نسخه چاپی

كشور به ۲۵۰۰ كمباین برنج در سال نیاز دارد

عکس خبري -کشور به ???? کمباين برنج در سال نياز دارد

رئیس مركز توسعه مكانیزاسیون كشاورزی: از سال ۱۳۹۲ تا به امروز، ۷۵ تا ۸۰ درصد اراضی شالیزاری مكانیزه شده است و كشت و كار با ماشین انجام می‌شود.

به گزارش نما به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ چندی پیش ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که در آن یکی از شرکت‌های کمباین سازی داخلی مدعی شد که واردات کمباین برنج با ارز ۴۲۰۰ تومانی خط تولید داخلی را متوقف می‌کند، در این ویدئو همچنین مطرح شده بود که علت اینکه کمباین داخلی نمی‌تواند با نمونه خارجی آن رقابت کند، به کیفیت آن ربطی ندارد و موضوع پیگیری برخی افراد برای واردات آن است.
در واکنش به این اظهارات رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: این شرکت حدود ۵ ماه است که حتی یک پیش فاکتور برای کمباین غلات صادر نکرده و به دلیل اینکه کشور در سال به ۲۵۰۰ کمباین برنج نیاز دارد، جامعه کشاورزی را نمی‌توان معطل تولیدات محدود یک شرکت کرد.
آقای کامبیز عباسی با بیان اینکه برنج دومین غذای اصلی مردم کشور است، افزود: در کشور حدود ۶۲۰ هزار هکتار شالیزار داریم. در ابتدای این دولت، ۱۰ تا ۱۵درصد اراضی مکانیزه بودند و در ۷۵ تا ۹۰ درصد اراضی کشت و کار دستی انجام می‌شد، در حالی که از سال ۱۳۹۲ تا به امروز ۷۵ تا ۸۰ درصد اراضی مکانیزه شدند و کشت و کار با ماشین انجام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در بخش برنج کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار بهره بردار داریم که این جمعیت با خانواده‌هایشان جامعه ۶ میلیون نفری را تشکیل می‌دهند، گفت: ابتدای دولت تکلیف شد که شیوه کشت و برداشت برنج تغییر کند و مکانیزه شود، زیرا برازنده نظام جمهوری اسلامی نبود که مردم در شالیزار‌ها و در گل و لای فرو بروند.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در ادامه به ادعای مطرح شده توسط یکی از شرکت‌های کمباین سازی کشور اشاره کرد و افزود: شرکت کمباین سازی ایران مدعی است که واردات کمباین برنج به تولید داخل ضرر می‌زند و هیچ گونه حمایتی از تولیدات داخل نمی‌شود باید به این نکته توجه کرد که کشور در سال به ۲۵۰۰ کمباین برنج نیاز دارد و جامعه کشاورزی را نمی‌توان معطل تولیدات محدود یک شرکت کرد.
به گفته وی در سال ۱۳۹۷ با تغییر سیاست‌های ارزی، هیئت دولت با پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی به این نتیجه رسید که کمباین برنج و نشاکاری باید ارز دولتی بگیرند و چون این شرکت‌ها نتوانستند ارز دریافت کنند، معترض هستند.
عباسی ادامه داد: سال ۱۳۹۷ شرکت کمباین سازی ایران یکی از واردکنندگان کمباین از چین بود. بعد از مدتی اعلام کرد که قصد تولید کمباین دارد و نیمه دوم سال ۱۳۹۸ یک نمونه ساخت این نمونه پس از رفع ایرادات تاییدیه گرفت و این کارخانه نخستین کمباین برنج خود را عرضه کرد البته ۸۰ درصد قطعاتی که در تولید کمباین استفاده می‌شدند، وارداتی بودند.
وی با اشاره به اینکه این شرکت ۱۲ کمباین برنج ساخته است، گفت: از پایان سال ۱۳۹۸ تاکنون به دلیل اینکه ارز دولتی به واردات کمباین تعلق نگرفت، این شرکت حتی یک دستگاه هم تحویل نداده‌است، حدود ۵ ماه است که یک پیش فاکتور هم برای کمباین غلات توسط این شرکت صادر نشده است.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی تصریح کرد: آن‌ها معترض هستند که چرا کمباین کامل ارز دولتی می‌گیرد، اما وزارت صمت برای واردات قطعات آن ارز تخصیص نمی‌دهد البته ما اعلام کردیم که این موضوع را باید از وزارت صمت پیگیر شوند.
وی گفت: کالایی که ۸۰ درصد آن وارداتی است تولید داخل نیست و قیمتی که آن‌ها برای کمباین اعلام کرده‌اند ۲.۵ برابر قیمت نمونه‌های وارداتی است.

۱۳۹۹/۴/۱۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...