نسخه چاپی

ادعای حقوق بشر آمریكا حباب روی آب است

عکس خبري -ادعاي حقوق بشر آمريکا حباب روي آب است

جعفری گفت: ادعای دروغین آمریكا در دفاع از حقوق بشر در دیگر نقاط جهان همچون حباب روی آب است و واقعیت ندارد.


به گزارش نما، "محمدحسن جعفری" دبیرکل حزب رفاه ملی افغانستان با اشاره به قتل جورج فلوید شهروند رنگین پوست آمریکایی به دست پلیس این کشور گفت، ادعای دروغین آمریکا در دفاع از حقوق بشر در دیگر نقاط جهان همچون حباب روی آب است و واقعیت ندارد.

اخبار بین الملل-نقض حقوق بشر توسط دولت آمریکا در کشورهای مختلف از جمله افغانستان ادامه دارد و ادعای دروغین آن کشور برای دفاع از حقوق بشر با مرگ «جورج فلوید» بیشتر از پیش آشکار شد.

جورج فلوید شهروند رنگین پوست آمریکایی ۲۵ می ۲۰۲۰ به طور وحشیانه‌ای توسط پلیس آمریکا در برابر چشمان مردم کشته شد که این رفتار غیر انسانی پلیس آمریکا در کنار موج اعتراضات، ادعای دروغین آمریکا در دفاع از حقوق بشر را آشکارتر ساخت.

رفتار پلیس آمریکا با فلوید در حالی که مقابل دوربین‌های عابران به عدم امکان نفس کشیدن خود اعتراض می‌کرد و ماموران او را مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند؛ مصداق آشکار نقض ماده ۷ میثاق حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون منع شکنجه است.

در قضیه جورج فلوید، پلیس آمریکا با رفتار وحشیانه که منجر به قتل، سلب حق‌ بشری حیات، بی توجهی به کرامت انسانی، آزادی و امنیت افراد و نقض برابری انسانی شد؛ ادعای پوچ آن کشور برای دفاع از حقوق بشر در جهان را نیز اثبات کرد.

نظامیان آمریکا پس از حضور در سال ۲۰۰۱ میلادی در افغانستان، موارد بی‌شماری از نقض حقوق بشر را مرتکب شده‌اند که از آتش زدن قرآن کریم در بگرام، بمباران مراسم‌ عروسی و رفتن نظامی آمریکایی در شهرستان «پنجوایی» قندهار و قتل عام اعضای یک روستا و گرفتن تصویر یادگاری با ادرار بر جنازه کشته‌های طالبان، نمونه بارز آن است.

اما این رفتارهای ضد بشری آمریکا زمانی به اوج خود رسید که نفس‌های شهروند سیاه پوست خود را زیر زانوهای ظلم و استبداد و تبعیض آشکار نژادی خفه کرد.

«احمد سعیدی» استاد دانشگاه و آگاه روابط بین الملل در واکنش به این عملکرد پلیس آمریکا در صفحه فیسبوک خود نوشته بود که جورج فلوید سیاه پوست هشت دقیقه زیر زانوی پلیس آمریکا دوام نیاورد، نتوانست نفس بکشد و جان داد. اما مردم ما سالهاست که زیر زانوی مداخله گران، جنگ افروزان داخلی و خارجی، متعصب‌های قومی، مذهبی و زبانی و افراطیون که پا بر گلوی مان گذاشته‌اند، نمی‌توانند نفس بکشند.

«محمد حسن جعفری» دبیرکل حزب رفاه ملی و رئیس کمیته مجمع فرهنگی «انقلاب اسلامی»، امروز دوشنبه در مصاحبه‌ای با ایرنا در این رابطه گفت: تاریخ دولت آمریکا مملو از نقض حقوق بشر، تجاوز به کشورها و ظلم و ستم‌های بی‌شمار است اما کشتن فجیع سیاه پوست توسط پلیس اوج این فجایع را آشکار ساخت.

جعفری افزود: وقتی آمریکا حقوق شهروندان خود را با گذاشتن زانو روی گلوی آنها تا گرفتن آخرین نفس‌اش زیر پا می‌گذارد، ادعای دروغین برای دفاع از حقوق بشر در دیگر نقاط جهان مانند کف آب می‌ماند.

بر این اساس، گزارش‌های سالانه وزارت خارجه آمریکا به نام دفاع از حقوق بشر، آزادی مذهبی و ده‌ها موضوع مرتبط به آن که کشورهای زیادی را متهم به نقض آنها می‌کند، تنها برای فشار و استفاده ابزاری است.

دنیا شاهد جنایت های ضدبشری آمریکا طی سالهای اخیر در عراق، سوریه، افغانستان و تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی علیه ایران و دیگر کشورها بوده که بیانگر بی عدالتی‌ها است.

آمریکا حتی در این ادعای دروغین خود نیز برخورد دوگانه و ابزاری می‌کند، زیرا برخی کشورها را که رعایت حقوق بشر در آنها بهتر از آمریکاست، متهم به نقض حقوق بشر می‌کند و برخی کشورها که آزادی مذهبی، بشری و انسانی سالهاست از یاد آنها رفته، حتی یادآوری نمی‌گردد.

وی با اشاره به حملات متحدان عربستان به یمن گفت که آیا از مردم مظلوم یمن و فلسطین و نقض اساسی ترین حقوق آنها که همانا حق حیات و زندگی است و سالها توسط متحدان آمریکا و اسرائیل با مرگ پاسخ داده شده، یادی می‌شود؟ به دلیل اینکه آمریکا از این کشورها سود اقتصادی می‌برد و نمی‌خواهد نقض حقوق بشر آنها را یادآوری کند.

رئیس کمیته فرهنگی انقلاب اسلامی باور دارد که هژمونی آمریکا دیگر ترک برداشته و دنیا پس از این به جهان بدون آمریکا فکر می‌کند و همه جهان حتی متحدان آنها در ناتو نیز به این باور رسیده‌اند که آمریکا دیگر شایسته رهبری جهان نیست.

جعفری به گفته‌های اخیر انگلا مرکل نخست وزیر آلمان اشاره کرد که به اتحادیه اروپا گفته بود برای جهان بدون رهبری آمریکا به طور جدی فکر کنند.

این فعال سیاسی و فرهنگی افغانستان با اشاره به پرتاب مادر بمب آمریکا در اچین ننگرهار در شرق افغانستان یاد آوری کرد که با این عملکرد خود مشکلات بهداشتی و زیست محیطی عدیده ای برای مردم این شهرستان بوجود آورد و در کنار آن حمله به مراسم‌ عروسی، بی حرمتی به جنازه‌های کشته شده طالبان و قتل غیر نظامیان در روستای پنجوایی قندهار، شواهد آشکار نقض حقوق بشری آنهاست.

اما زمانی که یک دادگاه بین‌المللی برای مجازات ناقضان آن اقدام می‌کند، آمریکا این دادگاه را با تهدید و تحریم خاموش می‌سازد که آن هم مقابله دولت آمریکا با تحقق عدالت در جهان را نشان می‌دهد.


۱۳۹۹/۴/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...