تقلید صدا: ۸‌ سال روی صدای كفاشیان كار كردم!

عکس خبري -هنرمند تقليد صدا: ?‌ سال روي صداي کفاشيان کار کردم!

یوسف كرمی از توانمندترین هنرمندان ایران در زمینه تقلید صداست. او صدای چهره‌های زیادی را تقلید می‌كند.


به گزارش نما، اخیرا کرمی با حضور در برنامه زنده‌رود صدای تعدادی از چهره‌های فوتبال از جمله کفاشیان، پیروانی، اکبر میثاقیان، علی پروین، علی دایی و ... را تقلید کرد. ویدئوی این برنامه بازخورد فوق‌العاده‌ای در فضای مجازی داشت. به همین بهانه گفت‌وگویی با کرمی داشتیم.

اخبار چهره ها - به تازگی ویدئویی از شما در فضای مجازی منتشر شده که بازخورد زیادی داشته. تقلید صدای علی پروین، دایی، کفاشیان، غلام پیروانی و ... را طوری انجام دادید که انگار دقیقا خودشان هستند!

من یکسری صداها را دوست دارم. مثلا خیلی دوست داشتم صدای علی کفاشیان را تقلید کنم. دروغ نگویم هفت هشت سال روی صدای ایشان کار کردم. همینطور روی صداهای دیگر. نزدیک هفت هشت سالی است که روی صدای جواد نکونام کار می‌کنم. تا چیزی که بخواهم نشود، باز هم تمرین می‌کنم. من دوست دارم صدایی را تقلید کنم که واقعا هفتاد هشتاد درصد شبیه باشد. دوست دارم طوری باشد که اول خودم آن را باور کنم.

یعنی برای بعضی صداها هفت هشت سال زمان می‌گذارید؟ خیلی زمان زیادی است.

مثلا صدای علی کفاشیان را نمی‌توانستم تقلید کنم. اوایل هر کاری می‌کردم نمی‌شد. صدایی که در می‌آوردم خیلی دور بود. بالاخره می‌دانید که فقط صدا نیست. لحن و گفتار هست. بعد شوخی‌هایی که می‌کند. زنگی که صدایش دارد. وقتی تقلید صدا می‌کنید، باید کارتان طوری باشد که وقتی مخاطب چشمش را می‌بندد، متوجه نشود فرد دیگری صدا را تقلید می‌کند. اگر صدای خالی باشد بدون لحن و گفتار و حتی زبان بدن درست، در آن صورت باورپذیری‌اش برای مخاطب سخت است.

اولین صدایی که تقلید کردید، صدای چه کسی بود؟

شاید باورتان نشود، حاج‌صادق آهنگران. همیشه صدایش را دوست داشتم و در دوران ابتدایی صدای ایشان را تقلید کردم.

و از بین فوتبالی‌ها؟

علی پروین و علی دایی. بعد هم صدای عادل فردوسی‌پور. اصلا من اولین کسی بودم که سال‌۷۹ و در همان اوایل پخش برنامه ‌۹۰، با این برنامه شوخی کردم.

تا به حال شده صدای کسی را تقلید کنید و او ناراحت شود؟

سوال به‌جایی پرسیدید. دوست دارم درباره‌اش حرف بزنم. فضای مجازی خوب است ولی خیلی بد است که ندانیم در این فضا باید چطور رفتار کنیم. امیدوارم یک روز اتفاقات بد از مملکت ما دور شود. این‌که یک صفحه قلابی بسازی، بدون عکس و بدون ‌نام‌ونشان و به ‌دیگران فحاشی کنی و ناسزا بگویی، کار درستی نیست. خواهش می‌کنم شما با علی پروین صحبت کنید و بپرسید آیا گله دارید که یوسف کرمی صدایتان را تقلید می‌کند؟ بپرسید خودت اجازه دادی صدایت را تقلید کند؟ ببینید جواب ایشان چیست. من جایی مهمان بودم. آقای خوردبین هم بود. آنجا محمودخان به علی‌آقا گفت من از خدایم است یوسف صدایم را تقلید کند چون برایم مدام تبلیغ می‌شود. علی‌آقا هم گفت مشکلی ندارم. خود عادل هم چندبار گفت مشکلی نیست و ایرادی ندارد. آقاغلام پیروانی را من از نزدیک ندیدم. سعادتش را نداشتم ولی با افشین‌خان برادرش صحبت کردم که ایشان گفت آقاغلام مشکلی ندارد. اصلا اولین کسی که صدای ایشان را تقلید کرد من بودم. نمی‌خواهم بگویم من، بلکه می‌خواهم روشنگری کنم برای کسانی که در جریان نیستند. شما از خود علی‌آقا دایی بپرسید و بگویید ناراحت می‌شوید یوسف کرمی صدایتان را تقلید می‌کند؟ من بدون قصد و غرض این کار را می‌کنم. بی‌ادبی نمی‌کنم. در تلویزیون این کار را می‌کنم. در برنامه زنده. اگر کوچک ترین بی‌ادبی و بی‌احترامی کنم، به خودم ضربه زده‌ام.

اینطور که از حرف‌هایتان متوجه شدیم، از دست بعضی‌ها به خاطر حمله به صفحه‌تان ناراحت هستید.

بله ناراحت هستم. من برای خودم و خانواده‌ام ارزش قایلم ولی بعضی‌ها که این چیزها را نمی‌دانند، ناسزا می‌گویند. از روز اول این کار دوست نداشتم مورد بی‌حرمتی قرار بگیرم. خودم هم دوست ندارم با فحش و ناسزا معروف شوم. چه ۱۰۰ میلیون دنبال‌کننده داشته باشی چه هزار نفر آخرش باید با این دنیا خداحافظی کنی. من حاضر نیستم به هر قیمتی دیده شوم. به‌خاطر همین رفتارها مدتی است که هیچ پستی در اینستاگرام نمی‌گذارم.

صدای آقای جلالی را هم عالی تقلید می‌کنید. به بازیکنانش زنگ بزنید، هرگز نمی‌فهمند شما هستید!

اتفاقا آقای جلالی را هم سر تمرین تیم هنرمندان دیدم. یکی از دوستان از آقا مجید بپرسد ناراحت نمی‌شود صدایش را تقلیدمی‌کنم؟ آقا مجید خودش به من گفت اصلا ایرادی ندارد. این را هم بگویم که شش هفت سال پیش در جشن پرسپولیس من را هم دعوت کردند. آنجا هم با هم صحبت کردیم. اخیرا دیدم همان ویدئو در یک پیج حدود ۳‌ میلیون و ۷۰۰‌هزاربازدیدکننده داشته که برایم خیلی جالب بود.

صدای اکبر میثاقیان را هم عالی تقلید می‌کنید.

برای تقلید صدای اکبرآقا هم خیلی وقت گذاشتم. البته با ایشان صحبتی نکردم و امیدوارم شما رسانه‌ها با او صحبت کنید. اگر ناراحت شوند، صدایشان را تقلید نمی‌کنم.

تا ‌به ‌حال شده به جای همین چهره‌ها با کسی تماس بگیرید؟

بله. یکی بود که عاشق و کشته‌مرده علی دایی بود. آرزویش این بود با علی‌آقا دو کلمه حرف بزند. یکی از دوستانم زنگ زد و گفت پیدا کردن علی‌آقا خیلی سخت است، اگر می‌شود خودت با او صحبت کن. خلاصه به بنده خدا زنگ زدم. بچه بوشهر بود. مثل علی‌آقا با او صحبت کردم. هنگ کرده بود. بعدا دوستم تعریف کرد از وقتی که با او جای علی دایی حرف زدم، عین فانتوم کار می‌کند. انگار به همه آرزوهایش رسیده.

وارد عرصه بازیگری هم شده‌اید و در سریال نون.خ هم بازی کردید.

من بازیگری را دوست دارم. ولی این را بگویم که من بیش از بازیگری، تقلید صدا را دوست دارم. چند بار این را گفته‌ام. چون من مدیون این کار هستم. با این کار توانستم خودم را مطرح کنم.

اکبر میثاقیان: تقلید صدایم را که شنیدم مردم از خنده

یوسف کرمی می‌گوید با اکبر میثاقیان صحبت نکرده که متوجه شود آیا او از تقلید صدایش خوشش می‌آید یا نه. وقتی در این‌باره از اکبرآقا سوال می‌کنیم، می‌گوید: «اتفاقا تقلید صدایم عالی بود. وقتی شنیدم از خنده مردم. خیلی خوب صدایم را تقلید می‌کرد. فکر کنم بهتر از خودم حرف می‌زد.»

او در پاسخ به این سوال که همسرتان ناراحت نشد، جواب می‌دهد: «نه بابا. ما که کلی لذت بردیم و خوشحال شدیم.»

۱۳۹۹/۴/۹

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...